Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (3)
Yayın Tarihi: 28 Ocak 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

KALORİMETRE KULLANIM SİSTEMİNDE; 3

MAHAL SICAKLIĞI 15°C ALTINA DÜŞERSE; DOĞALGAZ FATURAM YÜKSEK GELİR Mİ?

Merkezi sistemle ısınan binalarda; kanuni olarak oda sıcaklığı 15°C altına düşürülmesi yasaktır. 15 °C uygulaması binanın bulunduğu ayda ki tüketimlerin toplamı daire m2 ve faturanın geldiği ayda ki oranlara göre sınır değer çıkmaktadır. Bu sınır değerin altında kalan daireler ekside kaldığı değer kadar; program yazılımı gereği İlave fiyat uygulaması yapılmaktadır.

  • Kalorimetrenin takılı olduğu kollektör vanalarının kapatılması durumunda radyatöre su gitmeyeceğinden oda sıcaklığı 15°C altına düşecektir. Bu durumda kullanmadığınız radyatörler için KULLANMIŞ GİBİ ödeme yapmak zorunda kalırsınız.
  • Radyatörün dönüş vanasının kapatılması durumda radyatöre su girişi olmayacağından mahal sıcaklığı 15°C altına düşecektir. Bu durumda cihaz okuma hatası verecektir ve ceza uygulanacaktır. Aksi halde radyatör vanasının kapalı olduğu süre boyunca kullanmadığınız halde fatura ödemek durumunda kalınır.
  • Arızalı veya işlevini yitirmiş termostatik vanaların değiştirilmesi gerekir. Aksi halde mahal sıcaklığı 15°C altına düşeceğinden fazla ücret ödemek zorunda kalınır.
  • Kalorimetrenin kablolarının zarar görmesi ve cihazın çalışmaması durumunda aynı ceza uygulanacaktır.

ISI PAY ÖLÇER SİSTEMİ NEDİR?

Isı pay ölçer sistemi,  merkezi sistem ile çok veya tek kolonluısınan binalarda her dairenin, kullanılan her radyatörün harcadığı ısı enerjisini hesap edip hafızasına kaydeden radyo frekans modüllü bir cihazdır.

Enerji verimliliği kanunu gereğince tüm merkezi sistem ile ısınan binalar, pay ölçer sistemini bir bütün olarak uygulamak zorundadırlar. Zorunlu olmasının yanında cihaz, gerçek anlamda kullanıcılarına yakıt tasarrufu konusunda büyük oranda fayda sağlamak üzere tasarlanmış bir üründür.

Isı pay ölçer sistemi ile her daire, kullandığı enerji kadar ödeme yapacağından başkasının sorumsuzca kullandığı enerjiyi ödemek zorunda kalmayacaktır. Dairelerin her biri yeteri kadar ısınacağından gereksiz ısıtma sonucu oluşan enerji sarfiyatı oluşmayacaktır. Isı pay ölçer sisteminde kullanım zorunluluğu bulunan termostatik vana sayesinde daireler arası ısı dengesi sağlanacak ve ısı kaybı en aza indirilmiş olacaktır.

Radyatör yüzey sıcaklığı ile ortam sıcaklığını algılayan iki sensörü vardır. Sensörler arası sıcaklık farkı belirli bir dereceyi aştıktan sonra ölçüm başlar.

Pay Ölçer Montaj Şeması

Isı Pay Ölçer hem çok kolonlu hem de tek kolonlu (kollektörlü) sistemlerde uygulanabilir. Her radyatörün ayrı ayrı tüketimleri tespit edilebilir. Satış sonrası servis ve hizmet konusunda problem yaşamamak için;Yetkilendirilmiş Ölçüm Şirketi belgesine sahip firmalarla çalışılması gerekir.

  • Uzman elemanlar sistemin sağlıklı bir şekilde kurulması için dairede keşif yaparak radyatör tiplerini ve adetlerini belirlerler. Radyatör tipine bağlı olarak vidalı veya kaynak saplamalı montaj metotları vardır.
  • Cihazların sağlıklı ölçüm yapabilmesi ve sinyal gönderebilmesi için; cihaz önünün en az 25-30 cm. açık olması gerekir. Pay Ölçer Cihazı montaj yerinden çıkartılmamalı; her türlü darbe, su, toz gibi dış etkenlerden korunmalı ve ek ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Radyatör değişimi, iptali gibi durumlarda sistem kaydının güncellenmesi için ilgili firmalara bilgi verilmelidir.

Pay ölçer sistemitüm radyatörler için uygundur. Yani bu cihazı kullanmak için radyatörlerinizi değiştirmenize gerek kalmaz. Pay ölçer sistemi tüm radyatörlere takılır ve radyatör ile oda sıcaklığı arasındaki farkı ölçerek ücretlendirme yapılır. Binada bulunan diğer dairelerle bağlantısı yoktur.Fakat tek bir dairenin bu cihazı kullanması bir anlam ifade etmez. Dolayısı ile tüm bina sahiplerinin her radyatör gurubunda kullanılması gereken bir üründür. Birçok elektronik cihazda olduğu gibi pay ölçer cihazının da belli bir ömrü bulunmaktadır. Bu cihazlar pille çalışmaktadır ve pili bittiğinde atılmaz. Yeni pil takılarak kullanıma devam etmek mümkündür.

Isı pay ölçer nasıl çalışır?

Isı pay ölçer sistemi, ortam ısısına göre çalışır. Isı pay ölçer iki ayrı mekanizmadan oluşur.

Bunlar; pay ölçer ve termostatik vanadır. Pay ölçer sayesinde, içinde bulunulan ortamın sıcaklığı istenilen seviyeye ulaştığın da, pay ölçer termostatik vanayı yönetip, içinden geçen sıcak suyu keser. Böylece, enerji tasarrufu yapılarak ortam istenilen sıcaklık da muhafaza edilmiş olur.

Termostatik vanada 1 ile 5 kademe arasında kullanılır. Isı kaybı hesabı yapılmış bir binada; 2. Kademede mahal sıcaklığı minimum 15 derece olmaktadır. Yönetmeliğe göre ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düşürülemez.

Dairenin boş olması; kullanılmaması durumlarında; termostatik vana ayarı2. kademede kullanılmalıdır.

Pay ölçer cihazlarının içerisinde 2 adet sıcaklık sensörü ve 1 adet de manipülasyon uyarısı için monte edilen hareket sensörü olmak üzere toplam 3 adet sensör bulunur. Sıcaklık sensörlerinden biri radyatörden geçen suyun sıcaklığını, diğeri ise ısıtılan mahalin sıcaklığını ölçmekte, bu değerleri ısı transfer hesabında kullanarak ne kadar enerji tükettiğinizi belirler. Yani radyatörden ısıtılan mahale ne kadar ısı geçtiğini hesaplar. Hareket sensörü ise, pay ölçerin yerinden sökülmesi durumunda merkeze uyarı verilmesini sağlar.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK