Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (1)
Yayın Tarihi: 15 Ocak 2019, Salı
Diğer Yazıları

Enerji verimliliği; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi etkinliği artırıcı önlemlerin bütünüdür.

Genellikle enerjinin az kullanılması, iki ampulden birinin söndürülmesi şeklinde algılanmakta olan enerji tasarrufu, aslında enerji atıklarının değerlendirilmesi ve mevcut enerji kayıplarının önlenmesi yoluyla tüketilen enerji miktarının, kalite ve performansı düşürmeden en aza indirilmesidir.

Kısaca birbirleriyle aynı ifadeler olduğu zannedilen Enerji Tasarrufu ile Enerji Verimliliği arasında ki ilişki, “Enerji Tasarrufu Enerji Verimliliğinin amacıdır” şeklindedir.

Bilindiği gibi, en önemli enerji kaynağı olan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar hızla tükenmekte; bunun yanında, enerji üretim ve tüketim süreçlerinde ortaya çıkan sera gazı emisyonları küresel ısınma ve iklim değişikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Bu iki etmen çevre için; enerji verimliliğini gerekli kılmaktadır.
Enerji Tasarrufu;

Ülkemizin de olduğu gibi tüm dünyada da artan nüfus,tüketim, gelişen teknoloji gibi etkenler nedeniyle sürekli büyüyen bir enerji ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Isınma, ulaşım, üretim gibi alanlar için başta elektrik olmak üzere, birçok enerji kaynağı yüksek maliyetlerle kullanıma sunulmaktadır. Ülkemiz ihtiyaç duyulan toplam enerjinin %70’i, dışa bağımlı durumdadır.Başta doğalgaz olmak üzere, petrol ve kömür gibi kaynakların ithal edilerek, enerji ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışılması, alternatif çözümler konusunda da arayış içinde olmamız gerektiğini ortaya koymaktadır.

Enerji Tasarrufu Neden Önemlidir?

Enerji tasarrufu, tüm ülkeler için büyük önem taşır. Tasarruf, gereksiz tüketimin kısıtlanmasıdır. Unutulmamalıdır ki! En Ucuz Enerji Tasarruf edilen enerjidir.

Günümüzde 120 metrekarelik 4 kişilik bir ailenin evinde sadece yemeklerin pişirilmesi, saklanması, bulaşıkların yıkanması ve aydınlatma için harcanan enerji yılda 6.000 kWh civarındadır. Ve bugün Türkiye’de yaşayan herkes yılda en az 5 ton karbondioksit üreterek küresel ısınmayı artırıyor ve çevreye zarar veriyor. Ancak enerji verimliliği sağlayacak küçük önlemlerle bunun önüne geçmek mümkün.

Enerji tasarrufu, sadece bir gün ve belli bir kesim içinde tartışılacak bir konu değildir. Enerji israfına milletçe savaş açmalıyız. Bu savaş, bize çok şey kazandırabilir. Ülkemizin zenginleşmesindeki en önemli faktörlerden biri enerji tasarrufuna alışmak ve bunu uygulamaktır. Köylüsünden şehirlisine, fakirinden zenginine enerji tasarrufu yapmak, hepimizin başlıca görevleri olmalıdır.

Enerji tasarrufu ile ilgili,okullarda her yıl ocak ayının ikinci haftasıbaşlayıp bir hafta süren     “ Enerji Tasarrufu Haftası ” kutlama çalışmaları yapılmaktadır. Enerji tasarrufu haftası süresince okullarda birçok etkinlikler yapılır. Enerji tasarrufu hakkında şiirler, öyküler, hikâyeler, afişler ve daha birçok şey öğrenciler tarafından yapılarak öğrenilmesi sağlanmaktadır.Bu tür çalışmaların yılın bir haftasında yalnızca okullarda değil; her zaman evler de, iş yerlerinde; her yerde yapılmalı, insanlara tasarruf bilinci aşılanmalıdır.

Enerji Tasarrufu Ne Kazandırır?

Tüm bunların yanında enerjiyi tasarruflu kullanarak ta kazanç elde etmemiz mümkündür. Yapılabilecek tasarruf miktarı, kullandığımız yıllık enerjinin % 30’u olarak hesaplanmaktadır.

Enerji tasarrufu tüm toplumun çalıştıracağı alternatif bir enerji santralidir.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Sanayi sektöründe kullanılan enerjide yapılabilecek tasarruf, oran olarak daha fazla katkı sağlayacaktır. Bunun için, sanayi tesislerinde kullanılan motorların verimliliğinin arttırılması önemlidir. Bunun yanında basınçlı hava sistemlerindeki kaçakların önlenerek ve yakma havası ısıtılarak ta bu sektörün tasarrufa katkısı sağlanabilir.  Sıcak atık akışkan ( buhar ve su v.b. ) akışkandan ısı geri kazanımı, sıcak ve soğuk yüzeyler de yapılacak yalıtımlar, boşta çalışma süresinin azaltılması, tesislerde elektrik güç faktörünün düzeltilmesi gibi pek çok tedbir ile enerji tasarrufu elde etmek mümkündür.

Evlerde kullanılan enerjide ise bazı alışkanlıkları kazanarak %20-30 civarında tasarruf elde etmek mümkündür. Isınma amacıyla kullanılan enerjiden tasarruf etmekiçin yalıtım konusuna önem vermek gerekmektedir. Bakımlı cihazlar kullanarak yapılan ısıtma sayesinde de enerjimizi verimli kullanabiliriz.

Kış mevsiminde evleri fazla ısıtarak yaz kıyafetleri giymek ve yazın klimayı düşük sıcaklıklarda çalıştırıp pencereyi açmak enerji kaybı yaşadığımız durumlar arasındadır. Otomobillerde sergilenen bazı yanlış davranışlarda enerji kayıplarında önemli yer tutmaktadır. Gereksiz çalışan klimayı kapatarak %5, otomobildeki gereksiz yükleri indirerek ise yine %1-2 civarında tasarruf yapabiliriz. Araçların lastik basınçlarının uygun olmaması da yakıt harcamasını arttıran sebepler arasındadır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK