Psikolog. Buse Başköylü
Kadınlar günü
Yayın Tarihi: 08 Mart 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Kadın, kelime olarak fazlasıyla telafuzu olmayan ancak her yılın mart ayında anlam kazanan bir kelimedir bana göre. Her yılın mart ayında “kadın” kelimesi yüksek sesle ve coşkuyla telafuz edilir. “Kadınlar gününe özel” ile başlayan reklam propagandaları sayesinde kadın kelimesini fazlasıyla duyarız. Aslında yalnızca kadınlar günü değil, emekçi kadınlar günüdür 8 mart. “Emekçi” kelimesi, kadının yanına belki de en çok yakışan sıfatlardan biridir. Toplumda yer edinebilmek adına, iş hayatında tutunabilmek adına, adının esamesini okutabilmek adına, haklarını kazanabilmek adına, evinde değerli olabilmek adına kadının verdiği emek , gerçek anlamda kutlanacak bir gün olmaya layıktır.   

Hızlıca tüketen toplumlarda kadınlar günü bir rant savaşına dönmüş durumdadır. Kadınlar günü indirimleri günler öncesinden başladı. Ülkemizde kadınlar günü, kozmetik markalarının dev indirimlerini yakalamak için beklenir oldu. Emekçi kadınlar, kendilerine ayrılan bu günde, indirim fırsatlarını kaçırmamak adına birbirini ezecek duruma geldi. Dev afişler, mesajlar, indirim kuponları kadın kelimesi üzerinden kar marjı düşünür oldu. Tüketici toplumlarda bunun olması yadırganamaz tabiki. Ancak biz kadınlar birbirimize bu kötülüğü yapmamalıyız diye düşünüyorum.

Kadınlar gününün bir diğer handikapı ise kadınlara özel hediye olarak ev eşyasının alınması. Ev eşyaları, kadına özel değil evlere özel eşyalar ve hediyelerdir. Bu nedenle kadına özel bir günde ev eşyası, elektrikli ev aletleri, mutfak araç ve gereçlerini hediye olarak seçmek kadının gününü kutlamaktan ziyade kadın erkek eşitsizliğinin altının çizmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Bir kadına verilebilecek en güzel hediye eşitiğin, adaletin sağlanması ve kadına hak ettiği özgürlüğün verilmesidir. Kadına toplumda yer ayırmak ona yapılabilecek en güzel yatırımdır. İş hayatında kadının da varlığını kabul etmek kadına verilebilecek güçtür. Kadının eğitim hakkını elinden almamak ona alınacak en güzel hediyeden kıymetlidir. Kadınlar, cinsiyetinden önce vasıflarıyla, yetenekleriyle, başarılarıyla bu evrende olmaya başladığında biz toplumca bir şey başarmış olacağız. Coşkuyla değil ancak farkındalıkla tüm kadınların kadınlar gününü kutlarım.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Ah Güzel İstanbul
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
Recep Çınar
Ömür tükenir, demir soğumaz!
ERTAN ÇEKİÇ
Teknoloji ile felsefe
CELİL ÖZCAN
Köy Enstitülerinin kuruluşu kutlu olsun!
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Memurlar e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmeli
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar