EKREM KANTUR
Emekli dilekçemi verdim maaşım ne zaman bağlanır?
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Emeklilik işlemleri sigortalının çalıştığı mesleğe ve bağlı bulunduğu kuruma göre değişmektedir. Örneğin, hizmet süresinin tamamını memuriyette geçiren bir kişinin emeklilik işlemleri 6 ile 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. 

Ancak hizmet yılını SSK'lı olarak doldurmuş ve değişik şirketler ile değişik illerde çalışmış bir emekli adayının işlemleri ise daha uzun sürmektedir. Burada net ve kesin bir süre yoktur. Tamamen çalışanın hizmet sürelerine ilişkin bilgilerin tam olarak toplanmasına bağlıdır. 

Söz konusu bilgilere bağlı olarak, bir emekli adayının işlemleri 15 gün ile 3 ay arasında değişmektedir. Emeklilik işlemlerini 15 günde sonuçlandıran adaylar olduğu gibi, işlemleri 3 aya kadar süren adaylar da bulunmaktadır. İşlemlerin 3 ayı geçtiği ise çok nadirdir. 

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ NEDEN UZUYOR?

Emeklilik işlemlerinin uzamasında, hizmet sürelerinin toplanmasına ilişkin çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde her ne kadar SGK kayıtları otomasyona geçse de geçmişe dayalı bilgilerin toplanması zaman alabiliyor. Bu da işlemlerin uzamasına yol açıyor. 

Örneğin sigortalı, 5 yıl SSK'lı, 7 yıl Bağ-Kur'lu 15 yıl da Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalıştıysa, bu kişinin hizmet yıllarının toplanması için tüm kurumlardan bilgilerin gelmesi gerekiyor. Her ne kadar bu üç hizmet yeri, SGK çatısı altında toplansa da sistemlerin biri birlerini elektronik ortamda görememesi süreci uzatmaktadır. Bu da zaman alıyor. Burada emekli adayların, bu süreyi kısaltmak için hizmet birleştirmesi yapmalarında fayda vardır. Emeklilik işlemleri başlamadan önce yapılan hizmetlerin birleştirilmesi işlemleri, emeklilik işlemlerinin kolaylaşmasını sağlıyor. Ve emeklilik işlemlerinin sonuçlandırılması süresi de kısalmış oluyor. 

DİLEKÇE NASIL TAKİP EDİLİR?

Emeklilik işlemleri, sizin emeklilik için dilekçe vermeniz ile birlikte başlar. Emekli adaylarının, emeklilik dilekçelerini kendileri yazmaları yerine SGK il müdürlüklerinde bulunan matbu evrakları kullanmaları daha faydalı olacaktır. Böylece gerekli bilgilerin toplanması ve takip edilmesi daha kolay hale gelecektir. 

Dilekçenin takip edilmesi ise telefon veya internet ile gerçekleştirilebilir. En basiti ise internet ortamında yapılan sorgulamadır. İnternet üzerinden adaylar, emeklilik işlemlerinin sona erip ermediğini TC numaralarını kullanarak yerine getirebilirler.

MAAŞ HANGİ TARİHTE BAĞLANIR? 

Emekli maaşının bağlanmasında ise tahsis numarası esas alınır. İşlemler 3 ay sürse de sizin maaşınız tahsis tarihine göre bağlanır. Maaşınız bir anlamda içerde birikir ve siz toplu maaş alma imkânı elde edersiniz.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
KIRBAÇ İZLERİ
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
NURAN İKİZ
Canını vermek
Levent Büdüş
 SOĞUĞUN SESİ
Selçuk Duranlar
CUMHURİYETİN ÖNEMİ
Recep ÇINAR
Niye olmasın?
Ahmet Acaroğlu
 CUMHURİYETE  GÜZELLEME 
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Zafer Dereli
DİNLEME KAYDI İDARİ SORUŞTURMADA TEK BAŞINA DELİL SAYILIR MI?
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
Devrim şehidi A. T. Kışlalı da adını ölümsüzler listesine yazdırmıştır.
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER