NURAN İKİZ
Tarihe ışıkla cazibe
Yayın Tarihi: 15 Mart 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Sokaklar değişiyor, caddeler, meydanlar değişiyor, yapıların görünümleri değişiyor. Kısacası şehirler değişiyor. Tarihi yapılar allanıp pullanıp meydana çıkarılıyor. Onlara cazibe kazandırılıyor.

Şehirlerin, hatta mahallelerin kendi tarihleri, kendi kültürleri var. Şehirler, belirli meydanları, binaları, köprüleri, ibadet alanlarıyla kimlik kazanıyorlar, kültür geliştiriyorlar. Özellikle daha fazla turist çekmek için akla ne gelirse yapılıyor. Kim, ne kadar güzel şeyler yaparsa o kadar ilgi çekip turist kazanıyor.

Edirne’de bu yarışta var. İlgili kurumlar daha fazla turist çekmek için ne yapılması gerektiğine yönelik projeler geliştirmeye çalışıyor. Ama bu çalışmaların sonu gelecek gibi değil. Sadece dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da kentin kimliğine zarar vermeden değişim…

Edirne’de önce bazı caddeler ve sokaklar trafiğe kapandı. Caddelere bordür çekilip çiçek donanımına geçildi. Ardından bazı kavşak ve görsel noktalı alanlara heykeller yapılıp kondu. Bunların çoğu ayçiçeği, bahçecilerin kullandıkları su çekme dolabı ve süpürgeci gibi meslek heykelleri oldu. Bu arada ışıklandırmalar da devreye girdi.

Değişim, geçmişe saygı duyularak yaşanıyor. Değişen, başkalaşan, zamana ayak uyduran şehirler, aynı zamanda kültürlerini koruyabilirlerse ‘‘güzel’’ kalabiliyorlar. Geçmişi inkár ederek yaşanan değişim ise şehirleri boya küpüne dalmış adeta kokanalara döndürüyor.

Buraya kadar bir giriş yaptıktan sonra bunları neden anlattığıma geleyim.

İstanbul’un tarihi eserlerinden Galata Kulesi için hazırlanan, çok beyendiğim bir videoyu izledim. Kulenin üzerinde ışıkla adeta dans edilmiş. Bir yukarıdan aşağıya doğru ışıklı şekiller akıyor, tam yere yaklaşırken bu kez yukarı doğru başlıyor dans. Çok ilginç şekilli görüntüleri izlerken insan seyre doyamıyor, bir daha, bir daha izlemek istiyor.

İzlerken hemen aklıma Makedonya Kulesi geldi. Açık hava müzesi olarak restore edilecek tarihi kalıntı alanıyla kuleye bu düzenlemeye benzer ışık oyunları uygulanamaz mı? sorusu geçti içimden. İnan bir gerçekleştirilse geceleri pek çok turist Makedonya Kulesi çevresinden ayrılmak istemez.

Sadece Makedonya Kulesi mi?.. Başta Koca Usta Mimar Sinan’ın eseri Selimiye Camii için de buna benzer bir ışık oyunu projesi uygulanabilir. Gerçi Selimiye’nin durağan bir ışıklandırması var ama bahsettiğim düzenleme yapılırsa çok daha muhteşem olur.

Bir Ramazan ayında mahya yazılmasa Selimiye nasıl öksüz gibi kaldığı bilinen bir gerçek.

Üçrefeli Camii ile Eskicamii de aynı programa dahil edilirse pek de güzel olur.

Yine aklıma bazı bayram ve özel günlerde İstanbul Boğazı’ndaki köprülere uygulanan ayrı renklerdeki ışık oyunları geldi. Neden bizim tarihi köprülerimiz için de bu sistem yapılmasın…

O zaman özellikle yaz günlerinde nehir boylarının cazibesi daha da artar. Turistler olsun, Edirneliler olsun pek çok kişi akşamlarını ışık oyunlarının üzerinde dans ettiği köprülerin olduğu bölgelerde geçirir.

Sağlık Müzesi, diğer müzeleri de bu düzenlemenin içine katın! İşte size biraz daha değişen Edirne…

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)