Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Bugün itibariyle eğitim-öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Çocuklarda ise sömestr heyecanı günler öncesinden başladı. 15 tatil için birçok plan yapan,hayal kuran çocuklar bir tarafta iken çocuğuna ders çalıştırmayı planlayan ebeveynler ise başka bir tarafta yer almaktadır. Bu nedenle de ebeveynlerle çocuklar arasında çatışmalar aylar öncesinden başlamış bulunmakta. Çocukların yoğun bir ders döneminin ardından keyifli zaman geçirmeye ve dinlenmeye ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak 15 tatilde ders tekrarları da çocukların okul süreci için oldukça önemlidir.

Karne günü olmasından ötürü öncelikle çocukların notlarının yalnızca akademik olarak eksik olduğu yerleri gösteren bir araç olduğunu ebeveynlere söylemek isterim. Çocuğunuzun notları beklediğinizin veyahut çocuğunuzun potansiyelinin altında olabilir ancak unutulmamalıdır ki çocuğun özgüveni kırılmadan eksikleri tamamlanırsa çocuğun akademik başarısı da aynı oranda artacaktır.

Çocuklar bugün itibariyle karnelerini aldı ve tatil hayalleri kurmaya başladı. Bu noktada ebeveynlere bazı görevler düşmektedir. Bunlardan ilki çocuğunuzun da dinlenmeye ihtiyacı olduğudur. Bu nedenle sömestr kulüplerle, kurslarla, özel derslerle anlamlı hale gelse de çocuğunuzun da dinlenmesine fırsat tanımalısınız.

Çünkü çocuğunuzun dinlenmeye sizin düşündüğünüzden daha çok ihtiyacı olabilir. Dinlenmesine fırsat vermek demek değildir ki tüm tatil boyunca televizyon ve tabletle vakit geçirmeliler. Televizyon ve tablet okul dönemindeki gibi sınırlı olmalıdır. Çocuklara tatil için, 15 tatilde istediğin kadar tabletle oynayabilirsin gibi tehlikeli bir vaat verilmediyse mutlaka sınırlar devam ettirilmelidir. Sömestrda ailecek yapılacak etkinlikler oldukça önemlidir. Birlikte geçirilen zaman, oynanan oyunlar, katılınan aktiviteler çocuklar için oldukça kıymetlidir. 15 tatil için birçok aktivite ve etkinlik düzenlenmektedir.

Bunlardan çocuk odaklı olan ve çocuklar arası etkileşim içeren gruplara gücünüz yettiği ölçüde katılmaya özen gösterebilirsiniz. Tüm bu keyifli aktiviteler çocukların gelişim sürecine katkı sağlasa da tüm tatilde bunların haricinde çocuklar ders çalışmayı da tamamen bırakmamalıdır. Ebeveynle ortak veya sorumluluk alınan bir yaş çocuğuysa da tek başına çocuk ödevlerini yapmalı, derslerini tekrar etmelidir ki ikinci dönem başladığında okula olan isteği yok olmasın.

DİĞER YAZARLAR
NURAN İKİZ
Ne ekersen, onu biçersin
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Özgür Ruhlu Çocuk Yetiştirmek
Recep ÇINAR
“Din” deyince ne anlıyoruz?
Ertan Çekiç
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Çeyiz altı
Zafer Dereli
Refakat iznindeki 6 aylık süre her memur için ayrı değerlendirilir mi?
CELİL ÖZCAN
Yeni Sevr’ler yaşanmasın
Selçuk Duranlar
Zor şartlarda antlaşma
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
Teoman ÖZÇUHACI
Yapılması gerekenler 100 yıl önce tespit edilmişti
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
Ahmet Acaroğlu
Kurban
M. ENİS ŞENSEVER
Ergenekon’da, FETÖ’nün tertibine yargının beraat kararı
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK