Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2019, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım bu yıl ikincisi düzenlenen Edirne lavanta tarla günleri ile ilgili olacak. Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisinin düzenlediği festivalin açılışı lavanta tarlasında düzenlendi.

10-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen organizasyonun gayet güzel ve başarılı bulduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Etkinliklerin ilk 2 günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Atatürk Bulvarı üzerindeki tarlada düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen lavanta tarla günlerine bu yılda ilgi büyüktü.Etkinlikler 2 ayrı tarlada gerçekleştirildi. Festival kapsamında çocuklar için de tarla etkinliği düzenlendi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta tarlasına Edirne’nin farklı okullarından gelen çocuklar öğretmenleri eşliğinde gelen çocuklara enstitünün uzmanları tarafından yapılan çalışmalar ve tohumlar tarımsal ürünler anlatıldı. Lavanta tarlası gezildi ve etkinliğe katılan çocuklar çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyen tiyatrocularla bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Edirne'de lavanta tarlaları adeta fotoğraf stüdyosuna döndü. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyegrubunun Edirne'de çeşitli el sanatları ve işletmelere hazırlatmış olduğu lavanta temalı ürünler sergisine ve mor renkli lokumlar, kokulu mumlar, lavanta kokulu sabunlar, lavantadan yapılmış taçlar, mor renkli sepetlerin olduğu stantlar da ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Tarlada binlerce kişi tarlalarda hava kararıncaya kadar gezdi ve fotoğraflar çekildi.

Her iki tarlada yoğun bir ilgi ve katılımın olduğunu gözlemledim. Karaağaç Lozan Caddesi'ndeki lavanta tarlalarında 3. Günden sonra ziyarete açıldı. Fotoğraf çekimleri için çeşitli renkli objeler vardı çok güzeldi özellikle Talikayı çok beğendiğimi belirtmek isterim.

Etkinlikler kapsamında enstitüye ait lavanta tarlalarında bir hafta boyunca konserler, söyleşiler, bilgilendirme ve lavanta yağı sıkma gösterileri düzenlendi. Etkinliklere binlerce kişi katıldı etkinliklere yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yoğundu. Mor renkli tarlalarda fotoğraf çektiren, dans eden, halay çeken yerli ve yabancı turistler doyasıya eğlendiler. Lavanta tarlasında gelin ve damat fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlerde vardı.

Edirne Lavanta tarla günleri Edirne’nin tanıtımı ve turizm açısından gerçekten ciddi katkısı oldu. Yazılı ve görsel basın haberleri, fotoğraf sitelerindeki paylaşımlar, köşe yazıları, sosyal medyada ki paylaşımlar ile milyonlarca kişi bir hafta süren etkinliklerden ve Edirne’de lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmuş oldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
İsrail’e yardım uçtu! 
ERCAN KERMAN
YÜZ KİTABIN ÖZETİ
Ahmet Acaroğlu
BİR GARİP BAYRAM
NURAN İKİZ
Bayram Havası
Ertan Çekiç
YALNIZLIK
Levent Büdüş
 SEVMEK VE ANLAŞILMAK
Şükrü Akıllı
KORONAVİRÜS  NEDENİYLE SAHİLLERİMİZDE YAZ SEZONU ÇOK FARKLI GEÇECEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
TURAN ŞALLI
ASKERİ KIŞLAYI ALARMA GEÇİREN KAKAVA
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik(1)
CELİL ÖZCAN
İzmir'in kara günü
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
Tedarik zinciri kırıldı mı?
Numan Özgür METİN
SPORLA TARİHE ADIM ADIM
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER