Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (8)
Yayın Tarihi: 02 Şubat 2019, Cumartesi
Diğer Yazıları

12. Hangi oda kaç dereceye ayarlanmalıdır?

Oda konfor sıcaklıklarınız, daire sakinin kullanım alışkanlıklarına göre değişebilir. Gün içerisinde ısıtmada sıcaklık maksimum 22 °C'ye ayarlanmalıdır. Her bir derece sıcaklık artışı ısınma maliyetinizi %6 oranında arttıracaktır. Isınma maliyetlerinizden %20 - %25 oranında tasarruf etmek için odanın sıcaklığını 22°C'den 20°C'ye düşürün.Uyurken; termostatik vananızın konumunu 2 konumuna; 15°C'ye getirmenizi öneririm. Bulunduğunuz yerden uzun süreliğine ayrılacaksanız termostatik vanalarınızı yasa ve yönetmeliklerin müsaade ettiği sınırlar içerisinde kalacak şekilde kısmanız tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Konfor ihtiyacınıza göre, bu değerleri oda sıcaklığı 15 °C nin altına düşürmemek koşulu ile daha düşük tutarak daha fazla tasarruf elde edebilirsiniz.

13.Yakıt faturamı nasıl düşürebilirim?

Tasarruflu kullanıma dikkat edilmesi demek; ısınmamak anlamına gelmemektedir. Daha iyi ısınıp daha az bedel ödemek mümkündür. Dikkat edeceğiniz hususlar nedeniyle, sıcaklık konforunuzdan ödün vermeden daha az bir ücretle daha iyi ısınma sağlayabilirsiniz. Bunun için i yapmanız gereken termostatik radyatör vanalarınızı her bir mahal için uygun sıcaklık skalasına getirmenizdir. Dairenizdeki termostatik radyatör vanalarını, tatile gittiğinizde ya da dairenizin uzun süre boş kalacağı durumlarda 15 derecenin altına gelmeyecek şekilde kısarak, enerji bedelinden tasarruf edebilme imkânınız olacaktır. Kullanım alanlarınızı 4-5 saatten uzun süreli olarak kullanmadığınız durumlarda, konfor sıcaklığını düşürerek enerji faturalarınızda ciddi tasarruf edebilirsiniz.
 

14. Isı pay ölçerlerin gönderdiği radyo frekansı sağlık açısından zararlı mı?

Radyo frekanslı iletişimin gücü 1 Miliwatın altındadır. Günümüzde Cep telefonları (UMTS) yaklaşık 200 Miliwatt güç ile çalışmaktadır. Bu durumda, cep telefonları Isı pay ölçer ürünlerinden yaklaşık 200 kat daha fazla yayım yapmaktadır. Radyasyon Koruma Komisyonu'nun belirlediği minimum mesafe 500 Miliwat üzerine tanımlanmıştır. Isı pay ölçer cihazları tüketim değerlerini 100 milisaniyeden düşük bir sürede gönderirler.

 
15. Isı pay ölçer cihazlarının pil ömürleri ne kadardır?

Isı pay ölçerlerin ömrü yaklaşık 10 yıldır. Ayrıca pil ömrünün azaldığı uyarı ibaresi de cihaz üzerinde gözükmektedir.
 

16. Isı pay ölçerler manipüle edilebilir mi? 

Isı pay ölçer cihazları, ısı tüketimini ölçen ve yapılan her işlemi kaydeden cihazlardır. Ürünler yerlerinden söküldüğünde, aşırı ısıtıldığında veya soğutulduğunda sistemden bu işlemleri görmek mümkündür. Ürünler üzerinde yapılan her türlü uygunsuz uygulama sistemden takip edilebilmektedir.


17. Radyatörlerin kapatılması yasal olarak sakıncalı mı?

Radyatörlerdeki termostatik vanalar, minimum 15°C ye set edilmelidir. Evde bulunulmadığı zamanlarda veya daire boşaltıldığında radyatörlerin tamamen kapatılmaması, yasada bağımsız bölümlerin 15 derecenin altına soğutulmaması şartı ile belirtilmiştir.

18. Isı pay ölçer cihazımın arızasından bilgim olmazsa ne olur?

Cihazlar, arızalanırsa, okuma esnasında arızalı cihazlar hata kodu gösterir ve faturalandırma firması tarafından bina yönetimine bilgi verilir. Arızalı radyatördeki tüketim değeri, eşlenik bir radyatörün tüketim verileri alınarak faturalandırma işlemi gerçekleştirilir.

19. Ortak kullanım alanları için para ödemek zorunda mıyım?

Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak su sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik’te ortak giderlerin oranı %30 olarak belirlenmiştir. Apartmanın veya binanın toplam tüketiminin ısıtma kısmı ayrıldıktan sonra bu tutarın %30'luk kısmı dairenin net (iç) kullanım m² si oranında faturaya pay edilecektir." Merkezî ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30'u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır"
 

20. Sistemde sıcak su sayacı varsa paylaşım nasıl olacak?

Sistemde sıcak su sayacı varsa, 5627 sayılı kanunun; "Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak su sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmeliğe” göre hesaplanır. Toplam yakıt bedelinin ilgili yönetmelik gereği ısıtma ve sıhhi sıcak su olarak ayrılır. Sonrasında sıhhi sıcak su hazırlama için kullanılan yakıt bedelinin dairelerin süzme sıhhi sıcak su sayaç endeksleri oranında dağıtılır.

Sayaç; üzerine yerleştirildiği sıhhî sıcak su giriş hattından geçen sıcak su miktarını ölçer. Yüksek teknoloji ürünü, dayanıklı ve hassas ölçüm yapabilen bu sayaçların mekanik ve elektronik tipleri mevcuttur. Bu sayaçların üzerine RF modülü monte edilerek, uzaktan okuma yapmak mümkündür.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK