Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Evliliklerdeki Temel Problemler
Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Evlilik iki kişinin farklı öğretiler, farklı kültürler, aile örüntüleri ile birlikte bir araya gelerek kurdukları özel bir yapıdır. Birçok çift evliliğin sonsuz olması ve ömür boyu sürmesi amacıyla evlilik kararı alır. Çiftlerden bir ömür boyu uyum içerisinde olmaları ve sorun yaşamamaları beklenir. Ancak gerçekte bu her zaman böyle olamayabilmektedir. Evli çiftler arasında tartışmalar, anlaşmazlıklar, çözülemeyen problemler ve çözülemeyen problemlerin neticesinde boşanma kararı görülebilmektedir. Herkes mutlu evliliğinin olmasını ve sorun yaşamamayı elbette ister. Ancak çiftler arasındaki belli başlı problemler sürekli tekrarlanan tartışmalara yol açabilmektedir. Bugünkü köşe yazımda evliliklerde en sık görülen problemlerden bahsedeceğim.

Evliliklerde boşanmanın en çok evliliğin ilk 7 yılında gerçekleştiği bilimsel verilerin bize sunduğu bir bilgidir. Çoğu çift evliliklerinin ilk yıllarında tahammülsüzlük, anlaşmazlık, geçimsizlik gibi nedenle boşanmaya karar verebilmektedir. Evliliğin ilk yıllarında iki farklı kişi bir hayat sürmeye çalışmaktadır. Yeni bir düzen, yeni alışkanlıklar, aile ilişkileri gibi çiftin romantik ilişkisine eklenen birçok faktör bulunmaktadır. İlk yıllarda birbirini değiştirmeye çalışan, kendi fikirlerini karşısındakine empoze etmeye çalışan, ortak payda bulamayan çiftler genelde boşanmayı tercih ediyorlar. Aslında partnerini değiştirmeye çalışmak evliliklerin temel problemlerinden biridir. Evlenmeden önce genellikle kişiler partnerlerinin olumsuz özelliklerinin evlenince değişeceği umudu beslemektedirler. Ancak bu büyük bir hayal kırıklığına yol açmaktadır. Değişeceğini umduğu partnerinin değişmediğini gören kişiler partneri üzerinde baskı kurmaya ve onu değiştirmeye çalışmaktadır. Bu da evliliklerdeki en temel anlaşmazlık sebebi haline gelebilmektedir.

Evliliklerde çiftler arasında en sık görülen problem iletişim sorunlarıdır. Çiftlerin birbirini anlamaması, yanlış anlaması, dinlememesi, suskun kalması gibi nedenler evlilikleri sarsmaktadır. İletişimin açık ve net mesajlar halinde olması evliliklerde oldukça önemlidir. Partneri dinlemek, yalnızca cevap verebilmek için değil partneri anlayabilmek için dinlemek oldukça önemlidir. Kişiler birbirlerinin sözünü kesme, haklı haksız rekabetine kapılarak kendini haklı çıkarmak adına partnerini suçlama, aşağılama gibi birçok olumsuz mesaj kanalına başvurabilmektedir. Bu da çiftlerin birbirlerini anlamamalarına uzun vadede ise çözülemeyen anlaşmazlıklara yol açmaktadır.

Evlilik, ülkemizde bir kadın ve bir erkek arasında gerçekleştirilen yani iki farklı doğanın bir olmaya çalışmasından oluşmuş bir olgudur. Kadın ve erkeğin biyolojik özelliklerinin farklılık gösterdiği gibi doğaları, yapıları ve fikirleri de farklılık gösterebilmektedir. Kadınlar evliliklerde geçmişi gündeme getirme, söylediklerini sıklıkla tekrar etme, suçlayıcı konuşmakar yapma gibi hatalar yaparken erkekler ise sevgi ve ilgiyi kısıtlı gösterme, dinlemiyor gibi gözükme anlamaya çalışmak yerine sorunu kapatmaya çalışma, suskun kalma gibi hatalar yapabilmektedir. Bunlara hata desek de iki farklı doğanın birbirini kabullenemesinin doğurduğu hatalardır. Bu nedenle evliliklerde iki farklı doğa, iki farklı birey, iki farklı yaşantı, iki farklı geniş aile, iki farklı kültür, iki farklı düşünce ve bir ortak hayat olduğu kabul edilerek iletişimi güçlendirme çabalarına girilmelidir. Evlilik zor ve meşaketli bir yol ancak bir tercih olduğundan istediğiniz bir olguydu bu unutulmamalı. İstediğiniz bir olguyu güzelleştirmek adına yapmanız gerekenlerden kaçınmamanız evliliğiniz için sağlıklı olan olacaktır.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Uğur Mumcu!
Selçuk Duranlar
HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR !
Derya Kurbay
Part 1: yeşil ve huzur..
TURAN ŞALLI
Eski Fevzipaşa İlkokulu tarihi binası kaderine terk edilmesin
Tülay Çağlarer
Hileli ve zehirli ürünler soframızda
ERCAN KERMAN
Dökülen sarı yağlıboya
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Ahmet Acaroğlu
Elazığ Depremi ve düşündürdükleri
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER