Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (9)
Yayın Tarihi: 24 Ocak 2019, Perşembe
Diğer Yazıları

Radyatör Koruyucu İlaç;

Radyatör koruyucu kimyasallar, kalorifer tesisatında kireçlenme ve tortu oluşumunu geciktirir. Aynı zamanda tesisat sisteminde meydana gelen çatlak ve deliklerin onarılmasını sağlar. Etkisi 2 yıl sürer. İki yıl geçtikten sonra tekrar radyatör temizliği yapılması gerekir.

Radyatör Temizliği Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlıklı ve sorunsuz bir kış geçirmek için 2-3 yılda bir radyatör temizliği yaptırmalısınız.

Radyatör Temizliğinin Faydaları

 • Radyatör içinde birikmiş olan ve radyatörün kanallarını tıkayan taşlar temizlenmiş olur. Bu sayede radyatörler tamamen ısınarak yüksek ısı verimi elde edilmiş olur.
 • Radyatörler temizlendikten sonra kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde, radyatörler daha geç kirlenmiş olur. Bu durum hem ekonomik olarak hem de konfor olarak size rahatlık sağlar.
 • Radyatör tıkanıklığı nedeniyle, kombi pompaları suyu daha iyi pompalayabilmek içinde daha fazla çalışır. Daha fazla güç harcadıkları için daha çabuk yıpranma meydana gelir. Harcanan enerjiye oranla yeterli ısı elde edilmez. Ancak yaptırdığınız radyatör temizliği sayesinde kombinizin ömrünü de uzatmış olursunuz. Bu da ekonomik olarak bütçenize katkı sağlar.
 • Radyatör temizliği yapıldıktan sonra, kombi filtresi de temizlenmiş olur. Kombi filtresinin temizlenmesi suyun devir daimini kolaylaştırır. Kombi pompası daha az yıpranmış olur.

Kombi Filtresini Nasıl Temizlerim?

Kombi filtresi temizliği her yıl yapılması gereken rutin bir iştir. Uzman kişilere yaptırılması teknik açıdan daha uygundur. Ancak kendiniz yapmak isterseniz; önce kombinizi kapatıp suyunu boşaltmalısınız.

Kombi altında bulunan kombi filtresi, saat yönünün tersine döndürülerek açılır. Kombi filtresi eski bir diş fırçası yardımı ile temizlendikten sonra yerine takılır ve vanası sıkıca kapatılarak kombinin eksilen suyu tamamlanır.

Kombiye Su Basma Neden Gerekli?

Kombilerin çalışma mantığı, kombi içindeki su eşanjörden geçerek ısınır ve sisteme gönderilir. Kombideki su 1,1 barın altında olunca, kombi pompası sirkülasyonu sağlamak için daha çok  çalışır ve doğalgaz sarfiyatını arttırdığı gibi ısınmadan yeterli verim alınmaz.

Kombinin Suyu Neden Eksilir?

 • Kombide su eksilmesi 2-3 ayda bir oluyorsa olağan bir durumdur ve normaldir.
 • Bu durumda kombi altındaki doldurma vanası açılır ve manometre seviyesi (2,0 bar)  basınca ayarlanır.
 • Kombide su basınca sık sık düşüyorsa bir sorun olduğu anlamına gelir.Bu basıncın düşme sıklığına göre değişen bir durumdur.
 • Günlük olarak düşme oluyorsa, bu eşanjörde ufak bir çatlak olduğu anlamına gelebilir. Bunu fark etmeniz zordur çünkü çatlaktan çıkan su buharlaşır.
 • Basınç düşmesi daha sık oluyorsa, bu durumda tesisat sisteminin bir yerinde su sızıntısı olabilir.
 • Tesisatta ufak bir çatlak dahi olsa kombi su basıncı düşer.
 • Isıtma sistemindeki basınç, temiz su basıncından çok düşük olduğu için bunu fark edemeyiz.
 • Fark etmenin tek yolu kombideki bar göstergesinin düşmesidir.

Kombinin Su Basıncı Neden Yükselir?

 • Pek sık rastlanmayan bir durum olan kombi basıncının yükselmesinin nedeni, kombiye su aktarımını sağlayan dolum vanasının iyi sıkılmamış olmasından kaynaklanır. Vana iyice sıkılırsa bu sorun ortadan kalkacaktır.
 • Kombi su basıncı yüksek olursa, belli bir seviyeden sonra kombide bulunan tahliye borusundan emniyet ventili suyu boşaltır. Suyu boşaltmasının nedeni kombide veya tesisatta bir sorun çıkmasını engellemektir.

SONUÇ;

90-70 °C Isıtma Sistemi ile 65-50 °C (YOĞUŞMALI) Isıtma Sistemi Arasındaki Farklar nedir?

Isı mühendisliğine göre konfor şartları bakımından bir evin farklı mekânlarının farklı sıcaklıklarda olması gerekir. Bu değerler; antre, hol, koridor, Wc,mutfak için 18°C, yatak odaları 20°C, salon ve oturma odaları 22 °C, banyo için 26°C’dir Evin ısıtma tesisatı projesi bu sıcaklık değerlerine göre ısı kaybı hesapları yapılır ve buna göre radyatör miktarı belirlenir.

Edirne merkezde bulunan bir binanın ısı kaybı hesapları yapılırken; dış hava sıcaklığının (-9 °C) ve rüzgârlı bölge seçilerek yapılır. Bu hesaplama sistemi 90/70 °C veya 65/50 °C merkezi veya bireysel sistemlerde aynıdır.  Isıtıcıların veya radyatörlerin ölçülendirme hesaplamaları kazan veya kombinin çalışma sıcaklıklarına göre Makine Mühendisi tarafından yapılır. 90/70 °C Isıtma sisteminde 20 °C oda sıcaklığında 100 cm. PKKP/600 bir panel radyatör yaklaşık 2100 Watt sıcaklık verirken; 65/50 °C yoğuşmalı ısıtma sisteminde 20 °C oda sıcaklığında 100 cm. PKKP/600 panel radyatör yaklaşık 1100 Watt sıcaklık verir. Mühendis radyatör ölçülerini; mahal için bu değerlere göre hesaplar.

Yani ısıtma sistem şekli radyatör ölçülerini değiştirir. Yoğuşmalı sistem (65/50 °C) de radyatör ölçüleri daha fazladır. Hesaplama sistemi 90/70 °C olan bir bina için; yoğuşmalı cihaz radyatör miktarı tekrar hesaplanmadan uygulama yapılırsa yoğuşmalı cihazdan istenen verim alınamaz. Dış hava sıcaklığına göre yoğuşmalı cihaz bina mahallerini istenen sıcaklığa; Edirne koşullarda 0°C altında dış hava sıcaklığında yoğuşma yapamaz. Cihaz daha yüksek sıcaklıkta çalışacağından istenen verimi vermez ve fazla yakıtla ısınmış olursunuz. Isınmak için yüksek fatura ödeyen kat malikleri bu durumu göz önünde bulundurmalıdırlar.SON

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK