Psikolog. Buse Başköylü
Kadınlar günü
Yayın Tarihi: 08 Mart 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Kadın, kelime olarak fazlasıyla telafuzu olmayan ancak her yılın mart ayında anlam kazanan bir kelimedir bana göre. Her yılın mart ayında “kadın” kelimesi yüksek sesle ve coşkuyla telafuz edilir. “Kadınlar gününe özel” ile başlayan reklam propagandaları sayesinde kadın kelimesini fazlasıyla duyarız. Aslında yalnızca kadınlar günü değil, emekçi kadınlar günüdür 8 mart. “Emekçi” kelimesi, kadının yanına belki de en çok yakışan sıfatlardan biridir. Toplumda yer edinebilmek adına, iş hayatında tutunabilmek adına, adının esamesini okutabilmek adına, haklarını kazanabilmek adına, evinde değerli olabilmek adına kadının verdiği emek , gerçek anlamda kutlanacak bir gün olmaya layıktır.   

Hızlıca tüketen toplumlarda kadınlar günü bir rant savaşına dönmüş durumdadır. Kadınlar günü indirimleri günler öncesinden başladı. Ülkemizde kadınlar günü, kozmetik markalarının dev indirimlerini yakalamak için beklenir oldu. Emekçi kadınlar, kendilerine ayrılan bu günde, indirim fırsatlarını kaçırmamak adına birbirini ezecek duruma geldi. Dev afişler, mesajlar, indirim kuponları kadın kelimesi üzerinden kar marjı düşünür oldu. Tüketici toplumlarda bunun olması yadırganamaz tabiki. Ancak biz kadınlar birbirimize bu kötülüğü yapmamalıyız diye düşünüyorum.

Kadınlar gününün bir diğer handikapı ise kadınlara özel hediye olarak ev eşyasının alınması. Ev eşyaları, kadına özel değil evlere özel eşyalar ve hediyelerdir. Bu nedenle kadına özel bir günde ev eşyası, elektrikli ev aletleri, mutfak araç ve gereçlerini hediye olarak seçmek kadının gününü kutlamaktan ziyade kadın erkek eşitsizliğinin altının çizmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bir kadına verilebilecek en güzel hediye eşitiğin, adaletin sağlanması ve kadına hak ettiği özgürlüğün verilmesidir. Kadına toplumda yer ayırmak ona yapılabilecek en güzel yatırımdır. İş hayatında kadının da varlığını kabul etmek kadına verilebilecek güçtür. Kadının eğitim hakkını elinden almamak ona alınacak en güzel hediyeden kıymetlidir. Kadınlar, cinsiyetinden önce vasıflarıyla, yetenekleriyle, başarılarıyla bu evrende olmaya başladığında biz toplumca bir şey başarmış olacağız. Coşkuyla değil ancak farkındalıkla tüm kadınların kadınlar gününü kutlarım.

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)