Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (7)
Yayın Tarihi: 01 Şubat 2019, Cuma
Diğer Yazıları

6. Kazan otomasyonu nedir? -7

Kazan kontrol panelleri, uygulanacak sistemin yapısına göre seçilebilen modüler yapıya sahip kontrol cihazlarıdır. Kazan kontrol paneli, dış havaya göre kazan suyu çıkış sıcaklığını sağlar, 3 yollu vanayı ve pompaları kumanda eder. Daireler ısı ihtiyaçları azaldığında termostatik vanalarını kısarlar. Isı talebi azaldığında dönüş suyu yüksek sıcaklıkla döner. Dönüş suyunun yüksek sıcaklıkta gelmesini anlayan kazan otomasyon sistemi brülörü kısarak sisteme daha az yakıt girmesini sağlar. Ayrıca dış hava sensörü ile yüksek veya düşük hava sıcaklıkları algılanarak brülörün ayarlanması ve ihtiyaç kadar yakıt tüketilmesi sağlanmaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, kullanım suyu sıcaklığını veya pompaların düzgün çalıştırılması veya haftalık zaman programı gibi birçok ek özellikleri vardır.

7. Frekans konvertörlü sirkülasyon pompası nedir?

Daire sakinleri, ısı taleplerine göre termostatik vanalarını kısar veya açarlar. Bu durumda tesisattaki su basıncı değişir. Basıncın değişmesi ile pompalara düşen basınç da değişecektir. Frekans konvertörü tesisatta su doştıran pompaları hattaki basınca göre düzgün çalışmasını sağlar. Böylece hatta aşırı basınç yükselmesi veya düşüşü yaşanmayacağı gibi, pompanın gereksiz çalışması da önlenmiş olur. Termostatik vana gibi sıcaklık kontrol ekipmanlarının basınçtan etkilenmeden çalışmasını sağlar. Tesisatta oluşabilecek ses, gürültü, basınç gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

8. Balans vanası nedir?

Daire sakinlerinin ısı taleplerine göre termostatik vanaları kısmaları veya açmaları durumunda sistemde basınç dalgalanmaları olur. Dinamik veya statik olarak seçilebilen balans vanaları hattaki su basıncını dengeleyerek sistemdeki basınç dalgalanmalarını önler. Tesisatın zarar görmesini ve ses problemlerinin önüne geçer. Termostatik vana gibi sıcaklık kontrol ekipmanlarının basınçtan etkilenmeden çalışmasını sağlar. Tesisatta oluşabilecek ses, gürültü, basınç gibi problemlerin önüne geçilmiş olur.

9. Radyatörlerimin yarısı sıcak, yarısı soğuk olması durumunda ne yapılmalıdır?

Böyle durumlarda öncelikle radyatörün hangi yarısının ısınmadığı tespit edilmesi gerekir. Eğer radyatörünüzün üst tarafı ısınıp, alt tarafı ısınmıyorsa, tesisatta dolaşım yetersizliği var demektir. Tesisatta dolaşım yetersizliği, tesisattaki pislik tutucuların dolu olmasından veya tesisatta dolaşan suyun debisinden kaynaklanabilir. Eğer radyatörünüzün sağ veya sol yarısı ısınmıyorsa radyatörünüzde hava var demektir. Tesisatçınız veya bina yönetiminiz ile görüşüp, radyatörün üst kısmında ve vana olan tarafın tam karşısında yer alan pürjör tapası, pürjör anahtarı ile hafifçe gevşetilmesini sağlayabilirsiniz. Radyatörün içindeki hava çıkınca, hafifçe su gelmeye başlayacaktır, bu anda pürjör tapası geri sıkılmalıdır.

10. Radyatör soğuk, sistemde hata mı var?

Radyatörlerinizin soğuk olması sistemde hata olduğu anlamına gelmez. Aksine termostatik radyatör vanalarınızın çalıştığına işarettir. Ortam sıcaklığı, termostatik radyatör vanasında ayarladığınız konfor sıcaklığına ulaştığı zaman vana kendini kapatır radyatör soğur, böylece kullanıcı konforundan ödün vermeden tasarruf yapar. Bunlar dışındaki durumlarda, radyatör dönüş vananızı ve ısı merkezinizi kontrol ettirmeniz gerekir.

11. Termostatik vana kullanılırken nelere dikkat etmeli?

Termostatik vanalar, üzerlerindeki hassas termostat grubu ile radyatörden geçen suyun debisini ayarlayarak, mahalin istenilen sıcaklıkta tutulmasını sağlayan cihazlardır. Termostatik vanalar bulundukları odanın sıcaklığı 15 °C nin altına düşmeyecek şekilde set edilmelidirler. Oda içinde oluşabilecek ısı artışlarında (televizyon, bilgisayar, güneş ışınları, ocak, fırın, insan sayısı vs.) termostatik vanalar otomatik olarak kısılarak, hem gereksiz tüketimin önüne geçilir, hem de kalorifer kazanının fazladan çalışması önlenerek enerji tasarrufu sağlanmış olur. Bir mahalin sıcaklığını 1 °C değiştirmenin o mahalin yakıt tüketimine yaklaşık %6 etkisi vardır. Konfor sıcaklığının her bir mahal için ayrı ayrı seçilebilmesi ve sabit bir değerde tutulabilmesi, sistemin tüm mahaller için sürekli çalışmasını engellediğinden, yakıttan tasarruf sağlar. Termostatik radyatör vanası kullanırken vana üzerindeki sıcaklık skalalarını her bir oda için ayrı ayrı ayarlamak mümkündür. Çünkü ısı kazancının fazla olduğu mahallerde vananın sıcaklık skalası düşük tutulacağından tasarruf sağlanmış olacaktır. Ayrıca dairenizi her havalandırışınızda vananın üzerindeki sıcaklık skalasını en düşük değere getirmeniz gerekir. Aksi durumda termostatik vana ortamdaki ani sıcaklık değişimini fark edecek ve sistemde boş yere sıcak su dolaştıracaktır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK