Yener Yaveroğlu
Eyy Recep Gürkan
Yayın Tarihi: 23 Ocak 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

1950 yılı milletvekili seçimlerinin yapıldığı günün akşamı babam seçim sonuçlarını öğrenmek için evden çıktı. Şimdiki gibi televizyon başından seçim sonuçları izlenmiyor, bazı kahvehanelerde pilli radyolar var, ajans (haberleri) orada dinlenebiliyor.

Babam bir süre sonra geldi ‘Kaybettik, hayırlısı olsun’ dedi.

Dokuz yaşında idim, seçim kaybetmenin ne olduğunu bilmiyordum. Babam birkaç cümle ile konuyu özetledi. Her zamanki gibi belli bir saatte yattık. Belli bir süre sonra davul zurna sesi ile uyandım. Sokak kapısına yürüdüğümde babam seçimi kazanan Demokrat Partililerin kapımız önünde davul zurna çaldırdıklarını söyledi.

Baktığımda birkaç Çingene de oynuyordu. Yıllar yılları kovaladı, bugüne kadarki bütün seçimlerde partime, dolayısıyla partimin adayına oy verdim, böylece de öleceğim.

Seçmen kalmayı düşündüğümden adaylık uğraşı vermedim. 1950 seçimlerinden sonra ceçen 70 yılda ne milletvekilleri, ne belediye başkanları gördük. Son olarak halka daha yakın olmak, daha iyi hizmet etmek üzere Milletvekilliğinden ayrılıp Belediye Başkanlığına aday olduğunuzu duyduk. Partimiz aday gösterince partimize verdiğimiz oyla Belediye Başkanı seçildiniz, kurulu düzeni devam ettirdiniz. Sadece vahşi çöp toplama işine son verip çöp ayrıştırma ve işleme tesisi kurdurmuşsunuz, sağolun. Bir de insanlarla alay eder gibi, şehir su şebekesinin yenilenmesi işi ile, şehir kanalizasyon yapımının aynı anda mı, yoksa ayrı ayrı mı yapılması konusunda halkoylaması yaptırdınız.

İnsanlar ayrı ayrı yapılsın şeklinde oy kullanıp sokaklarının ikinci kez kazılmasını neden istesinler ki? Temizlik hizmetleri ihale ile yaptırılıyor, caddelere mevsim çiçekleri Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğünce mi, yoksa bir firmaya mı yaptırılıyor araştırmadım. Her neyse şehrin çehresi biraz olsun değişiyor. Alipaşa Çarşısının üst kapısının önü kestaneci, ayakkabı boyacısı, seyyar satıcılar tarafından işgal edilmiş durumda. Bu seyyar satıcılar suratlarında pis bir sakal, bazılarının kafalarında takke var. Takkeliler İsmailağa Cemaati mensubumuymuş mu ne.

Orta kapıdan Kaleiçine çıkış da öyle. Esas felaket, Çilingirler Caddesi’nde başlayıp, Eski İstanbul Yolu Lari Camii’ne kadar ve Balıkpazarı felaketi olarak Polis Parkının sonu. Postahanenin arkasından Çilingirler Caddesine arabalarını çeken seyyar satıcılar müşteri çekme adı altında o kadar çok bağırıyor ki çarşıda bir uğultu yükseliyor. Hele balıkpazarına girildiğinde tahammül edilemeyen bir bağırış ve balık pazarlama işi. Balıkçılar zaten yolun yarısına kadar tezgâhını uzatmış durumda. Balık tezgâhlarından sonra da sıralanmış seyyar satıcılar. Yayaların yürüyüş yolu bir kere daha işgal ediliyor, bu sokakta rezaletin son perdesi oynanıyor.

Edirne bu çirkinliği hak etmiyor. Sarıcapaşa Mahallesinde panayır görünümünde sebze ve meyve pazarı oluştu. ETUS firmasının duraklarında ve reklam panaolarında isminizi görüyoruz, Belediye Başkanı değil de Receep Gürkan olarak Eski Cami karşısında, yeni yılımızı kutlayan afişinizi de gördük. Biraz da güzel Edirne’miz için yaptıklarınızı görebilsek

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK