Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Yayın Tarihi: 13 Mart 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım Bulgaristan’ın Yambol kentinde düzenlenen Kukerlandia Maske Festivali hakkında olacak.

3 Mart 2019 Pazar sabahı Hamzabeyli Gümrük Kapısı’ndan gümrükteki  işlemlerimizin ardından yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Bulgaristan’ın  Yambol kentine ulaştık. Burada her yıl  ‘kötü ruhların kovulması’ ritüelinin canlandırıldığı bir maske festivali düzenleniyor.

Bulgaristan’ın çeşitli şehirleriyle çevre ülkelerden gelen gruplar 2 gün boyunca gösterilerini sergilediler. Bir antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayan Traklar’dan günümüze taşınan festivale yoğun bir katılım gözlemledim.

Ben de ilk kez bu yıl festivale katıldım ve çok güzel fotoğraflar çektim. Yambol Belediyesi’nin düzenlediği festivalde şehir meydanındaki bir alanda toplanan gruplar hazırladıkları mizansenleri sergiliyorlar. Yaşlısından gencine, hatta içlerinde küçük çocukların da bulunduğu kukeri gruplarını gördüm.

Festivalde gruplar birbirinden ilginç kostümlerle kötü ruhların maskeler ve çan sesiyle kovulmasını anlattıkları gösterilerini jüriye beğendirmeye çalışıyor. En iyi gösteriyi yapan gruplar jüri tarafından seçilip ödüllendiriliyor. Festivalde birçok ilden gelen dernek ve fotoğraf kulübü üyeleri en güzel fotoğrafı yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

Festival fotoğrafçılar için oldukça verimli. Ayrıca festivalin her yıl Yambol belediyesi tarafından fotoğraf yarışması düzenleniyor. Dereceye giren fotoğrafçılar ödüllendiriliyor ve bir de yarışmanın sergisi açılıyor burada. Bulgaristan–Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı ‘Yambol ve Edirne-Tunca’nın iki şehri’ isimli proje kapsamında 2018 Şubat ayında Kukerlandia Maske Festivali ilk kez Edirne'de düzenlendi. Ben de gösterileri izlemek ve fotoğraflamak için ordaydım. Kuker gruplarının gösterileri ve el yapımı maskeler çok ilgimi çekmişti. El yapımı maske ve rengârenk geleneksel kıyafetlerle yapılan gösteriler renkli görüntülere sahne olmuştu Saraçlar Caddesi’nde yapılan gösteriler yoğun ilgi görmüştü.

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Kukerlandia Festivali’ne gitmenizi ve gösterileri izlemenizi tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)