Yaver Tetik
Merkezi ısıtma sistemlerinde ısı kontrol cihazları nelerdir? (2)
Yayın Tarihi: 26 Ocak 2019, Cumartesi
Diğer Yazıları

Kalorimetrelerin Çalışma Şekli:

Kalorimetrelerde iki adet sensör bulunmaktadır. Biri gidiş hattına diğeri ise dönüş hattına bağlanır. Kurulan sistem dairelerin kullandığı ısı miktarını her daire için ayrı ayrı hesaplar. Kalorimetre, merkezi ısıtman sisteminin olduğu binalarda kullanılması kanunen zorunludur. Yasa ile belirlenmiş olan, merkezi ısınan binalarda Mayıs 2012 yılından sonra kalorimetre kullanma zorunluluğu başlamıştır. Ayrıca kanuna göre her bir dairenin minimum sıcaklığı 15 derece olmak zorundadır. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısının %70’likbölümü bağımsız dairelere diğer yüzde 30’luk bölümü ise ortak kullanılan alanların ısıtılmasına paylaştırılır. Bölgesel ısıtma sistemlerinde bu oran % 20 olarak belirlenmiştir.

Kalorimetre ile Merkezi Okuma Nasıl Yapılır?

Kalorimetreler; üzerlerinden okuma yapıldığı gibi; uzaktan da okunabilen özelliğe sahiptir. Tüm dairelerde yer alan kalorimetre devreye alma süreci sonrasında belirlenen merkez tarafından okunur. Daireler arasında enerji tüketimi kalorimetre faturalandırmasistemi olan genelde yekûn olan tutarın daire başına bölünmesiyle tamamlanır.

Sistem gereği bazı binalarda toplam kullanım bedeli daire başına eşit bir şekilde paylaştırılarak faturalandırılırken, bazı binalarda ise kalorimetre hesabına göreher bağımsızbölümün kullandığı kadar enerji bedeli ödemesi esasına dayanır. Burada aynı cihaz üzerinden alınan veriler ile bina yönetiminin vermiş olduğu karar neticesinde bireysel kullanım ya da toplu kullanımın bölünmesi esası uygulanmış olur. 

Ön Ödemeli Kontör Kartlı Kalorimetre Sistemi Nedir?

Ön ödemeli ısı sayacı sistemi; üzerine yerleştirildiği ısıtma giriş hattından geçen ısı enerjisi miktarını debi ve sıcaklık farkına göre ölçerek bedelinin önceden ödenmesi prensibine göre çalışır. Yönetim ısı enerji bedelini önceden alır ve karta ödendiği kadar kontör yükler. Kullanıcının tesisata veya sıcak su istasyona monte edilen kesme vanası sistemi ile kontrol edilir. Kontör bittiğinde kesme vanası %10 açık kalacak şekilde kapatılır ve böylece daire sıcaklığın yasal olarak 15°C 'nin altına düşmemesini sağlar.

Kalorimetreden Nasıl Tasarruf Sağlanır:

Kalorimetre tek başına tasarruf sağlayan bir sistem değildir. Tasarruf sağlayan ünite, termostatik vanalardır. Bulunulan mekân hangi sistemle ısıtılıyorsa, ona uygun ölçülerde kalorimetre alınması gerekmektedir. Büyük ya da küçük çapta alınan kalorimetre yanlış hesaplama yapar ve ciddi oranda ölçüm hataları verir. Binanın sistemine uygun olması son derece önemlidir. Kablo çekilebilecek durum mevcut ise kablo çekilir ya da wireless sistemi kullanılır.

Kalorimetreli sistem tamamen enerji kullanımına bağlı oluğu için önemli olan iş, enerji tasarrufu yapmaktır. Tasarruf yapılırken konfordan herhangi bir ödün vermeden yapılacak uygulamalar olduğu gibi konfordan ödün vererek de yapılabilen işlemler vardır. Burada seçim sistem kullanıcısına aittir.

Kalorimetre kullanımında nelere dikkat etmeliyiz;

Kalorimetre takılı olan binalarda ki faturalama sistemi, binaya gelen faturanın %30 dairelerin m2 sine göre ortak ısıtma alanları için dağıtılır. Geriye kalan %70 kısmı ise dairenin ısı kullanımlarına göre payedilir.

Kalorimetre takılı dairelerin oda sıcaklıkları kanun gereği 15 °C altına düşürülmesi yasaktır. Bu sebeple radyatörlere takılan termostatik vanalar oda sıcaklığını 15 °C altına düşürülmeyecek şekilde kilitli olarak takılmalıdır.

Kalorimetre sistemleri dairede ki kollektöre giren sıcak su ile kolektörden çıkan dönüş suyu arasında ki farkları ölçerek değerler oluşturur. Bu değerlere göre %70 kısmı hesaplamaya tabi tutulur.

Termostatik vana takılmış olan mahallerde vana üzerinden ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığı anda vana radyatöre su girişini keser. Radyatörünüz soğumuş olsa dahi oda istenilen derecededir. Radyatörünüzün soğuk olması arızalı olduğunu göstermez. Bina sahipleri oda sıcaklıklarını kendileri belirler,  eğer 15°C üzerinde bir sıcaklık istenirse termostatik vana üzerinden 2-3-4-5 gibi daha yüksek derecelere getirilebilir. Eğer faturanızın düşük gelmesini istiyorsanız, az kullandığınız odaların derecesini azaltarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.  Azaltacağınız her bir derece için %6 tasarruf edeceğinizi unutmamalısınız.

Kalorimetre cihazları mahal sıcaklığını 15°C altına düşen mahallerde fark işlemi uygulayacak şekilde programlanmıştır. Oda sıcaklığı 15°C altına düşürülen daireler için Bakanlığın çıkarmış olduğu hesaplama sistemine göre CEZALI fark işlemleri gerçekleştirilir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK