NURAN İKİZ
Yerel seçim ve iki anı
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Bugünlerde yerel seçimler gündemden düşmüyor. Aday adayları haberleri, aday kim olacak haberleri adeta havalarda uçuşuyor…  Bu haberler 2019 yılının Mart ayı sonuna kadar sürecek.  Sonunda seçimler yapılacak, belediyeleri kazananlar yönetime gelecek, kazanamayıp sadece meclise giren partilerin üyeleri muhalefet görevini üstlenecek. Böylece seçim öncesi gerçekleştirilen yarış yerini çekişmelere, eleştirilere bırakacak.

Ben pek siyaset yazmayı sevmem, ancak okuduğum iki anı yazısı beni bu konuya yöneltti.

Tarih tekerrürden ibaret derler ya tam da buna uygun iki anıyı sizlerle paylaşacağım.

Dönemin Edirne Valisi tarafından 1955 yılında Edirne Belediyesi Başkanlığı görevine vekaleten getirilen rahmetli Dr.Ratip Kazancıgil’den bu  iki anı.

“Belediye kitap olur kitap.” diyerek ilk anısını anlatmaya başlayan Kazancıgil, “Edirne’de ambulans yok. Hastanenin de yok, belediyenin de yok. Belediye Başkan Vekili iken bir ambulans alayım diye çalışıyorum. Para yok. Bütçeye koymamışlar. Karşımda güçlü bir muhlefet var. Benim ayağımı belediye başkan vekilliğinden bir an önce kesip kendi adamlarını getirmek için ne mümkünse yapıyorlar. Onun için ben belediyeyi ip canmazı gibi idare etmek zorundayım. Muhalefet ambulans olmasın, faytonla götürülsün diyor. Bir gün bir şans doğdu.“ diyerek doğum yapacak bir kadına ekmek arabasının tahsis edildiğini, kadının da o arabada doğum yaptığının haberini aldığını belirterek encümen üyelerine bu yönden baskı yapıp bütçeye para koymak için toplantı yaptıklarını anlatıyor. Meclis toplantısına muhaliflerin de tahrik için geldiğini ifade eden Kazancıgil, onların niyetinin kendi yerine belediye başkanı tayini olduğunu sezdiği için olağanüstü toplantıyı çarçabuk bitirip ambulans için bütçe nakli kararını aldırdığını, toplantıyı da sonlandırdığını kaydedip şöyle devam ediyor: “Mani olmak için ne mümkünse yaptılar ama. İşte Edirne’ye ilk ambulans bu şekilde alınmış oldu. Ambulans geldi. Edirne Milletvekili Rasih bey, bana Reis bey müsaade eder misiniz? Ambulanla bir dolaşalım, deneyelim dedi. Buyurun, dedim. Bir saat sonra geldiler. Duydum ki ambulansın alarm düdüğünü mahalleler arasında çala çala gezmişler. Propaganda yapmışlar.”

Bir de Edirne Salhanesi(mezbaha)  anısı var Kazancıgil’in, “Edirne’ye salhane yapılacak. İyi bir şey. Müteahhide verilecek. Noter üç dört tane tasdik edilecek belge getirdi. Baktım imza imza… Bir tanesine baktım salhane anlaşması. Allah Allah çok büyük lafı küçük kalır. Sıra oraya geldi, elim tutuldu. İmza etmedim. Notere, yarın gelirsin imza ederiz, dedim. Belediye Başkanı Rıza Ataktürk rahmetli hakkında soruşturma var.  Reis odasının karşısındaki odada müfettişler çalışıyor. Ben de yanlarına gidip Edirne’nin salhaneye ihtiyacı var. Onun için toplandık, ihale edeceğiz dedim. Onlar da bütçede fasıl var mı? diye sordular. Vallahi bilmiyorum, dedim. Muhasebeciyi çağırıp sordum.  Konmadığını söyledi. Anlattılar bana, kanuna göre bütçede fasıl maddesi bulunmayan bir ihaleyi yapan encümen öder. Muhasebeci mahkemeye verilir. Bedelini öder.

Topladım encümeni. İçinde avukat var, öğretmen emeklileri var. Ehh dedim, bugün salhaneyi de imza ettim. Hayırlı olsun, sayenizde Edirnemiz salhane kazanacak. Çok memnunlar.  Açtım kanunu okudum, biliyor musunuz bunu? dedim.  Hepsi sapsarı kesildi. Ne yapacaksınız şimdi dedim. Ödeyeceksiniz, muhasebeci de mahkemeye verilecek.  Şöyle bir onbeş dakika onları korkuttum. Bu şekilde cezalandırdım.”

Sonra imzalamadığı evrakı elleriyle yırtıp attığını belirten Kazancıgil, anılarıyla siyasette bu yönde hemen hemen pek fazla bir şeyin değişmediğini  de anlatmış oluyor. 

Bakalım önümüzdeki yerel seçimden sonra da tarih tekerrür edecek mi, etmeyecek mi göreceğiz. Gönül ister ki hiç çekişme, hiç birbirine çamur atmadan, yapıcı eleştirilerle yöremiz için çalışan yerel yönetimlerin hizmet verdiği günleri yaşayıp görelim...   

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar