Hüseyin Erkin
Trakya’da doğalgaz ve petrol
Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Geçmişte birçok devlet ve milletin yaşadığı Trakya toprakları, birçok kültüre ve tarihsel olaylara şahitlik etmiş stratejik olarakta önemli bir köprü bölgesidir. Günümüzde de bu değeri giderek artan ekonomi ve de enerji köprüsü olma yolundadır. Lakin bölgemiz ve ülkemiz olarak önemli nimetleri olan Trakya’mızdan hak ettiğimiz kadar yararlanamıyoruz. Son yıllarda özellikle doğalgaz rezervleri ile basında yer alan Trakya’nın yeraltı zenginliklerine göz atacak olursak;

1960 yıllarda MTA tarafından İtalyan Consult firmasına yaptırılan su, gaz, kömür ve petrol sondajları ile Trakya’nın jeolojik formasyonu ve sondaj kuyu bilgileri belirlenmiştir. Uzun yıllar bu bilgilerden yeraltı suları dışında yararlanılmamıştır.

Gelişen doğalgazlı cihaz teknolojisi doğalgaz talebini arttırmış olup bu konuda doğalgaz arama ihtiyaçları da artmıştır. Özellikle Avrupa’da doğalgaz kullanım talebi, Rusya, Nijerya, Katar, Cezayir, ABD, Azerbaycan…gibi doğalgaz rezervlerine sahip ve üretimini yapan ülkeleri öne çıkarmıştır. Kömür ve petrole göre öncelikle çevresel açıdan büyük üstünlüğü ve kullanım kolaylığı ve transferi kolay olan doğalgazın Avrupa’ya iletiminde Trakya enerji köprüsü haline gelmiştir.

Bilindiği gibi ülkemiz yeraltı zenginlikleri coğrafyası Ortadoğu – Kafkaslar – Balkanlar hinterlandının ortasındadır. Dolayısıyla ülkemizde de topağrafya özelliğine ve yüksekliklere göre bu zenginlikler kömür – doğalgaz – petrol şeklinde 4000 m. derinliklere kadar bazı bölgelerimizde mevcuttur.(ekli harita) Bunların başında da Güney Anadolu Bölgesi ve Trakya’da rezervi daha fazla olduğundan 1980’li yıllarda bu bölgelerde sondaj çalışmaları başlatılmıştır.

2000’li yıllarda özellikle Trakya’da sondaj çalışmaları hızlandırılarak çok sayıda kuyu açılmıştır. Bu kuyuların bir bölümünün açılmasına nezaret etmiştim. Trakya ve Güney Anadolu bölgelerimizde Türk Petrolleri ortaklığında yabancı firmalarla doğalgaz sondaj kuyuları açılmıştır. Bunlardan Valeura firması diğer firmalarında haklarını ve saha ruhsatlarını alarak bölgemizde çok sayıda sondaj yapmaya başlamış ve çok olumlu veriler elde edilmiştir. Son yapılan sondajlarla Trakya’da 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğunu beyan etmişlerdir. Özellikle 3500 – 5000 m. derinliklerde zengin sayılabilecek doğalgaz ve petrol rezervlerimiz mevcuttur.

Tabii ki bu derinliklerden üretim yapmak şimdilik biraz pahalı olsa da kendi zenginliğimiz olması açısından bu çok önemlidir. Özellikle Muratlı Hayrabolu ve Keşan hinterlandlarında bu zenginlik daha fazla hesaplanmaktadır. Edirne başta olmak üzere Trakya’da 50’nin üzerinde doğalgaz kuyusu çalışmaktadır. Tabii ki son açılan termal kuyulardan da 600C civarında mineralli sıcak su elde edilmiştir. Edirne’ye açılan iki termal kuyuda 600C sıcaklıkta 10 l/s sıcaksu elde edilmiştir.

Bilindiği gibi Azeri gazı, İran gazı, Rus gazı altı boru hattıyla İpsala Doğalgaz merkezinde toplanarak buradan Avrupa’ya pompalanacaktır. İpsala ülkemizin en büyük doğalgaz hub merkezi olmaktadır. Bundan da faydalanmayı bilmeliyiz. Bölgesel olarak bu önemli projeden faydalanacağımız projeleri geç kalmadan üretip hayata geçirmeliyiz.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ESKİ MISIR
NURAN İKİZ
Şiddet Salgını…
Selçuk Duranlar
SEFALET ENDEKSİ
Numan Özgür METİN
BURAM BURAM TARİH KOKAN ŞEHİR FİLİBE
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
SAĞLIK DEPOSU HURMA
TURAN ŞALLI
 ‘ÇİN PAZARINDA ÇİNGENE PAZARLIĞI’
Ahmet Acaroğlu
DİLİNİZ KOPSUN / SOYUNUZ KURUSUN 
Recep ÇINAR
Zararın neresinden dönülürse kardır!    (3)  
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
Şükrü Akıllı
HAKSIZ KAZANÇ KAPILARI VE SOYGUN DÜZENİ
OLCAY DAL
Ne çektin be Baba Kolej!
CELİL ÖZCAN
EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞAN ÜÇ FİDAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ
Zafer Dereli
SAĞLIK ALANINDA 2.LİSANS BÖLÜMÜNE ÖĞRENİM DURUMU TAYİNİ YAPILIR MI?
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
FİNANSAL TEKNOLOJİ
Ertan Çekiç
POZİTİF DÜŞÜNME YOLLARI
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
Geleneklerimize Sahip Çıkalım Nevrûz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER