Yener Yaveroğlu
Halka hizmet aşkıyla yanan adaylarım
Yayın Tarihi: 16 Şubat 2019, Cumartesi
Diğer Yazıları

Ben genel seçilerde de, mahalli seçimlerde de partimin gösterdiği adaya oy kullandım. 1960 yılından bu yana hep böyle yaptım. Bundan sonra da böyle yapmak istiyorum ve yapacağım da. Ancak partimin aday belirlemesini, aşağıdaki gibi olmasını istiyorum. Belki bir kısım insanlar olmaz öyle şey, diyecekler. Aday olmaya niyetli olanlar, bu adam delirmiş, diyecekler. Bir kısmı hiç olmazsa deneyelim, bakalım diyebilirler Milletvekili adayları, aday olacakları vilayetten, beş millet vekili seçilecekse ve bu vilayette beş parti seçime girecekse, hepsinden en azından, onar–onbeşer tane adaylık müracaatı yapılmıştır. Elemeler sonucu, beşer milletvekili adayı, saygın, göreve uygun görülmüştür. Neticede beş tanesi bu saygın göreve seçilecektir.

Bu adayların, hepsinin ağzında “halka en iyi hizmet” sözcüğü eksik olmamıştır. Seçimler bitinceye kadar, halka bir sürü taahhütte bulunulur. Yapılması mümkün olmayan taahhütlerdir bunlar. Ayrıca taahhütte bulunanların çoğu da seçilememiştir. Ancak seçim furyası atlatılmıştır. Seçilemeyenler de önümüzdeki seçime deyip beklerler. Zira bu kesim, fazla uğraşmadan, hem itibar kazanmak, hem de yüksek bir maaşla yaşamak, yüksek maaşla emekli hakkını kazandıkları gibi milletvekilliği sırasında veya emekli olduktan sonra da bazı yönetim kurullarında görevlendirilerek ödüllendirilirler.

Şahsım olarak bu kadar çok adayın çıkmasından memnun oluyorum. Demek ki milletvekilliği yapabilecek kapasitede bu kadar çok insan var.

Gerçi adayların kapasitelerine bakılmıyor. Bunlar kendi kapasitelerini kendileri belirliyor ve aday oluyorlar ya. Bilgili insan sayısının artığını düşünüyorum. Veya öyle olsun istiyorum.

Şu an milletvekilinin aylık maaşı 25.000 TL civarında. Bu para, Tarım BAĞ-KUR’lusunun 24 aylık emekli maaşına eşit. Emekli BAĞ-KUR’lununda pek farkı yok. SSK emeklisi de asgari kazançtan emekli olmuşsa bu cıvarda. Bu rakamlar, milletvekili olmanın gerçek sebebinin halka hizmet aşkı olmayıp, güzel bir gelire ulaşmak aşkı olduğu gerçeğini akla getiriyor. Esasen bunu halk da anladı, ancak sesini duyuramıyor.

Önümüzdeki, dört yıl sonra yapılacak genel seçimlerde, seçildikten sonra asgari kazanç esasına göre alacağı maaşla halkına hizmet etmek için milletvekili olacaksınız dense acaba aday ihtiyacı karşılanabilir mi? Deneyip de bu gerçeği bir görsek. Mahalli seçim adayları da Belediye Meclisinin belirlediği bir rakama göre maaş alıyor zannedersem. Ancak nasıl bir rakam ki milletvekilliğinden aldıkları o maaşa rağmen, milletvekilliğinden vazgeçip, “daha iyi hizmet” edebilmek için, belediye başkanlığına müracaat ediyorlar. Yarab bu nasıl bir sevgi. Netice olarak, bundan sonraki mahalli ve genel seçim adaylarının, seçildikten sonra asgari kazanç esasına göre maaş alacaklarının bilinci içersinde hizmet edecek ve mecliste bağımsızlığını muhafaza edeceklerden olması dileğiyle. Yeni seçileceklere saygılarımla..

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK