Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Panik Bozukluk
Yayın Tarihi: 21 Haziran 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Panik bozukluk, beklenmedik ve tekrarlayan panik ataklarla seyreden ruhsal bir rahatsızlıktır. Panik atak kelimesi günlük hayatımızda sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde panik bozukluk tanısı alan kişi sayısı ise oldukça fazladır ve giderek artmaktadır. Bugünkü yazımda panik bozukluğun ve panik atağın ne olduğundan, belirtilerinin neler olduğundan ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim.

Panik atak, en yüzeysel tanımıyla beklenmedik ve ani bir şekilde ortaya çıkan, kişinin korku dolu ve sıkıntıda hissettiği, 10 dakika ile yarım saat arası sürebilen nöbetler ve ataklardır. Kişilerde görülen belirtiler genellikle çarpıntı, kalp atış hızının artması, nefes daralması, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, boğuluyor gibi hissetme, terleme, titreme, kontrolü kaybediyor gibi hissetme olarak sıralanabilir.

Panik atak durumlarında kişiler genellikle kalp krizi geçirdiklerini zannetmektedirler. Kalp krizi şüphesiyle acile başvuran kişilerde tıbbi herhangi bir bulgu bulunamadığında panik atak şüphesi uyanmaktadır. Kişiler atak anlarında genellikle öleceğini düşünmektedirler. Nefes alamama, kalp atışının hızlanması kişileri oldukça fazla endişelendirmektedir.

Panik atak ile panik bozukluk aynı anlamı taşımamaktadır. Panik bozukluk, kişinin panik atak geçirdikten sonra beklenti anksiyetesi içerisinde olarak bir sonraki krize odaklanmasıdır. Kişi panik atak geçirdikten sonra tekrar bir atak geçireceği korkusu ve endişesi içine girer. Bedenine odaklanması artar, bedensel duyumlarını yanlış yorumlaması artar. Panik bozukluk tekrarlayan panik ataklarla seyreder.

Kişi panik atağı bir kez değil birçok kez geçirebilir. Tekrar atak geçirme endişesiyle kişi birçok şeyden kaçınmaya başlar. İşe gitmeme, okula gitmeme, yanında sürekli telefon barındırma, yalnız kalmak istememe gibi davranışlarda bulunur. Bunlar kişinin güvenlik arayışından kaynaklıdır. Kişi beklenti anksiyetesini tolere edebilecek yollar bulur. Panik bozukluk olan kişiler, atağın tekrarlama olasılığına karşı genellikle derin bir üzüntü içerisindedirler ve günlerinin büyük çoğunu bunu düşünerek geçirirler.

Panik bozukluğa kimi zaman agorafobi dediğimiz durum da eşlik etmektedir. Agorafobi; kişinin atak geçirme endişesiyle yalnız başına olmaktan kaçınması, evden çıkamaması, asansöre binememesi, araç kullanamaması, kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınması gibi semptomlarla seyreden ruhsal rahatsızlıktır. Panik bozukluğa eşlik ettiği vakalar fazlalıktadır. Panik bozukluk, bazı beyin hormonlarının anormal çalışması, bedensel duyumların yanlış yorumlanması gibi nedenlerden olabilirken strese yatkınlığı olan kişilerde daha fazla görülen bir rahatsızlıktır.

Panik bozukluk, tedavisi mümkün bir ruhsal rahatsızlıktır. Panik bozukluğu tanıdıktan sonra tedavisi ilaç, psikoterapi veya ilaçla birlikte psikoterapi şeklinde sağlanabilmektedir. Psikoterapide bilişsel davranışçı terapi teknikleri kullanılmaktadır. Psikoterapide yanlış olan bedensel yorumlamalar ve inanışlar düzeltilir.

Kişinin kaçındığı davranışları kişinin sistematik olarak yapabilmesi hedeflenir. Kaçılan ve korkulan durumların üstüne gitme sağlanır. Ev alıştırmalarıyla terapinin etkililiği arttırılır. Son olarak panik bozukluk ölmeye neden olmaz ancak hayat kalitesini ciddi oranda düşmesine neden olur. Bu nedenle tedavi almaktan kaçınılmamalıdır. Herkese keyifli bir hafta dilerim.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
GERÇEĞİN DİĞER YÜZÜ
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Öfke
TURAN ŞALLI
‘Hop hop temas yok.’
NURAN İKİZ
Kelebek
Selçuk Duranlar
Edirne serbest bölge projesi
Ahmet Acaroğlu
Kelimelerin arka bahçesi
Derya Kurbay
Bu hale nasıl geldik?
Recep ÇINAR
Tarih, tekerrürden ibarettir
Zafer Dereli
2020 YILI HARCIRAH MİKTARLARINDAKİ ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU
Ertan Çekiç
BİR İSTEKTE BULUNMAK
Tülay Çağlarer
Kırklareli Gezisi
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
CELİL ÖZCAN
Katledilişinin 20. yılında Kışlalı’yı saygıyla anıyoruz.
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
M. ENİS ŞENSEVER
Demek her şey güzel oluyor
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER