Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2019, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım bu yıl ikincisi düzenlenen Edirne lavanta tarla günleri ile ilgili olacak. Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisinin düzenlediği festivalin açılışı lavanta tarlasında düzenlendi.

10-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen organizasyonun gayet güzel ve başarılı bulduğumu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Etkinliklerin ilk 2 günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Atatürk Bulvarı üzerindeki tarlada düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen lavanta tarla günlerine bu yılda ilgi büyüktü.Etkinlikler 2 ayrı tarlada gerçekleştirildi. Festival kapsamında çocuklar için de tarla etkinliği düzenlendi. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü lavanta tarlasına Edirne’nin farklı okullarından gelen çocuklar öğretmenleri eşliğinde gelen çocuklara enstitünün uzmanları tarafından yapılan çalışmalar ve tohumlar tarımsal ürünler anlatıldı. Lavanta tarlası gezildi ve etkinliğe katılan çocuklar çizgi film kahramanlarının kostümlerini giyen tiyatrocularla bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Edirne'de lavanta tarlaları adeta fotoğraf stüdyosuna döndü. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyegrubunun Edirne'de çeşitli el sanatları ve işletmelere hazırlatmış olduğu lavanta temalı ürünler sergisine ve mor renkli lokumlar, kokulu mumlar, lavanta kokulu sabunlar, lavantadan yapılmış taçlar, mor renkli sepetlerin olduğu stantlar da ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Tarlada binlerce kişi tarlalarda hava kararıncaya kadar gezdi ve fotoğraflar çekildi.

Her iki tarlada yoğun bir ilgi ve katılımın olduğunu gözlemledim. Karaağaç Lozan Caddesi'ndeki lavanta tarlalarında 3. Günden sonra ziyarete açıldı. Fotoğraf çekimleri için çeşitli renkli objeler vardı çok güzeldi özellikle Talikayı çok beğendiğimi belirtmek isterim.

Etkinlikler kapsamında enstitüye ait lavanta tarlalarında bir hafta boyunca konserler, söyleşiler, bilgilendirme ve lavanta yağı sıkma gösterileri düzenlendi. Etkinliklere binlerce kişi katıldı etkinliklere yerli ve yabancı turistlerin ilgisi yoğundu. Mor renkli tarlalarda fotoğraf çektiren, dans eden, halay çeken yerli ve yabancı turistler doyasıya eğlendiler. Lavanta tarlasında gelin ve damat fotoğrafı çektirmek isteyen çiftlerde vardı.

Edirne Lavanta tarla günleri Edirne’nin tanıtımı ve turizm açısından gerçekten ciddi katkısı oldu. Yazılı ve görsel basın haberleri, fotoğraf sitelerindeki paylaşımlar, köşe yazıları, sosyal medyada ki paylaşımlar ile milyonlarca kişi bir hafta süren etkinliklerden ve Edirne’de lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmuş oldu. Bu güzel etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklar Arkadaşlarıyla Neden Oynamaz?
Teoman ÖZÇUHACI
SEDAN’la tadımlık bir Balkan turu
Recep ÇINAR
Bir mukayese!
ERCAN KERMAN
Kendini kurmak
Ertan Çekiç
Güne iyi başlayın
NURAN İKİZ
Mezar Taşlarının Dili-2
Zafer Dereli
Sözleşmeli memurum, askerlik sürem, 3+1 yıllık süreden sayılır mı?
CELİL ÖZCAN
İzmir'in Kurtuluşu’nun 97. yıldönümü kutlu olsun
Selçuk Duranlar
Zor şartlarda antlaşma
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Ahmet Acaroğlu
Kurban
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
M. ENİS ŞENSEVER
Ergenekon’da, FETÖ’nün tertibine yargının beraat kararı
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER