Yaver Tetik
Kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Yayın Tarihi: 15 Şubat 2019, Cuma
Diğer Yazıları

f) Kapalı Sistem Kalorifer Tesisatında Emniyet Ventilleri ’nin Çalışmaması;

Kapı sistemler de; emniyet ventilleri kuralına uygun ( soğuk su emniyet ventili vb.) seçilmez, periyodik bakımlarının yapılmaz ise bu tür tehlikeler oluşabilir.  Kapalı sistem kalorifer kazanlarının emniyet ventilleri nin çalışmaması sonucu kazan basınç altında; kazan suyu gereğinde fazla ısınır. Kazan buhara kalkar. Kazan içerisindeki su, çok kısa sürede buharlaşarak kazan iç basınç dayanım sınırının üzerine çıkarak kazan patlar.

g) Kapalı Sistem Kalorifer Tesisatında Kapalı Genleşme Tankı Mebranının Patlak Olması ve Emniyet Ventilleri ’nin Çalışmaması;

Kapalı sistem kalorifer kazanlarının, kapalı sistem genleşme tankı mebranının, patlaması sonucu kazan basınç altında buhara kalkar. Bu durumda emniyet ventilleri nin çalışmaması, basınç altında; kazan suyu gereğinde fazla ısınır. Kazan buhara kalkar. Kazan içerisindeki su, çok kısa sürede buharlaşarak kazan iç basınç dayanım sınırının üzerine çıkacak ve kazan patlayacaktır.

Kazan kapalı genleşme tanklarının yedekli takılması gerekir.

h) Sirkülasyon Pompası Termik Röle, Sigorta ve Kontaktör Arızası;

Kazanlarda yedekli olarak çalışan sirkülasyon pompaları elektrikle çalışır. Motor sargılarını, fazla akımdan korumak, pompa milini sıkışması durumunda; motorların önüne termik koruma röleleri konur. Çalışan sirkülasyon pompasının termik koruma rölesi; pompa sıkışmasından vb. nedenlerden dolayı atarsa pompa çalışmaz. Pompa çalışmaz, bay-pass vanası açılmaz ise kazan suyu basınç altında sıcaklığı artar. Kazan içerisindeki su, çok kısa sürede buharlaşarak kazan iç basınç dayanım sınırının üzerine çıkarak kazan patlayacaktır.

i) Kalorifer Kazanı İçerisinde Gaz Sıkışması, Baca klapesinin Kapalı Kalması;

Katı yakıtlı kalorifer kazanlarına gereğinden fazla aşırı kömür yükleme yapılır, baca klapesi kapalı konumdaysa, kazan içerisinde gaz sıkışması olur. Sıkışan, yanmaya hazır, kazan içerisindeki gazlar birden basınç altında alevlenir. Kazan içerisinde aşırı bir basınç oluşur. Kazan içinde birikip sıkışan gazlar, baca klapesi kapalı olduğundan; bacadan dışarı atılamaz, kazan iç basınç dayanım sınırının üzerine çıkarak ve kazan patlayacaktır. Kazan ilk çalıştırılmasında bacada önceden oluşmuş durgun, hareketsiz hava kazan baca çekişini engeller, hatta kazan içerisindeki birikmiş gazlar bacadan atılamaz, gaz patlaması ve kazanın patlamasına neden olabilir. Kazanların ilk yakışında bcanın çekişi kontrol edilmelidir.

Kömürlü Sıcak Sulu Kazanların Patlamasına Karşı Alınacak Önlemler;

Katı yakıtlı kalorifer kazanlarının patlayarak, can ve mal kaybına meydan vermemek için; kazan yakıcı personele büyük görev düşmektedir. İnsan odaklı olmayıp, mekanik tesisat olarak aşağıda belirteceğim önlemleri almak, kalorifer tesisatının olmaz sa, olmazıdır. Bu önlemleri mutlaka almak gerekir.

1-) Kazan Termostatı İle Sesli ve Işıklı Düzenek;

Kazan termostatlı sistemi; sıcaklık ile çalışan sesli ve ışıklı uyarı için düzenlenmelidir.

Her kalorifer kazanı üzerine, kazan suyu sıcaklığına duyarlı kazan suyu ile direkt temaslı ve yedekli termostat takılmalıdır. Termostat sıcaklığı; kalorifer tesisatı sisteminin, maksimum sıcaklığının 5 derece altına set edilmelidir. Kazan sıcaklığı bu değere geldiğinde,termostat kontaklarını kapatır.Termostatın elektrik kontaklarından 2 şer adet sesli ve ışıklı alarm sistemi düzeneği kurulmalı. Sesli düzenek; ateşçinin ve site sakinlerinin sesi duyabilecekleri bir yere monte edilmeli. Bu ses alışılmışın DIŞINDAyangın siren sesi şeklinde olabilir. Işıklı düzenek ise ateşçinin kolayca görebileceği bir (iş yeri – ev vb. ) yerde olmalıdır. Tehlike anında devreye girecek şekilde zaman zaman kontrol edilmelidir.

2-) Kazan Basınç Şalteri (Prosestat) İle Sesli ve Işıklı Düzenek;

Basınç şalteri (Prosestat) sistemi, kazan basıncına göre çalışır. Elektrik kontaklarından alınacak tesisatla sesli ve ışıklı uyarı için kullanılır. Kazan üzerine 2 adet direkt olarak bağlanmalı, kontak uçlarından alınacak tesisat önceki sesli ve ışıklı alarm sistemine entegre edilmelidir. Kazan suyu içerisindeki ön görülen kazan basıncının 0,2 bar üzerine set edilmelidir. Sıcaklıktan veya kazan farklı sebeplerden dolayı çalışma basıncının üzerine çıktığında alarm sistemine sinyal göndererek alarm sisteminin çalışması sağlanmalıdır. Tehlike anında devreye girecek şekilde zaman zaman kontrol edilmelidir. DEVAMI YARIN..

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK