Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (2)
Yayın Tarihi: 16 Ocak 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Bu Yazımız da Neleri Hedefledik;

Bu yazımızın devamında Evde ve iş yerlerinizde ısınmadan kaynaklı cihazlarınızı kullanarak enerjiden nasıl tasarruf edebilirizi paylaşacağım sizlerle…

Tasarruf Ederek Çevreye Katkı Sunarız

Toplumumuz genel olarak çevreye zarar verecek uygulamalara tepki göstermektedir. Bu durumda sadece tepkimizi dile getirmek değil alternatif faydalar sağlamak inandırıcılığı daha da arttırır. Enerjiyi verimli kullanarak ülkemizin enerji ihtiyacının % 30’unu karşılayan büyük bir kaynağı sağlayabiliriz. Bunun için toplum ve yetişen nesillerin bilinçlenmesi adına işbirliği sağlayacak kurumlarda, bu alanda önemlidir.

Unutulmamalıdır ki! En ucuz enerji TASARRUF edilen enerjidir.

Çevre dostu bireysel yaşam denilince, genellikle akla ev ve doğada yaptıklarımız gelir. Aslında zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz işyerlerinde iklimi, ormanları ve tükenen su kaynaklarımızı korumak için yapılacak daha çok fazla şey var. Örneğin, kömür, fuel-oil, doğal gaz gibi fosil yakıtları yakılarak üretilen ve bunun sonucunda atmosferimizin sera gazlarıyla dolmasına neden olan enerji kaynaklarımızı daha etkin ve verimli kullanabiliriz.


Binalarda Enerji Tasarrufu İçin İpuçları:

Isı Yalıtımının Önemi;

Enerji kaynaklarının sınırlı olduğu yeryüzünde enerji tüketimi hızla artmaktadır. Ülkemizde enerji ihtiyacını karşılamak ciddi bir sorun haline gelmiş ve enerjide dışa bağımlılık gittikçe artmıştır.İstatistiki bilgilere göre; aynı iklim koşullarında ve aynı kullanım alanına sahip bir konutun enerji tüketiminin; Fransa, Almanya, İngiltere, İsveç gibi ülkelere göre 2–3 kat fazla olması, ülkemizde özellikle ısı yalıtımının yeterince önemsenmediğinin bir göstergesidir. Fakat Ülkemizde son zamanlarda yapılan TS 825 Isı Yalıtım Yönetmeliğinde ki değişikliklerle ciddi anlamda etkin çalışmalar var. Bu da; enerji tüketimimiz adına olumlu. Yeter ki; çıkarılan enerjiyi koruma kanunları gereği gibi uygulansın.
 

Enerjiyi verimli tüketmek de bir tür enerji üretmektir. Felsefemiz, tüketici yerine,kullanıcı olmak ve gerektiği kadar kullanmak olmalıdır. Enerji verimliliğini bir yaşam biçimi haline getirmek, aslında bu işin püf noktası. Yaşamın her alanında çevreye olan etkimizin farkındalığı ile hareket edip her fırsatta yaratıcılığımızı kullanarak en az zarar vermek için çabalarsak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz.

Binalardaki enerji tüketiminin yüzde 80’ni ısıtma için kullanılmakta. Binalarımızın ısıtılmasında kullanılan bu enerji, ülkemizde harcanan toplam enerjinin yüzde 25’ni oluşturmaktadır.
Enerji ihtiyacının yüzde 70’ini ithal enerji ile karşılayan ülkemizde, enerji tasarruf potansiyelinin yüksek olması nedeniyle, özellikle binaların ısıtılması amacıyla tüketilen enerjinin azaltılması yönünde yapılan çalışmalar, öncelikli konular arasında yer alıyor. Isıtma ve bunun yanı sıra soğutma konusunda enerji verimliliği sağlamanın en etkin yolu ise ısı yalıtımından geçmektedir.

Binaların ısı yalıtım malzemesiyle kaplanması,enerji tasarrufu sağlanmasında ve bina içi ısıl konforun oluşmasında büyük etkendir. Isı yalıtımı sayesinde her türlü nem ya da küf gibi olumsuz durumların olmadığı sağlıklı ve konforlu binalar oluşturabiliriz.Ancak yalıtımın binanın tümü için gerekli bir uygulama olduğunu da unutmamak gerekir. Bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması anlamına gelen mantolama uygulamasıyla ortalama yüzde

30 – 70 enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Bir ısı yalıtım uygulamasında, yalıtım malzemesinin seçimi son derece önemli bir adımdır. Çünkü malzeme seçimini yaparken iklim, ısı iletkenlik değerleri, yangın güvenliği gibi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Yalıtım malzemesi kalınlığının da uygun değerlerde seçilmesi, istenilen verime ulaşmak için önemlidir.Mimarlık ve Mühendislik Firmalarından proje desteği alınmalıdır. Çünkü Binaların Isı Yalıtım yapım işi ruhsatla olmalıdır.  Gerek İş Sağlığı ve Güvenliği; gerekse binanın Isı Yalıtım inşaat çalışmaları hazırlanacak Isı Yalıtım Projesi ile birlikte sorumlu Mimar ve Mühendisin denetiminde olmalıdır. Site Yöneticisinin denetiminde işçi, usta çırak ilişkisiyle ruhsatsız, projesiz yalıtım işleri yapılmamalıdır. Malzemesi yanlış seçilmiş ya da yanlış uygulanmış bir yalıtımdan istenilen verimin alınamayacağı gibi istenmeyen olaylara da sebep olunur. Isı Yalıtım işlemlerinin sonunda binanızla ilgili; ilgili yalıtım yapan firmadan Enerji Performans Yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesini almalısınız.

ISI YALITIMIN FAYDALARI,

Bir ülkenin kalkınması ile, ülke ekonomisi arasında çok yakın bir ilişki vardır. Ülke ekonomisine doğrudan etki yapan uygulamalardan birisi de ısı yalıtım uygulamasıdır. Isı yalıtımının faydalarını kişi ve ülke bazında düşünebiliriz. Ülkeler için enerji tasarrufu ile oluşan ekonomik kalkınma ve sağlıklı bir çevre, kişiler için ise yakıt tasarrufu ile artan bir bütçe ve daha iyi konfor şartları örnek verilebilir. Isı yalıtımının başlıca faydaları şunlardır:

· Yalıtımın olmadığı yapılarda ciddi anlamda israf oluşmaktadır. Bu durum doğrudan ülke ekonomisine zarar vermektedir.

· Yapılarda ısı yalıtımı uygulamaları ile binalarda kullanılan enerji miktarları azaltılabilir, dolayısıyla enerji tasarruflu binalar üretilmelidir.

· Doğru ısı yalıtım uygulamaları ile harcadığımız enerji miktarı her yıl azalır.

· Isı yalıtımı, binalarda meydana gelen ısı köprülerinin oluşmasını engeller. Devamı yarın

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK