Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2019, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım bu yıl ikincisi düzenlenen Edirne lavanta tarla günleri ile ilgili olacak. Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisinin düzenlediği festivalin açılışı lavanta tarlasında düzenlendi.

10-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen organizasyonun gayet güzel ve başarılı bulduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Etkinliklerin ilk 2 günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Atatürk Bulvarı üzerindeki tarlada düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen lavanta tarla günlerine bu yılda ilgi büyüktü.Etkinlikler 2 ayrı tarlada gerçekleştirildi. Festival kapsamında çocuklar için de tarla etkinliği düzenlendi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta tarlasına Edirne’nin farklı okullarından gelen çocuklar öğretmenleri eşliğinde gelen çocuklara enstitünün uzmanları tarafından yapılan çalışmalar ve tohumlar tarımsal ürünler anlatıldı. Lavanta tarlası gezildi ve etkinliğe katılan çocuklar çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyen tiyatrocularla bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Edirne'de lavanta tarlaları adeta fotoğraf stüdyosuna döndü. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyegrubunun Edirne'de çeşitli el sanatları ve işletmelere hazırlatmış olduğu lavanta temalı ürünler sergisine ve mor renkli lokumlar, kokulu mumlar, lavanta kokulu sabunlar, lavantadan yapılmış taçlar, mor renkli sepetlerin olduğu stantlar da ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Tarlada binlerce kişi tarlalarda hava kararıncaya kadar gezdi ve fotoğraflar çekildi.

Her iki tarlada yoğun bir ilgi ve katılımın olduğunu gözlemledim. Karaağaç Lozan Caddesi'ndeki lavanta tarlalarında 3. Günden sonra ziyarete açıldı. Fotoğraf çekimleri için çeşitli renkli objeler vardı çok güzeldi özellikle Talikayı çok beğendiğimi belirtmek isterim.

Etkinlikler kapsamında enstitüye ait lavanta tarlalarında bir hafta boyunca konserler, söyleşiler, bilgilendirme ve lavanta yağı sıkma gösterileri düzenlendi. Etkinliklere binlerce kişi katıldı etkinliklere yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yoğundu. Mor renkli tarlalarda fotoğraf çektiren, dans eden, halay çeken yerli ve yabancı turistler doyasıya eğlendiler. Lavanta tarlasında gelin ve damat fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlerde vardı.

Edirne Lavanta tarla günleri Edirne’nin tanıtımı ve turizm açısından gerçekten ciddi katkısı oldu. Yazılı ve görsel basın haberleri, fotoğraf sitelerindeki paylaşımlar, köşe yazıları, sosyal medyada ki paylaşımlar ile milyonlarca kişi bir hafta süren etkinliklerden ve Edirne’de lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmuş oldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK