Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (9)
Yayın Tarihi: 04 Şubat 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

21. By-Pass vanası nedir?

By-Pass vanası sistemdeki pompa basıncının, sistemde oluşan direncin üstünde olması durumunda, fazla debinin sistem dönüşüne gönderilmesini sağlayan vanadır. Termostatik radyatör vanalarının kapatması ile sistemde oluşan fazla basınçtan dolayı termostatik radyatör vanalarının ses yapmasını önler. Sistemde sadece By-Pass vanasının kullanılmasının yeterli olmayabileceği, uygulamaların tesisatın tipine göre değişiklik gösterebileceği ve sistem ürünlerinin kullanılması ile birlikte doğru tasarruf gerçekleştirilebileceği unutulmamalıdır.

22. Doğalgaz faturamın; pay ölçerlerin okunduğu zaman aralığı içerisinde gelmemesinin bir sakıncası var mıdır?

Hiçbir sakıncası yoktur. Isı pay ölçerlerinizi fatura tarihleriniz içerisinde okunamadığı durumlarda binanızın doğalgaz mekanik sayaç endeksini alarak ilgili döneme ilişkin faturalama yapılabilir (bu gibi durumlarda faturalama yapılabilmesi için doğal gaz mekanik sayaç endekslerinin önceki veya en azından bir önceki dönem değerlerinin alınmış olması gereklidir. İlgili dönemde ne kadar gaz tüketildiği hesaplanır.).İşlemin yapılabilmesi için bina doğalgaz mekanik sayacının başlangıç endeksinin alınmış olması ve fatura ödeme tarihi, daire sakinlerinden yapılacak tahsilat tarihinden önceki bir tarihe denk geliyorsa dairelerden yakıt avansı alınması gerekebilir. Bazı binalarda, yönetim tarafından, ısıtma sezonu bitiminde mahsuplaşma işlemi  gerçekleştirilmektedir.

23. Isı paylaşım sistemlerinin eski sistemime göre yaptıracağı tasarruf oranı nedir?

Isı paylaşım sistemleri kullanılan binalarda yapılan ölçümlemeler sonrasında yakıt giderlerinde %25' e varan tasarruf edildiği kayıt edilmiştir. İzolasyon ve kullanıma bağlı olarak çok daha yüksek tasarruflar sağlamak da mümkündür. Tasarruf miktarının, binanızın bulunduğu iklim şartları, binanızın yalıtım durumu, binanızın ısıtma sistemi verimi, kazan kontrol ekipmanları, frekans kontrollü sirkülasyon pompaları, balanslama ve en önemlisi kullanıcı alışkanlıklarına ve ürünlerin kalitesine bağlı olduğu unutulmamalıdır.
 
24. Isı pay ölçerim hasarlandı veya cihazların üzerine ERR kodu görüyorum ne yapmalıyım?

Isı paylaşım ekipmanlarınız ile ilgili yaşayacağınız kırılma, bozulma, cihazların ekranlarında ERR kodu görüntülenmesi veya normalin dışında bir durumun olduğunun anlaşılması sonrasında en kısa sürede bina yönetiminiz ile irtibata geçmeli ve oluşan aksaklığın bir an önce ilgili ölçüm firmasına iletilmesini sağlamalısınız.

25. Temizlik yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Dairelerinizde havalandırma ve temizlik gibi işlerin yapıldığı sürelerde termostatik vanalarınızın ayarlarının en düşük konum olan 15°C veya 2 kademesine getiriniz. Temizlik ve havalandırma işlemleri bitip, camlarınızı kapattığınızda termostatik vanalarınızı eski konumlarına getirebilirsiniz. Termostatik vanaların kullanımında bu konulara dikkat etmeniz yakıt giderlerinden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Isı pay ölçerler elektronik cihazlar olduğu için radyatörlerinize montajı yapılan cihazları kesinlikle yıkamayınız, ıslak bez ile tozunu almayınız. Aksi uygulamalar sonucunda ısı pay ölçerleriniz arızalanacak ve arızalanan pay ölçere yapılacak tüketim ataması nedeni ile ısıtma giderleriniz normalden daha fazla hesaplanabilecektir. Dairenizde yapılacak boya, badana işlemleri öncesinde ısı pay ölçerlerinizi yapılacak işlemden zarar görmemeleri için koruma altına almalı veya ilgili tadilatları yapacak ekibe bu önlemleri aldırmalısınız. Bu gibi tadilatlar öncesinde talep etmeniz durumunda yetkili servis tarafından montajı yapılmış olan pay ölçerleriniz radyatörlerinizden de monte edilir ve işlemlerin bitimi sonrasında tekrar montajlanabilir.

26. Kalorimetre ve Pay Ölçer Sisteminin Kombiden farkı nedir?

Kombi kullanan binada alt veya üst katınızdaki daire kombisini kapatırsa siz daha çok yakıt faturası ödersiniz. Merkezi sistemlerde her daire; daire sıcaklığını 15 °C’de tutmak zorundadır. Bu sıcaklıktan sonra, her daire istediği kadar ısınır ve ısındığı kadar yakıt faturası öder. Kombinin bakımı, arızası vs.. ile kişisel olarak uğraşmanız gerekmez.

27.Merkezi Sistemde; Radyatörlerimi Kapatırsam Yakıt Bedeli Öder miyim?

Radyatörlerinizi tamamen kapatamazsınız. Enerji Performans Yönetmeliğine göre dairenin sıcaklığı 15°C altına düşürülemez. Bu durumda cezai işlem görürsünüz. Bunun amacı, daireler arasında haksız ısı geçişine engel olmaktır. Ayrıca giriş, merdivenler vs.. gibi ortak alanların ısıtılmasından gelen bir pay da, dairelerin bireysel ısınma giderlerine ilave edilir.

28. Komşumun evindeki radyatörlerin kapalı olup olmadığını kim bilecek?

Radyatör vanası kapatılmış olan cihaz, bina yöneticisine gönderilen özet listede görülür. Isı pay ölçer cihazı; cezai işlem uygular.

29. Pay ölçerim arızalanırsa ve ben de fark etmezsem ne olacak?

Pay ölçerinizin arızalandığını siz fark etmeseniz bile okuma sırasında sistem size gösterecek, ilgili firma bildirim yapacaktır..

30. Gider bildirimi hizmeti için  ücret ödenir mi?

Evet. Gider bildirim hizmeti Enerji Performans Yönetmeliği gereği ücretlidir.

31. İleride gider bildirim hizmeti fiyatları artarsa veya düşerse ne olacak?

Site yönetimi tüm üyeler adına ilgili firma ile isterse 1 yıllık, isterse 10 yıllık sözleşme yapabilir. Bu süre içinde hizmet fiyatı yükselirse artış uygulanmaz. Fiyat düşerse, düşük fiyat uygulanır. Bu sözleşmede belirtilmelidir.

32. Okuma yapmak için eve mi girilir?

Hayır. Sokağa girmek yeterli olur. Bu sırada radyatörünüzdeki pay ölçerler veya ısı sayaçları, servis elemanlarının elindeki el bilgisayarına sinyallerini göndermeye ve kullanılan ısı miktarını bildirmeye başlar. Bu işlem yaklaşık 5-10 dakika sürer. Servis hizmeti veren eleman ilgili firma merkezine internet üzerinden bilgileri gönderir. Daha sonra ilgili firma faturalama işlemini bina yönetimi ile paylaşır.

33. Radyatörün bir tarafı sıcak, bir tarafı soğuk olabiliyor. Bu durum hatalı ölçüme sebep olmaz mı?

Sıcak su radyatöre üstten girer ve alttan çıkar. Termostatik vana ilk açıldığında radyatörün üstü sıcak altı soğuk olur ve pay ölçer, okumayı mahalde oluşan sıcaklığa göre yapar. Bu durum daireler arasında haksızlığa sebep olmaz. Binadaki tüm radyatörlerin tesisat bağlantısı aynı tip ve su basıncı aynı değerde olduğundan, radyatör davranışı da her yerde aynı olur. Dolayısıyla sapma standart olacak ve haksızlığa sebep olmayacaktır.

34. Radyatörün kısa veya uzun olması ölçümde haksızlığa sebep olur mu?

Pay ölçer montaj sonrasında programlanırken, üzerine takılı olduğu radyatör tipi katalogdan bulunur ve ona göre bir katsayı ile sisteme tanıtılır. Bu katsayı zaten radyatörün uzun veya kısa olmasının getireceği avantaj ve dezavantajları öngörerek hesaplanmış bir katsayıdır. Dolayısıyla radyatör tipi ölçüm açısından bir haksızlığa sebep olmaz. (BİTTİ)

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK