Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2019, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım bu yıl ikincisi düzenlenen Edirne lavanta tarla günleri ile ilgili olacak. Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisinin düzenlediği festivalin açılışı lavanta tarlasında düzenlendi.

10-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen organizasyonun gayet güzel ve başarılı bulduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Etkinliklerin ilk 2 günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Atatürk Bulvarı üzerindeki tarlada düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen lavanta tarla günlerine bu yılda ilgi büyüktü.Etkinlikler 2 ayrı tarlada gerçekleştirildi. Festival kapsamında çocuklar için de tarla etkinliği düzenlendi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta tarlasına Edirne’nin farklı okullarından gelen çocuklar öğretmenleri eşliğinde gelen çocuklara enstitünün uzmanları tarafından yapılan çalışmalar ve tohumlar tarımsal ürünler anlatıldı. Lavanta tarlası gezildi ve etkinliğe katılan çocuklar çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyen tiyatrocularla bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Edirne'de lavanta tarlaları adeta fotoğraf stüdyosuna döndü. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyegrubunun Edirne'de çeşitli el sanatları ve işletmelere hazırlatmış olduğu lavanta temalı ürünler sergisine ve mor renkli lokumlar, kokulu mumlar, lavanta kokulu sabunlar, lavantadan yapılmış taçlar, mor renkli sepetlerin olduğu stantlar da ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Tarlada binlerce kişi tarlalarda hava kararıncaya kadar gezdi ve fotoğraflar çekildi.

Her iki tarlada yoğun bir ilgi ve katılımın olduğunu gözlemledim. Karaağaç Lozan Caddesi'ndeki lavanta tarlalarında 3. Günden sonra ziyarete açıldı. Fotoğraf çekimleri için çeşitli renkli objeler vardı çok güzeldi özellikle Talikayı çok beğendiğimi belirtmek isterim.

Etkinlikler kapsamında enstitüye ait lavanta tarlalarında bir hafta boyunca konserler, söyleşiler, bilgilendirme ve lavanta yağı sıkma gösterileri düzenlendi. Etkinliklere binlerce kişi katıldı etkinliklere yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yoğundu. Mor renkli tarlalarda fotoğraf çektiren, dans eden, halay çeken yerli ve yabancı turistler doyasıya eğlendiler. Lavanta tarlasında gelin ve damat fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlerde vardı.

Edirne Lavanta tarla günleri Edirne’nin tanıtımı ve turizm açısından gerçekten ciddi katkısı oldu. Yazılı ve görsel basın haberleri, fotoğraf sitelerindeki paylaşımlar, köşe yazıları, sosyal medyada ki paylaşımlar ile milyonlarca kişi bir hafta süren etkinliklerden ve Edirne’de lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmuş oldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Derya Kurbay
Bir dünya liderinden bahsediyorum
ERCAN KERMAN
Tuzla içmeleri
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Şiddet ve Etkileri
Recep ÇINAR
‘Nuh’un gemisine de binmek var, ‘Titanik’e de!
Ahmet Acaroğlu
Yerel yönetimler ve yerel basın
NURAN İKİZ
Yararlı buluşlar
TURAN ŞALLI
Bizim evde demokrasi vardı. Seçim zamanlarında annem babamdan dayak yerdi
Tülay Çağlarer
Atatürk:’En güç devrim müzik devrimi’
Şükrü Akıllı
EDİRNELİLERİN TİYATRO SEVGİSİ VE KÜLTÜR YOKSUNLUĞU
Selçuk Duranlar
Edirne, 2023’ e hazır mı? (2)
Zafer Dereli
KAMUDAKİ İŞÇİLER GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?
Ertan Çekiç
İYİMSERLİK DE ÖĞRENİLEBİLİR. NASIL MI?
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
CELİL ÖZCAN
BİTMEYECEK, TÜKENMEYECEK BİR IŞIKTIR ATATÜRK!
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Sonbaharda Marmara`nın Saklı Cennetlerine yolculuk
M. ENİS ŞENSEVER
Soner TUNA’nın ardından
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER