Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (4)
Yayın Tarihi: 29 Ocak 2019, Salı
Diğer Yazıları

Isı Pay Ölçerin 3 okuma şekli vardır.

1- Isı Paylaşım Sistemini kuran firma elemanlarının merkezi sistemle ısınan binanıza gelerek el terminaliyle okumasıdır.        

Bu sistemde bina yöneticisi ilgili firmaya, adres ve gaz faturası bilgilerini bildirir. Firma elemanı binadaki her bağımsız bölüm tüketim değerlerini okuyarak kaydeder. Ancak bu yöntemin tamamen insana bağlı oluşu, sistemde birtakım aksaklıklara sebebiyet vermektedir.  Faturanın bildirilmesinden sonra; ödeme için kısa bir zaman dilimine sahip olunması nedeniyle ücret toplama konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Ayrıca sistemde veri toplama için yeterli sinyal alınamaması durumlarında görevli daireye kadar girmek durumunda kalabilir.

2) Bina yönetimi okuma programını satın alarak; tüketimin bina yönetimi tarafından raporlanması sağlanır. Bu okuma yöntemi her ne kadar çok cazip görünse de gerek okuma programının pahalı olması, gerekse profesyonel yönetim hizmeti anlayışının henüz ülkemizde tam anlamıyla yerleşmemiş olmasından kaynaklı pek çok problemle karşılaşılabilir.

3)Uzaktan Okuma Sistemi:                 

Bu yöntemde binaya konulan bir GSM veri toplayıcı modülü yardımıyla tüketim değerleri firmanın merkezi tarafından uzaktan okunur.  Aylık tüketim raporu her bağımsız bölüm için hazırlanıp site yönetimine gönderilir. Bu sistem ile fatura tutarı en hızlı şekilde yönetime bildire bilinirve raporlama mail yoluyla alınabilir.Böylece yönetim olarak para toplamak için yeterli zaman kalmış olur.

Pay ölçer kullanımında nelere dikkat etmeliyiz;

Pay ölçer takılı olan binalardaki faturalama sistemi, binaya gelen faturanın %30 dairelerin m2’ lerine göre ortak ısıtma alanları için,geriye kalan %70 kısmı ise dairenin kullanımlarına göre dağıtılır.  

Pay ölçer takılı dairelerin oda sıcaklıkları kanun gereği 15 °C altına düşürülmesi yasaktır. Bu sebeple radyatörlere takılan termostatik vanalar oda sıcaklığını 15 °C altına düşürülmeyecek şekilde kilitli olarak takılmalıdır. Pay ölçer cihazları 15°C altına düşen radyatörlere ceza işlemi uygulayacak şekilde programlanmıştır. Mahal sıcaklığı 15°C altına düşürülen daire için, Bakanlığın çıkarmış olduğu hesaplama sistemine göre cezalandırma işlemleri gerçekleştirilir.

Termostatik vana takılmış olan mahallerde vana üzerinden ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığı anda termostatik vana radyatöre su girişini keser. Radyatörünüz soğumuş olsa dahi oda istenilen derecededir. Radyatörünüzün soğuk olması arızalı olduğunu göstermez. Bina sahipleri oda sıcaklıklarını kendileri belirler.  Eğer 15°C üzerinde bir sıcaklık istenirse termostatik vana üzerinden 2-3-4-5 gibi daha yüksek derecelere getirilebilir.  Eğer faturanızın düşük gelmesini istiyorsanız, az kullandığınız odaların sıcaklık derecesini azaltarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Azaltacağınız her bir derece için %6 tasarruf edeceğinizi unutmamalısınız.

PAY ÖLÇER SİSTEMİNDE;

MAHAL SICAKLIĞI 15°C ALTINA DÜŞERSE; DOĞALGAZ FATURAM YÜKSEK GELİR Mİ?

  • Pay ölçer cihazının radyatör üzerinden çıkartılıp sıcaklığı algılamaması durumunda; cihaz maksimum dereceden cezalandırma işlemi yapacaktır.
  • Pay ölçer cihazlarına takıldıkları radyatörlerin eni, boyu, kodlanmış olup ne kadar sıcaklık vereceği programlanmıştır. Pay ölçerli radyatöre İlave yapıldığında, daha önceki radyatörün verilerinden dolayı farklılık olacağı için pay ölçer cihazı hileye maruz kalmış uyarısı verecek ve maksimum dereceden cezalandırma işlemi yapacaktır.
  • Pay ölçer cihazının üzeri herhangi bir cisim ile kapatıldığı zaman oda sıcaklığını algılayamayacağından pay ölçer hileye maruz kaldığı algılaması yapıp maksimum dereceden cezalandırma işlemi yapacaktır.
  • Pay ölçer takılı radyatörün önüne koltuk, dolap gibi eşyaların radyatöre yaslayarak kullanımından kaçınılmalıdır. Bu tür durumlarda cihazın oda sıcaklığını algılaması engelleneceğinden okuma hatası verecek ve ceza uygulanacaktır.
  • Pay ölçer cihazının üzerine soğuk veya sıcak malzemelerin konulması durumunda cihazın algılaması gerektiği sıcaklıktan farklı sıcaklık algılanacağından hileye maruz kaldığı algılaması yapıp maksimum dereceden cezalandırma işlemi yapılacaktır.
  • Radyatörün dönüş vanasının kapatılması durumda radyatöre su girişi olmayacağından mahal sıcaklığı 15°C altına düşecektir. Bu durumda cihaz okuma hatası verecektir ve ceza uygulanacaktır. Aksı takdirde radyatör vanasının kapalı olduğu süre boyunca kullanmadığınız halde fatura ödemek durumunda kalınır.
  • Arızalı veya işlevini yitirmiş termostatik vanaların değiştirilmesi gerekir. Aksı halde mahal sıcaklığı 15°C altına düşeceğinden fazla ücret ödemek zorunda kalınır.
  • Pay ölçer takma işlemi sırasında radyatör ölçüleri cihaz hafızasına kaydedilir. Okuma hizmeti o radyatör verilerine göre yapılır. Radyatör değişikliğinde mutlaka servise bilgi verilmeli, yeni takılacak olan radyatöre cihazın aktarılması ve programlandırılması gerekmektedir. Aksı durumda bu radyatör için cezalı duruma düşebilirsiniz.
  • Herhangi bir nedenle pay ölçer cihazının kırılması, hasara uğraması durumlarında ilgili firmaya haber verilmelidir.
DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK