Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (3)
Yayın Tarihi: 17 Ocak 2019, Perşembe
Diğer Yazıları

· Isı yalıtımı yapılmış binalarda, ısı dengeli şekilde yayılır.Yoğuşma ve hava akımı gibi istenmeyen durumlar oluşmayacağından konforlu bir yaşam elde edilir.

· Isı yalıtımı, yapılardaki yaşam konforunu etkileyen nem ve küf gibi oluşumları engelleyerek, sağlıklı bir yaşam konforu sağlar.

· Binalarda istenmeyen durumlardan biriside korozyondur. Isı yalıtımı sayesinde bina cephesi dış etkenlere karşı korunur ve korozyonun önüne geçilebilir.

· İklime bağlı olarak meydana gelen sıcaklık farklarının sebep olduğu olumsuz şekil değişimi ve çatlaklara karşı ısı yalıtımı ile önlem alınabilir.

· Enerji tüketiminden dolayı ortaya çıkan SO2, CO2 parçacıkları ve diğer emisyonlar önemli problemlere neden olmaktadır. Özellikle kış aylarında yaşanan, hava kirliliğine önemli miktarda katkı, enerji tüketiminden kaynaklanmaktadır. Isı yalıtımı ile birlikte daha az yakıt kullanılacağından atmosfere salınan CO2, SO2 gibi gazların varlığı azalır.

 • Ortalama % 50 yakıt tasarrufu sağlar.
 • Sadece kış aylarında yakıt giderlerini değil, yazın da soğutma giderlerini azaltır,
 • Yapının dayanıklılığını sağlayarak ömrünü uzatır,
 • Binanın onarım masraflarını azaltır,
 • Binalarda ısı yalıtım önemleriyle, binanın durumuna bağlı olarak %30-%70 ısı tasarrufu sağlayabilmektedir. Isı tasarrufu, yakıt ve para tasarrufu demektir. Yakıta ödenen paranın büyük kısmının da ithalat yoluyla yurt dışına gittiği düşünülürse, yalıtım yoluyla yakıt tasarrufu, döviz tasarrufu anlamına da gelmektedir.
 • Yalıtıma harcanan paranın, kendini genelde 4-6 yıl arasında amorti ettiği ön görülmektedir. Ayrıca binalarda ısı yalıtımını parasal boyutunun yanı sıra, başka boyutları da bulunmaktadır. Daha az baca, sera gazı ve daha az çevre kirliliği anlamına gelmektedir.

 

Isınmada doğalgazdan nasıl tasarruf edilir?

Soğuk havaların hissedilmeye başlamasıyla birlikte yüksek fatura ödemekten korkan doğal gaz aboneleri, çareyi evin kullanılmayan odalarının radyatörünü kapatmakta buluyor.Kabarık doğalgaz faturalarıyla karşılaşmamak için bazı işlemler uygulayarak, tasarruf sağlayabiliriz. Bu sayede enerji israfından ve cep yakan faturalardan kaçınabiliriz.

Isınmadan kaynaklı Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için alınması gereken ilk önlem; her yıl düzenli olarak; merkezi sistemlerde ve bireysel doğalgaz yakan ısıtma cihazlarınızın bakımları ve radyatör temizliklerini yaptırmaktır. Radyatörlerde bulunan havaların alınması, su kaçaklarının giderilmesi daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır. Isıtma cihazlarında yapılan yıllık bakımlar sonucunda faturalarda %15-20 oranında azalma olacağı tespit edilmiştir. Bunun yanında bazı alınması gereken basit önlemler de vardır;

 • Sabahları evden çıkarken kombiyi tamamen kapatmanın ekstra maliyetler doğuracak ve doğal gaz kullanıcılarının alınacak önlemlerle faturalarından yüzde 40’a varan tasarruf sağlamaları mümkündür.
 • Önemli olan odalarımızı konfor sıcaklığında tutmaktır. Örneğin salonu 20, başka bir odayı 18, sürekli kullandığımız bir odayı da 22 derecede tutmak doğru bir ısınma yöntemdir. Bir odanın peteğini kapatıp diğer odayı ısıtarak tasarruf elde etmek mümkün değildir.
 • Bunun yerine kombimizi daha düşük bir ısıtma konumuna alabilir veya kombiye bağlı bir oda termostatı varsa bunun derecesini düşürerek kombinin gün içerisinde daha az çalışmasını sağlanabilirsiniz. Bu durumda ev tamamen soğumaz.
 • Kombiyi tüm gün kapattığınız zaman hem eviniz hem de sistemde dolaşan ısıtma suyunuz tamamen soğuyacaktır.

Akşam açtığınızda kombiniz evi istediğiniz sıcaklığa eriştirmek için fazla güç sarf edecek ve daha fazla yakıt tüketecektir. Bu bir tasarruf yöntemi değildir. Odaları tamamen soğutmaktansa belli bir sıcaklığa düşürerek daha faydalı bir ısınma sağlayabilirsiniz.

 • Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina dayüzde 50’ ye varan yakıt tasarrufu sağlanabilir.
 • Güneş gören pencerelerin perdelerini açarak ısıdan daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.
 • Kapalı perdeler ısı kaybını yüzde 20 oranında önler, radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.
 • Isıtıcınızın veya radyatörünüzün önüne veya üzerine kesinlikle eşya, mermer ya da çamaşır koymayın.
 • Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin.
 • Pencere ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20'si, tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam kaybı yarıya indirilebilir.
 • Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın.
 • Oda termostatı ve termostatik vanalar kullanarak istediğimiz konfor sıcaklığında odalarınızı gereksiz ısıtmayarak da tasarruf elde edebilirsiniz.
 • Her bir derecelik fazla ısıtma yüzde 6'lık ekstra bir maliyete neden olur. Örneğin 22 derecede tutmak istediğiniz bir odayı 24 dereceye çıkarırsanız yüzde 12’lik fazla bir faturaya neden olursunuz. 
 • Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın
 • Odalarınızı havalandırırken ısıtıcınızı mutlaka kapatın
 • Radyatör bağlantı borularında su sızıntısı olmadığından emin olun
 • Evde bulunmadığınız dönemlerde ısıtıcınızın veya radyatörünüzün vanasını kısın.
 • Kış öncesi doğal gaz tesisatlarına, cihazlara ve bacalara bakım yaptırılması gerekir. Kullanıcıların doğalgaz havalandırma menfezlerini kapamamaları gerekir. 
 • Karbon monoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için kesinlikle bölgemizde GAZDAŞ’ın tesisatı işletmeye aldığı günkü şartları kesinlikle bozmaması ve değiştirmemesi gerekir.
 • Kullanıcı, doğal gaz tesisatına asla müdahale etmemeli, cihaz iptali ve ilavesi yapmamalıdır.
 • Sistemlerinize zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda, gaz tüketiminiz optimize olacaktır.
 • Dört saatten çok dışarı çıkıyorsanız evdeki sıcaklığı düşürünüz.
 • Oda termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız mutlaka kapatınız.
 • Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
 • Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan havalandırma menfezini, kesinlikle kapatmayınız.
 • Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.
 • Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
 • Kombinizin yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servislere yaptırarak cihazınızın kullanım ömrünü uzatarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kombilerin doğru kullanımı ve periyodik yaptırılan bakımlar size % 15- 25 'in üzerinde tasarruf sağlar.
 • Kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar mahal sıcaklığı düşük konumda sürekli açık kalmalı. Böylece cihazın daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Kombiler, sizler evde iken normal sıcaklığa, dışarıya çıkıldığın da ya da gece uyurken ekonomik ayara getirilmelisiniz.
DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK