Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Bugün itibariyle eğitim-öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Çocuklarda ise sömestr heyecanı günler öncesinden başladı. 15 tatil için birçok plan yapan,hayal kuran çocuklar bir tarafta iken çocuğuna ders çalıştırmayı planlayan ebeveynler ise başka bir tarafta yer almaktadır. Bu nedenle de ebeveynlerle çocuklar arasında çatışmalar aylar öncesinden başlamış bulunmakta. Çocukların yoğun bir ders döneminin ardından keyifli zaman geçirmeye ve dinlenmeye ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak 15 tatilde ders tekrarları da çocukların okul süreci için oldukça önemlidir.

Karne günü olmasından ötürü öncelikle çocukların notlarının yalnızca akademik olarak eksik olduğu yerleri gösteren bir araç olduğunu ebeveynlere söylemek isterim. Çocuğunuzun notları beklediğinizin veyahut çocuğunuzun potansiyelinin altında olabilir ancak unutulmamalıdır ki çocuğun özgüveni kırılmadan eksikleri tamamlanırsa çocuğun akademik başarısı da aynı oranda artacaktır.

Çocuklar bugün itibariyle karnelerini aldı ve tatil hayalleri kurmaya başladı. Bu noktada ebeveynlere bazı görevler düşmektedir. Bunlardan ilki çocuğunuzun da dinlenmeye ihtiyacı olduğudur. Bu nedenle sömestr kulüplerle, kurslarla, özel derslerle anlamlı hale gelse de çocuğunuzun da dinlenmesine fırsat tanımalısınız.

Çünkü çocuğunuzun dinlenmeye sizin düşündüğünüzden daha çok ihtiyacı olabilir. Dinlenmesine fırsat vermek demek değildir ki tüm tatil boyunca televizyon ve tabletle vakit geçirmeliler. Televizyon ve tablet okul dönemindeki gibi sınırlı olmalıdır. Çocuklara tatil için, 15 tatilde istediğin kadar tabletle oynayabilirsin gibi tehlikeli bir vaat verilmediyse mutlaka sınırlar devam ettirilmelidir. Sömestrda ailecek yapılacak etkinlikler oldukça önemlidir. Birlikte geçirilen zaman, oynanan oyunlar, katılınan aktiviteler çocuklar için oldukça kıymetlidir. 15 tatil için birçok aktivite ve etkinlik düzenlenmektedir.

Bunlardan çocuk odaklı olan ve çocuklar arası etkileşim içeren gruplara gücünüz yettiği ölçüde katılmaya özen gösterebilirsiniz. Tüm bu keyifli aktiviteler çocukların gelişim sürecine katkı sağlasa da tüm tatilde bunların haricinde çocuklar ders çalışmayı da tamamen bırakmamalıdır. Ebeveynle ortak veya sorumluluk alınan bir yaş çocuğuysa da tek başına çocuk ödevlerini yapmalı, derslerini tekrar etmelidir ki ikinci dönem başladığında okula olan isteği yok olmasın.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar