Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2019, Perşembe
Diğer Yazıları

Dile getireceğim şikâyetler sahili bulunan bütün şehirlerimizi ilgilendirse de ben Edirne’de yaşayan bir vatandaş olarak öncelikle ve özellikle Edirne Valisi Sayın Ekrem CANALP’a duyurmak istiyorum. Sayın Valim İçişleri Bakanlığı Mülga Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü görevinden geldiği için bence konuya hepimizden daha çok vakıf. Fakat konu Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, yani yaz aylarında anormal yoğunluk yaşayan bütün deniz kentlerini ilgilendiriyor.

Biz 30 yıldır yaz tatillinde Enez’e gidiyoruz. Yazlığımızın bulunduğu site sahilin ilk sitelerinden biri. Seviyoruz orasını. Altın kumu,çam ormanı, güzel havasıyla sağlık buluyoruz orada. Sanki iki kulaç ötemizde duran Semadirek adasına bakıp, niçin Yunan’a bırakılmış diye zaman zaman hüzünlensek de mutluyuz orada.

Ama iki seneden beri, sahillerin saygı ve edepten yoksun bazı işletmeciler tarafından işgali nedeniyle Enez’in sakinleri ve halk huzursuz. Geçen yıl kavgaya varan bir çok tartışma yaşandı.Jandarma’nın müdahalesiyle bu ağız dalaşı ve itiş kakış, bıçak veya silahlı çatışmaya dönüşmeden önlendi. Eğer tedbir alınıp,kanun ve yönetmelikler uygulanmazsa korkarım ki bu olaylar daha vahim şekilde sonuçlanabilir.Benden uyarması..Çünkü biz tedbiri olay yaşanmadan değil, acı ve ıstırapla sonuçlandığında düşünmeyi alışkanlık haline getirmişiz.

Sayın Valim,geçen yıl yaz biterken de “ SAHİLLER İŞGAL ALTINDA” başlığı ile bir makale yazmıştım. O yazı gibi bu ikinci yazım da Uzunköprü Yeni Adalet, Edirne Yenigün, Tekirdağ 59 Haber gazetelerinde ve internet sayfamda yayınlanacak. Efendim SAHİLLER İŞGAL ALTINDA!

Geçen yıl bir çok kişinin yaşadığı olaya biz de muhatap olduk ailece. İşletmeciler Belediye’den ruhsat aldıklarını, vergi ödediklerini söyleyip şemsiyeleri ve şezlonglarını denizin neredeyse içine sokarcasına yayıyor ve o bölgeye halkın oturmasına veya sandalye yahut şezlongunu koymasına izin vermiyorlar. Bir işletmecinin parsellediği alanın hemen yanından diğerinin işgali başlıyor. Sahiller halkın ortak malıdır, kimse bir başkasına buraları yasaklayamaz dediğinizde tartışma başlıyor ve insanlar rencide oluyor,zorbalık devam ediyor.

Siz hakkınızı nasıl arayacağınızı, çözüme nasıl ulaşacağınızı düşünerek Belediye’ye başvuruyorsunuz. Zabıta müdürü sahile Emniyet karışıyor, Karakola gidin diyor. Karakola gittiğinizde oraya biz bakmıyoruz,eğer olay varsa Jandarmaya  gitmelisiniz diyerek sizi  başından savıyor.Jandarmaya ya ulaştığınızda ;biz de bıktık beyefendi diyor,herkes sorumluluktan kaçıyor,vatandaşı bize yönlendiriyor.Eğer darp veya yaralanma varsa şikayet dilekçenizi yazın, ekibi yollayalım diyor.Dönüp Kaymakamlığa geliyoruz halkın derdine derman olalım diye,Kaymakam yok,izinliymiş.Bir gençle karşılaşıyoruz koridorda.Özel Kalem müdürüymüş.O da bıktık bunlardan diyor.Aynı olay benim de başıma geldi.Misafirlerim de vardı.Günümüz eğlencemiz zehir oldu demesin mi?Yahu burası Kaymakamlık makamı.Sizi de tanıyor bu adamlar,çünkü onlar da Enez’li. Siz de bunlara dur diyemiyorsanız vatandaş ne yapsın diyerek oradan da ayrıldık.

Avukat bacanağım, Ahmet Abi dedi, böyle şey olur mu? Burada devletin,hükümetin itibarı yerle bir.Ben bu konuyu burada bırakmam.CİMER’e şikayet edeceğim. Ve başvuruyu da yaptı.Telefonla da aradı oradaki tanıdığını.Yüzlerce şikayet var.Biz Valiliğe yazıyoruz.Demek ki gereği yapılmıyor.Bunun takipçisi olacağız dedi görevli. Ama zaten sezon bitmişti.

Geçen hafta Enez’deydim. Şemsiyeler ve şezlonglar yine yerlerinde.Aklım firarda ,isyanlarım bulutlarda. Benzer şikâyetlerle açılmış davalar, Danıştayca verilmiş kararlar var. Hiç kimse kumsalı işgal edemez, burası benim diyemez sayın Vali’m.

Peki ne istiyoruz?Kimsenin ekmeğiyle oynanması değil amacım. Kumsal halkındır.İşletmeciler büfelerini kumsalın başladığı karaya kurmalı,şezlonglarını büfenin yanında bulundurmalı,kim kiralamak istiyorsa şezlongu büfeden alıp nerede boş alan varsa ancak oraya koymalıdır.Yasa da bunu amirdir.Keşan Belediye Başkanı Mustafa bey Erikli sahili sakinleri ve işletmecilerle yaptığı ilk toplantıda bunu  açıkça dile getirmiş ve uygulamaya da koymuştur.Herkes de alınan bu karardan memnun.

Demek ki istenirse oluyormuş.

Yetki karmaşası bitmeli. Yok İçişleri Bakanlığına bağlı,yok çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili,yok Turizm Bakanlığı karışıyor, yok kiralama ruhsatlarını İl Özel İdaresi veriyor diyerek kimse sorumluluktan kaçamaz,kaçmamalı.Çünkü vatandaş dertli ve çaresiz durumda.

Sayın Valim, uygulamalarınızla çok farklı bir devlet adamı profili çiziyorsunuz. Hep halkın içinde ve halkla, Hak’la berabersiniz. Bu konuyu da gündeminize alıp halkın huzurunu kaçıranlara göz yummayacağınıza inandığım için sizi muhatap alarak yazdım. Sorun çözüme ulaştırıldığında ilk teşekkürü size, sonrakini de CİMER’e göndereceğim. Saygılarımla. 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
GERÇEĞİN DİĞER YÜZÜ
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Öfke
TURAN ŞALLI
‘Hop hop temas yok.’
NURAN İKİZ
Kelebek
Selçuk Duranlar
Edirne serbest bölge projesi
Ahmet Acaroğlu
Kelimelerin arka bahçesi
Derya Kurbay
Bu hale nasıl geldik?
Recep ÇINAR
Tarih, tekerrürden ibarettir
Zafer Dereli
2020 YILI HARCIRAH MİKTARLARINDAKİ ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU
Ertan Çekiç
BİR İSTEKTE BULUNMAK
Tülay Çağlarer
Kırklareli Gezisi
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
CELİL ÖZCAN
Katledilişinin 20. yılında Kışlalı’yı saygıyla anıyoruz.
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
M. ENİS ŞENSEVER
Demek her şey güzel oluyor
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER