Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yayın Tarihi: 18 Ocak 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Bugün itibariyle eğitim-öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Çocuklarda ise sömestr heyecanı günler öncesinden başladı. 15 tatil için birçok plan yapan,hayal kuran çocuklar bir tarafta iken çocuğuna ders çalıştırmayı planlayan ebeveynler ise başka bir tarafta yer almaktadır. Bu nedenle de ebeveynlerle çocuklar arasında çatışmalar aylar öncesinden başlamış bulunmakta. Çocukların yoğun bir ders döneminin ardından keyifli zaman geçirmeye ve dinlenmeye ihtiyacı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak 15 tatilde ders tekrarları da çocukların okul süreci için oldukça önemlidir.

Karne günü olmasından ötürü öncelikle çocukların notlarının yalnızca akademik olarak eksik olduğu yerleri gösteren bir araç olduğunu ebeveynlere söylemek isterim. Çocuğunuzun notları beklediğinizin veyahut çocuğunuzun potansiyelinin altında olabilir ancak unutulmamalıdır ki çocuğun özgüveni kırılmadan eksikleri tamamlanırsa çocuğun akademik başarısı da aynı oranda artacaktır.

Çocuklar bugün itibariyle karnelerini aldı ve tatil hayalleri kurmaya başladı. Bu noktada ebeveynlere bazı görevler düşmektedir. Bunlardan ilki çocuğunuzun da dinlenmeye ihtiyacı olduğudur. Bu nedenle sömestr kulüplerle, kurslarla, özel derslerle anlamlı hale gelse de çocuğunuzun da dinlenmesine fırsat tanımalısınız.

Çünkü çocuğunuzun dinlenmeye sizin düşündüğünüzden daha çok ihtiyacı olabilir. Dinlenmesine fırsat vermek demek değildir ki tüm tatil boyunca televizyon ve tabletle vakit geçirmeliler. Televizyon ve tablet okul dönemindeki gibi sınırlı olmalıdır. Çocuklara tatil için, 15 tatilde istediğin kadar tabletle oynayabilirsin gibi tehlikeli bir vaat verilmediyse mutlaka sınırlar devam ettirilmelidir. Sömestrda ailecek yapılacak etkinlikler oldukça önemlidir. Birlikte geçirilen zaman, oynanan oyunlar, katılınan aktiviteler çocuklar için oldukça kıymetlidir. 15 tatil için birçok aktivite ve etkinlik düzenlenmektedir.

Bunlardan çocuk odaklı olan ve çocuklar arası etkileşim içeren gruplara gücünüz yettiği ölçüde katılmaya özen gösterebilirsiniz. Tüm bu keyifli aktiviteler çocukların gelişim sürecine katkı sağlasa da tüm tatilde bunların haricinde çocuklar ders çalışmayı da tamamen bırakmamalıdır. Ebeveynle ortak veya sorumluluk alınan bir yaş çocuğuysa da tek başına çocuk ödevlerini yapmalı, derslerini tekrar etmelidir ki ikinci dönem başladığında okula olan isteği yok olmasın.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Atatürk ve Çocuk
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Teoman Özçuhacı
Bu oyunu hep birlikte bozabiliriz
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
CELİL ÖZCAN
Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
Recep Çınar
Hadi gel köyümüze geri dönelim!
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERTAN ÇEKİÇ
Sormak, başarının anahtarıdır
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
YETER ARTIK, SAĞLIKTA ŞİDDETE DUR DİYELİM…
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar