Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (6)
Yayın Tarihi: 31 Ocak 2019, Perşembe
Diğer Yazıları

ISITMA SİSTEMLERİNDE OTOMASYON

 • Yakıt sarfiyatı üzerinde en önemli etken otomatik kontrol sistemleridir. Dış hava kompanzasyon cihazı ile kazan suyu veya sisteme giden su sıcaklığının ayarlandığı sistemler, kazan su sıcaklığının elle ayarlandığı sisteme oranla % 30 oranında daha az yakıt harcamaktadır. Elle ayarlamalı sistemin performansı bina görevlisinin davranışına bağlı olmaktadır.
 • Bina Otomasyon Sistemlerin amacı, binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir. Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az işgücü ve enerji ile oluşturabilmek için önemlidir.
 • Bina içerisindeki sıcaklığın optimum koşullarda tutulması ile sürekli bir konfor ortamı sağlarken, aynı zamanda yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayan ısıtma sistemleri bu tip otomasyon uygulamalarının en güzel örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Bununla birlikte İnternet ise neredeyse hayatımızın her noktasına girmiş durumdadır. Bu iki teknolojinin yani bina teknolojilerinin ve İnternet teknolojilerinin bir araya gelmesiyle yeni imkânlar oluşmuştur.
 • Bina Otomasyon Sistemleri, günümüzde her tip ve büyüklükteki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir.
  Doğru kurulmuş bir sistem, sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufuyla ortalama 2-3 yıl içerisinde kuruluş maliyetini çıkartabilmektedir.

Merkezi Sistemle Isıtılan Binalarda Otomasyon Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar; 

 • Tüm tesisat bir merkezden izlenip, kontrol edilebilir.
 • Enerji verimliliğini sağlanır.
 • Personel kaynaklı hatalar en aza düşer.
 • İşletim maliyeti azalır.
 • Maksimum oranda tasarruf sağlanır.
 • Değişen koşullara en kısa sürede adaptasyon sağlanır.
 • İnsan gücünden tasarruf sağlanır. İş gücü maliyeti düşer.
 • Önleyici bakım faaliyetleri gerçekleşir. Periyodik bakım faaliyetleri kolaylıkla planlanacağından ve uygulanacağından cihazların ve sistemin ömrü uzar.
 • Yedek çalışan cihazlarla ana cihazların çalışma saatleri göz önünde bulundurularak istenildiği zaman değişmesi sağlanabilir.
 • Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı ve uygun şekilde karşılanabilir.
 • Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır.
 • Geçmişe dönük kayıtlar, alarm raporları ve bakım programları daha etkin bir işletme sağlar.
 • Elektriğin kesilip geri gelmesi durumunda yüksek akım çeken cihazların yeniden devreye alınması kademeli olarak gerçekleştirilir. Böylece aşırı yüklenmenin önüne geçilir.

Isı Pay Ölçerler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mayıs 2012 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte; ısı pay ölçer cihazları ve termostatik vanalar birlikte ve doğru kullanıldığında yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlarlar.

1. Isı Pay Ölçer Nedir?

Isı Pay Ölçer, merkezi ısıtma sistemli binalarda radyatör üzerine takılarak tüketilen ısı enerjisini paylaştırmaya yarayan cihazdır. Merkezi sistem çok kolonlu, borulu/ dikey ısıtma sistemlerindeki kullanımı için tasarlanmıştır. Radyatör üzerinden ölçüm yaparak, dairenin bireysel ısı enerjisi tüketimini hesaplanmasını ve tüm apartmanda gider paylaşımı yapılmasını sağlayan; radyo frekans modüllü bir ısı sayacıdır.

2. Isı Pay Ölçer üzerindeki rakamlar?

Ekran üzerinde sayaç sistem bilgileri, güncel değerler, okuma tarihi ve hata mesajları belirli aralıklarla belirir. Cihazların üzerindeki değerler, faturalandırma firmasının uygulama tekniğine bağlı olarak güncel tüketim değerlerini göstermeyebilir.

3. Termostatik vana nedir, nasıl çalışır?

Termostatik vana; oda sıcaklığını vana üzerindeki skala yardımıyla ayarlanmasını sağlayan vana gövdesi ve sensör kısmından oluşur. Oda sıcaklığı ayarlanan değere geldiğinde, başlık içindeki sıcaklığa duyarlı sensör sayesinde, radyatör vanası otomatik olarak kapanır, radyatörün gereksiz çalışması önlenir. Böylelikle tesisat suyu ısısını kaybetmeden ısı kaynağına geri döner, hem konfor hem enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca odanın içi, güneş ışığı, ütü vb elektrikli cihazlar, insan, ocak vb diğer dış etkilerle ısındığında da termostatik vana oda sıcaklığını algılayarak, vanayı kapatır ve ısı dalgalanmalarının önüne geçer. Termostatik vana kullanımı ile ısı tüketiminizde %20'e varan bir tasarruf elde etmeniz mümkündür.

4.Termostatik vana üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor?

Termostatik vana üzerindeki her bir rakam ayarlamak istediğiniz oda sıcaklığına denk gelir. Örneğin oda sıcaklığınızı 20°C'ye getirmek isterseniz termostatik vananızı 3 konumuna getirmelisiniz.

 Termostatik vanalarda; 
1 Kademesi 12°C
2 Kademesi 16°C,
3 Kademesi 20°C,
4 Kademesi 24°C,
5 Kademesi 26°C'ye karşılık gelmektedir.
 

5. Pay Ölçer Sistemi Nasıl çalışır?

Isı pay ölçer cihazları, merkezi kolon sistemli binalardaki radyatörlere monte edilerek ısı tüketimini ölçer. Böylece her daire ne kadar ısı tüketirse o kadar yakıt parası öder. Daire sakinleri, evde olmadıkları veya ihtiyaç duymadıkları zaman termostatik vanalarını düşük sıcaklığa ayarlayarak gereksiz ısı tüketmez. Radyatörlerdeki termostatik vanalar oda sıcaklığını takip eder ve daire sakinlerinin ayarladığı sıcaklığa yaklaştığında otomatik olarak kısılır, hatta ayar sıcaklığına geldiğinde kapatır ve evin içi gereksiz yere ısıtılmamış olur. Isı pay ölçerler ne kadar ısı tüketildiğini ölçer ve daire sakini kullanmadığı ısının parasını ödemez. Böylece % 20'e varan tasarruf sağlar. Evlerde gereksiz ısıtma enerjisi harcanmadığı için radyatör suyu kazana daha yüksek sıcaklıkla döner. Kazan otomasyonu sistemde ısı talebi olmadığını anlayarak kazan brülörünü kısar. Kazana giren yakıt miktarı düştüğü için tüm apartman toplam yakıt harcamasında da tasarruf elde eder.

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK