Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
Yayın Tarihi: 19 Ocak 2019, Cumartesi
Diğer Yazıları

Yoğuşmalı kombi ile ilgili bilinen yanlışlar vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim;

Bunların en önemlisi yoğuşmalı kombiler; küçük binalarda kullanılmaz.    Bu kesinlikle yanlıştır. Yoğuşmalı kombiler  ısıtılacak mahlin ısı kayıplarına göre 10 metrekareden  300 metrekareye kadar kullanılabilir.

Küçük dairelerdeki tasarruf büyük dairelere göre biraz daha az olur ama mutlaka tasarruf olur. Örnek verirsek 80 metrekare daire için kışın gelecek doğalgaz faturası 200 TL.  ise buradaki tasarruf miktarı %20 tasarruf sağlayacağını düşünürsek 1 ayda 40 TL. tasarruf sağlar . 180 metrekare bir dairenin doğalgaz faturası 350 TL. geldiğini düşünürsek bir aylık 70 TL. tasarruf sağlar. Edirne için ortalama olarak 100 metrekare bir dairenin yıllık doğalgaz faturası toplamı 1500 TL. olduğunu düşünebiliriz. Bu verilerle yıllık tasarruf yoğuşmalı kombi kullanılırsa 300 TL. sağlanacaktır. Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki fiyat farkı ortalama 1.000- 2.000 TL. dır . yani 3-6 yıl gibi bir zamanda yoğuşmalı kombi ile konvansiyonelhermetik kombi arasındaki fark kapanır.

Yoğuşmalı kombileri maksimum tasarruflu kullanmak  için kalorifer sıcaklığını 65 derecenin üstüne çıkarmamak gerekir. 65 derecenin altında çalışma koşullarında yaklaşık %20 tasarruf sağlanır.

Kalorifer, kombi derecesi 65 derecenin üstüne çıkartılırsa %20 tasarruf olmazda tasarruf miktarı %15 e düşebilir, fakat %10 tasarrufun altına düşmez ve mutlaka hermetikkonvansiyonelkombiye göre daha tasarrufludur. Bir evde kombi sıcaklığı 65 derecenin üstünde çalışarak evi ısıtıyorsa, o zaman radyatör metrajı Mühendislik Firmasının yapacağı ısı hesabıyla, arttırılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Yerden ıstma sistemlerinde özellikle yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir.  Çünkü yerden ıstma sistemlerinde kalorifer gidiş sıcaklık derecesi 40-45 derecenin üstüne çıkarılmaz bu sebepten yerden ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombi kullanılırsa her zaman maksimum tasarruflu şekilde kullanılır.

Yoğuşmalı kombinin kullanılamayacağı yerler;

 Yoğuşmalı kombilerin altından klimanın suyu gibi bir sıvı akar. Bu sıvı gazın yoğuşması sonucu çıkan sıvıdır, bunun mutlaka kapalı gidere bağlanması gerekir. Direk olarak evin dışına verilemez. Yoğuşmalı kombiler gider olmayan yere bağlanmazlar. Kombinin takılacağı yer  balkonda ise kombinin bulunduğu yerden balkon giderine kadar bir yoğuşma gider hattı çekilmesi gerekir. Kombinin takılacağı yer  mutfakta ise kombinin montaj edildiği yerden mutfak lavabosuna kadar bir gider hattı çekmek gerekir. Yoğuşmalı kombilerin banyolarda ve yatak odalarında kullanılması kesinlikle yasaktır. Gaz dağıtım kuruluşları kombinin bu alanlarda kullanılmasına izin vermemektedir.

Neden yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?

Verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO2, SO2 ve NOx) oranları ile daha çevrecidir.

Yoğuşmalı kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Fiyatı yüksek olan ürün, kaliteli ürün demek değildir. Yoğuşmalı kombi satın alırken; klasik kombilere göre ne kadar az fark öderseniz, yapacağınız tasarruf kısa sürede ödediğiniz farkı geri almanızı sağlar. Yoğuşmalı cihazlar ileri teknoloji ürünü olduklarından dolayı marka ve üretici firma çok önemlidir. Daha az arıza ihtimali olmasına karşın yine de servis ağı güçlü bir firma tercih edilmelidir.

Kombi Eşanjörü Nedir?

Eşanjör kombimizdeki en önemli parçalardan biri. Kombimizde ısı transferi yapmaya yarar. Markasına, modeline göre kombi içinde bir, iki veya üç adet eşanjör bulunabiliyor. Eşanjör sayısı kombinin verimi ve kalitesi hakkında önemli bir gösterge değildir. Hepsinin birbirine karşı olan üstünlükleri ve zayıflıkları var.

Tek eşanjörlü kombiler;

Bu tip kombilerde kalorifer suyu ve çeşme suyu aynı yerde, direkt kombinin yanma odasında ısıtılır. Kalorifer suyu ve çeşme suyu aynı eşanjörün içinde farklı kanallardan geçer.

Çift eşanjörlü kombiler

Eşanjörlerin biri kalorifer suyunu ısıtmak için, diğeri de çeşme suyunu ısıtmak için kullanılır. Kombi kalorifer suyu eşanjörü yanma odasında bulunur ve direkt ateşe maruz kalarak ısıtılır. Temiz kullanma suyunu ısıtan eşanjör ise ateşe maruz kalmaz. Sıcak olan kombi kalorifer suyuyla ısıtılır. 

 

Üç eşanjörlü kombiler

Genellikle yarı yoğuşmalı kombiler bu sayıda eşanjöre sahiptir. Kalorifer suyu ve çeşme suyu çift eşanjörlü kombilerdeki gibi ısıtılır. Bunlara ek olarak yoğuşma yapılması için ayrı bir eşanjör vardır ve sıcak baca gazı bu eşanjörden geçirilerek yoğuşma yapılır. Böylece verim artışı sağlanır.

Cihazlarınızın garanti süresi kaç yıldır?

Kombilerin garanti süresi; firma bazında değişse de genellikle 2 yıldır.

  • Kombimin garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar?

Kombi servis teknikerinin cihaz ile ilgili gerekli ayar ve kontrolleri yapması, kullanımı hakkında bilgi vermesi ve garanti belgesini onaylaması ile garanti süresi başlamış olur.

  • Kombimin ilk çalıştırılması kim tarafından yapılacak, ben kombi fişini takıp çalıştırabilir miyim?

Kombinin ilk çalıştırması muhakkak yetkili servis teknikerleri tarafından yapılmalıdır. ilk çalıştırma esnasında cihaz ile ilgili ayarlar, gaz uygunluğu, tesisat ve montaj şartnamesi uygunluğu kontrol edilir, gerekli şartlar uygunsa cihazın çalıştırması yapılır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK