Hüseyin Erkin
Trakya’da doğalgaz ve petrol
Yayın Tarihi: 08 Mayıs 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Geçmişte birçok devlet ve milletin yaşadığı Trakya toprakları, birçok kültüre ve tarihsel olaylara şahitlik etmiş stratejik olarakta önemli bir köprü bölgesidir. Günümüzde de bu değeri giderek artan ekonomi ve de enerji köprüsü olma yolundadır. Lakin bölgemiz ve ülkemiz olarak önemli nimetleri olan Trakya’mızdan hak ettiğimiz kadar yararlanamıyoruz. Son yıllarda özellikle doğalgaz rezervleri ile basında yer alan Trakya’nın yeraltı zenginliklerine göz atacak olursak;

1960 yıllarda MTA tarafından İtalyan Consult firmasına yaptırılan su, gaz, kömür ve petrol sondajları ile Trakya’nın jeolojik formasyonu ve sondaj kuyu bilgileri belirlenmiştir. Uzun yıllar bu bilgilerden yeraltı suları dışında yararlanılmamıştır.

Gelişen doğalgazlı cihaz teknolojisi doğalgaz talebini arttırmış olup bu konuda doğalgaz arama ihtiyaçları da artmıştır. Özellikle Avrupa’da doğalgaz kullanım talebi, Rusya, Nijerya, Katar, Cezayir, ABD, Azerbaycan…gibi doğalgaz rezervlerine sahip ve üretimini yapan ülkeleri öne çıkarmıştır. Kömür ve petrole göre öncelikle çevresel açıdan büyük üstünlüğü ve kullanım kolaylığı ve transferi kolay olan doğalgazın Avrupa’ya iletiminde Trakya enerji köprüsü haline gelmiştir.

Bilindiği gibi ülkemiz yeraltı zenginlikleri coğrafyası Ortadoğu – Kafkaslar – Balkanlar hinterlandının ortasındadır. Dolayısıyla ülkemizde de topağrafya özelliğine ve yüksekliklere göre bu zenginlikler kömür – doğalgaz – petrol şeklinde 4000 m. derinliklere kadar bazı bölgelerimizde mevcuttur.(ekli harita) Bunların başında da Güney Anadolu Bölgesi ve Trakya’da rezervi daha fazla olduğundan 1980’li yıllarda bu bölgelerde sondaj çalışmaları başlatılmıştır.

2000’li yıllarda özellikle Trakya’da sondaj çalışmaları hızlandırılarak çok sayıda kuyu açılmıştır. Bu kuyuların bir bölümünün açılmasına nezaret etmiştim. Trakya ve Güney Anadolu bölgelerimizde Türk Petrolleri ortaklığında yabancı firmalarla doğalgaz sondaj kuyuları açılmıştır. Bunlardan Valeura firması diğer firmalarında haklarını ve saha ruhsatlarını alarak bölgemizde çok sayıda sondaj yapmaya başlamış ve çok olumlu veriler elde edilmiştir. Son yapılan sondajlarla Trakya’da 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğunu beyan etmişlerdir. Özellikle 3500 – 5000 m. derinliklerde zengin sayılabilecek doğalgaz ve petrol rezervlerimiz mevcuttur.

Tabii ki bu derinliklerden üretim yapmak şimdilik biraz pahalı olsa da kendi zenginliğimiz olması açısından bu çok önemlidir. Özellikle Muratlı Hayrabolu ve Keşan hinterlandlarında bu zenginlik daha fazla hesaplanmaktadır. Edirne başta olmak üzere Trakya’da 50’nin üzerinde doğalgaz kuyusu çalışmaktadır. Tabii ki son açılan termal kuyulardan da 600C civarında mineralli sıcak su elde edilmiştir. Edirne’ye açılan iki termal kuyuda 600C sıcaklıkta 10 l/s sıcaksu elde edilmiştir.

Bilindiği gibi Azeri gazı, İran gazı, Rus gazı altı boru hattıyla İpsala Doğalgaz merkezinde toplanarak buradan Avrupa’ya pompalanacaktır. İpsala ülkemizin en büyük doğalgaz hub merkezi olmaktadır. Bundan da faydalanmayı bilmeliyiz. Bölgesel olarak bu önemli projeden faydalanacağımız projeleri geç kalmadan üretip hayata geçirmeliyiz.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler