Teoman ÖZÇUHACI
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2019, Salı
Diğer Yazıları

ÇEKYA; en çok merak ettiğim yerlerden biriydi. Nihayet bu ramazan bayramında oraya da gitmek kısmet oldu.

Çok eski yıllardan beri hafızamdan silinmemiş olan Aslan Asker Şvayk’la(temsili mankeniyle) Çekya sokaklarından birinde karşılaştık ve bol bol fotoğraf çektik. Fotoğrafları çektikten sonra, tanımaktan çok bahtiyar olduğum, şeref duyduğum yol arkadaşlarımızdan biriyle Şvayk hakkında konuşurken; ikimizin hafızasında kalan küçük bilgi kırıntılarını birleştirdiğimizde ise, Şvayk’ın mankeniyle müşerref olmamızdan doğan  memnuniyetimiz kat kat fazlalaştı, çok sevindik, mutlu olduk. Kendimizi adeta tarihin içinde geziyor gibi hissettik. Bu duygu bizi gerçekten çok heyecanlandırdı, çok hoş bir duygu seli akıp gitti...

İkinci Dünya Savaşı'nı, tüm anlamsızlıkları ve  gülünçlükleriyle Çek yazar Jaroslav Hašek'in, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, devlet buyurganlığını gülümseten bir uslupla eleştirdiği bir mizah klasiğini buruk bir gülümsemeyle anmış olduk. Bu ünlü yapıtın kahramanı olan Şvayk ise dünya edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri olarak tekrar(gıyaben de olsa) aramızda bir süre dolaşıp, hatıralarımızı tazelemiş oldu.
Okuyanlar hatırlayacaktır;  Hašek'in kahramanı Şvayk, Prag'da bir yandan soysuz soylular ve hilkat garibeleriyle başı dertteyken  bir yandan da dizlerindeki romatizma ağrılarıyla uğraşırken, bunlar yetmezmiş gibi kendini bir de böylesi bir boğazlaşmanın içinde buluverir.

 Ama Aslan Asker Şvayk romanında, bu uluslararası kapışmanın yanı sıra, Çek ulusunun Avusturya İmparatorluğu'na, Habsburgların egemen kılmaya çalıştığı Alman dili ve kültürüne karşı gösterdikleri direnişin, verilen  bağımsızlık savaşının gündelik yaşamdaki yansımalarını da görürüz.. (kuşkusuz, Hašek'in bilinen ince alaycılığıyla) O yüzden, Aslan Asker Şvayk, savaşa karşı apaçık bir edebî manifesto olmasının yanı sıra, Avusturya ve Alman buyurganlığına karşı Çek kültürünün benzersiz bir kafa tutuşu olarak tarihlere geçmiştir.

Bir haftalık gezi boyunca birçok Orta Avrupa ülkesini ziyaret ettik, ama sanırım Çekya beni en çok etkileyen ülke oldu.

Atatürk’ün ve birçok ünlü kişinin bir dönem kaldığı ve tedavi görüp dinlendiği KARLOVY WORY’ DE BİR GECE KALMAK VE O MASALSI ORTAMI DAHA FAZLA GÖRMEK, HİSSETMEK İSTERDİM. TUR PROGRAMI BUNA UYGUN OLMADIĞINDAN BU İSTEĞİMİ GERÇEKLEŞTİREMEDİM.

Bu küçük burukluğun yanında büyük sevinçler de yaşadım. En büyük sevincim “insan” ve “dost” biriktirme konusundaki şansım nedeniyle oldu. Son derece kaliteli ve mükemmel insanlarla yol arkadaşlığı yaptım ve son derece aziz dostlar edindim, gezinin en keyifli olan tarafı bence bu dostlar oldu. Nice doyumsuz sohbetler de tüm güzelliklerin cabası oldu, seyahatin anıları çok fazla ama okuyanları sıkmadan bu seyahat öykümüzü burada kesip, Editörümüzü de mizampajla fazla uğraştırmadan selamlayalım.

Herkese en kalbi mutluluk dileklerimle, geçmiş bayramınız kutlu, kalbiniz her zaman mutlu olsun.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
İsrail’e yardım uçtu! 
ERCAN KERMAN
YÜZ KİTABIN ÖZETİ
Ahmet Acaroğlu
BİR GARİP BAYRAM
NURAN İKİZ
Bayram Havası
Ertan Çekiç
YALNIZLIK
Levent Büdüş
 SEVMEK VE ANLAŞILMAK
Şükrü Akıllı
KORONAVİRÜS  NEDENİYLE SAHİLLERİMİZDE YAZ SEZONU ÇOK FARKLI GEÇECEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
TURAN ŞALLI
ASKERİ KIŞLAYI ALARMA GEÇİREN KAKAVA
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik(1)
CELİL ÖZCAN
İzmir'in kara günü
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
Tedarik zinciri kırıldı mı?
Numan Özgür METİN
SPORLA TARİHE ADIM ADIM
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER