Şükrü Akıllı
Edirne’miz bugün tarihi bir gün daha yaşıyor.
Yayın Tarihi: 21 Aralık 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye birçok kez ziyaretleri olmuştur. Son olarak Cumhurbaşkanı iken 21 Aralık 1930 tarihinde 5 gün süre ile Edirne’yi ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştur.

88 yıl önce Ata’larını coşku ile karşılayan, onu misafir etme onurunu yaşayan Edirneliler bugün de anma ve kutlama törenleri ile Atatürk’e ‘Hoş geldin!’ diyecekler.

Edirne de yaşayıp da tarihi Edirne Belediye Binasına gitmeyen yoktur herhalde. Bu bina zamanın Belediye Başkanı Dilaver Bey tarafından yaptırılarak 1900 yılında hizmete açılmıştır. 113 yıllık mazisi olan belediye binasında padişahlar, krallar, başbakanlar, sanatçılar, konsoloslar, misafir edilmiştir. Bu tarihi bina dili olsa da konuşsa.

İşte Atatürk Edirne’yi ziyaret ettiği 21-25 Aralık 1930 tarihlerinde bu binada misafir edilmiştir. Bu tarihi anıyı saklayan oda, belediye binasının üst katında, meclis salonuna açılmaktadır. Belediye çalışanı olarak yıllarca orada hizmet verdim. Atatürk’ün kaldığı odayı biz çalışanlar Atatürk Odası olarak biliyorduk ve devamlı kapalı dururdu. Hizmet birimi olarak kullanılmıyordu.

1978 yılında Belediye Başkanımız Güngör Mazlum’du. Ben de onun en yakınındaki çalışandım. İkili görüşmemizde “21 Aralık Atatürk’ün Edirne’ye geliş yıldönümüdür. Bu nedenle kaldığı odayı Ata’mıza yaraşır bir şekilde düzenleyelim, açılışını da o gün törenle yapalım. Sen bu konuda hemen çalışmalara başla” dedi.

Bu onurlu ve önemli görevi sevinçle karşıladım. Hemen çalışmalara başlanıldı. Bodrum kattaki arşivde o güne ait eşya, kaynak bulabilirmiyiz diye taramalar yaptık. O günleri yaşamış yaşlı insanları araştırdık, Atatürk’e ait anı ve eşyaların araştırılarak temin edilebilmesi içinTarihçi(merhum oldular) Oral Onur, Kütüphane Md. Latif Bağmen, Dr. İbrahim Sakaroğlu, Emekli Öğr. Ruhi Su’dan oluşan bir komisyon oluşturduk. Hızlı bir tempoda çok güzel verilere ulaşıldı. Atatürk Odası’nda ve o günlerde kullanıldığı söylenen yemek takımları, yatak, yorgan, siirt battaniyesi, taban halısı, masa, sandalye, kanepe, gardırop, vazo, telefon, döküm motifli soba, kristal avize, perdeler, gazeteler, Atatürk resimleri temin edilirken odanın boyası ve zemin düzenlemeleri de tamamlandı.

Atatürk Odası’nda bulunan ve belediye binasının açılışını müteakip 1903’te ressam Hasan Rıza Bey tarafından yapılan çok sayıdaki harika tablolaların birkaç tanesi de odaya ayrı bir ahenk ve hava veriyordu.

Evet, 2-3 aylık bir çalışma sonunda Atatürk Odası tüm mefruşatı ve düzenlemesi ile açılışa hazır hale gelmişti. Tabii bu arada Atatürk’ün Edirne’ye gelişi ile ilgili anma ve kutlama programı da ilk defa hazırlanmıştı. Program çerçevesinde 21 Aralık 1978 günü saat 11 sularında belediye hizmet binası üst katındaki Atatürk Odası, Vali Bekir Öztürk, Belediye Bşk. Güngör Mazlum ve Tümen Komutanı Hüseyin Topa’nın da bulunduğu törenle ziyarete açıldı. Edirneliler için, belediye için, emek ve hizmet verenler için onurlu ve güzel bir gündü.

35 yıldır Atatürk’ün Edirne’ye gelişleri ile ilgili anma ve kutlama programlarını layık olduğu şekilde aksatmadan devam ettiren, kutlama etkinlikleri düzenleyen Belediye başkanlarımıza, çalışanlarına, emek ve katkı veren herkese bu köşemden bir kez daha teşekkür etmek istiyor ve bu anlamlı günde büyük Önderimizi ve silah arkadaşlarını şükranla anıyoruz.

Gelelim Edirnelilerin Ata’larına Armağanlarına.

Edirneliler Atatürk’e minnet, şükran ve bağlılık duygularının ifadesi olarak 8.3.1934 tarihinde Belediye Meclisince Sarayiçi Mesiresi’ni, İl Genel Meclisi’nce de Ece Doğan Çiftliğini armağan etmeye oy birliği ile karar verdiklerini Merhum A. Rıza Ataktürk (Edirne Sesi Gazetesi Sahibi ve iş adamı) Atatürk’ün Edirne’ye gelişleri dolayısıyla yapılan çalışmalar esnasında ifade etmişti. Ve bana “Evlat! Çok güzel çalışmalar yürütüyorsun, basınla da halkla da çok güzel diyalog kuruyorsun. Sana Atatürk’e armağan edilen bu yerlerle ilgili araştırma çalışmamı vereceğim. Sen de bir gün yeri geldiğinde yazarsın. Ayrıca biz bu dünyadan göçünce benim bugün kullandığım Edirneli Gözüyle köşemi de sen devam ettirirsin.” diyerek çalışma notlarını bana vermişti.

Edirneliler’in Atatürk’e armağan etmek istedikleri Sarayiçi Mesire’si bugünkü Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı yerdeki Tavuk Ormanı (50 hektar civarında) diğer Ece Doğan Çiftliği de, Tunca Nehri ile Tabyalar arasındaki arazi imiş. Bir bölümü topraksız çiftçiye dağıtıldıktan sonra bir bölümü de bugünkü Tarım Açık Cezaevi’ne tahsis edilmiş.

Bu yerlerin Atatürk adına tapuları çıkarıldıktan sonra zamanın Valisi Salim Özdemir başkanlığındaki heyet 25.3.1934 günü Ankara’da Atatürk’ün huzuruna çıkıyorlar, durumu anlatıyorlar. Edirne halkının bağlılık duygularını saygılarını ileterek tapuları takdim ediyorlar ama Atatürk “Aldım, kabul ettim, teşekkür ederim. Şimdi ben de bu taşınmazları gerçek sahibi Edirnelilere armağan ediyorum” diyerek geri vermiş.

Heyetin Edirne’ye dönmesi ile Cumhurbaşkanlığı makamının yazılı talimatları üzerine tapu dairesinde tekrar tescil işlemleri yapılır. Sarayiçi Tavuk Ormanı’nın belediye adına, Ece Doğan Çiftliği’nin de hazine adına tapuları çıkartılır.

Bu konuyu da sizlerle paylaşmak istedim.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Uğur Mumcu!
Selçuk Duranlar
HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR !
Derya Kurbay
Part 1: yeşil ve huzur..
TURAN ŞALLI
Eski Fevzipaşa İlkokulu tarihi binası kaderine terk edilmesin
Tülay Çağlarer
Hileli ve zehirli ürünler soframızda
ERCAN KERMAN
Dökülen sarı yağlıboya
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Ahmet Acaroğlu
Elazığ Depremi ve düşündürdükleri
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER