Psikolog. Buse Başköylü /
İSTEKLERİNİ AĞLAYARAK YAPTIRAN ÇOCUKLAR
07 Aralık 2018 Cuma, 06:00

Çocukların davranışları, ebeveynlerinin tutumlarına göre şekillenebilmektedir. Bu davranışlar ebeveynler tarafından olumlu nitelendirilebildiği gibi olumsuz olarak da nitelendirilebilmektedir. Sürekli ağlayan, ağlayarak da isteklerini yaptıran çocuklar ise ebeveynleri çoğunlukla zorlamaktadır. Ebeveynler bu durumdan oldukça rahatsız olsalar da çoğunlukla çocuğun ısrarcı davranışlarına, ağlama nöbetlerine dayanamayıp isteklerini yerine getirmektedir. 

Bebeklikte istekler ve ihtiyaçlar ağlama şeklinde ebeveyne iletilmektedir. Ancak 3 yaş civarında bu ağlamalar yerini sözel iletişime bırakmalıdır. Çocuk, kuralları öğrenmeli ve kurallara uyma davranışını da gösterebilmelidir. Ancak bazı ebeveynler net ve kesin kurallar koymak konusunda veya bunları uygulamak konusunda istikrarlı olamayabilmektedir. Bu da çocukta sınırların oluşmamasına sebep olmaktadır.

0-6 yaş arasında gelişimin çok hızlı olması nedeniyle çocuklar çok hızlı öğrenmektedirler. Bu nedenle kuralları kolaylıkla öğrenebildikleri gibi birçok davranışı da kazanabilmektedirler. Ailesinin ağladığında, bağırdığında isteklerini yerine getirdiğini gören ve zamanla öğrenen çocuk bunu ebeveyne karşı bir güç olarak kullanabilmektedir. İstediği bir durum gerçekleşmediğinde ağlamaya, bağırmaya, vurmaya başvuran bir çocuk söz konusuysa kesin ve net olmayan kuralcı ebeveyn tutumundan bahsetmek mümkün olabilir. Çocuklar yalnızca sözel olarak değil gözleyerek de öğrenebilmektedir bu unutulmamalıdır. 

Çocuk eğitiminde ebeveynlerin ortak tutumu çok önemlidir. Ebeveynlerin tutumu kadar çocuğa bakım sağlayan, çocukla uzun süreli vakit geçiren her aile bireyinin ortak tutumu önemlidir. Anneannesine, babaannesine, dedesine gittiğinde sınırsız tablet kullanımına izin verilen bir çocuğun annesi veya babası tableti sınırlamaya çalıştığında öfke nöbeti, ağlama krizi geçirmesi çok da şaşırılacak bir durum değildir. Bu nedenle çocuk gelişiminde ve eğitiminde ortak tutum çok önemlidir.

Sonu gelmez ısrarların, ağlamaların önüne geçmek için ailenin sert olmayan ancak kesin çizgilerle belirlenmiş kural çizelgesi olmalıdır. Çocuk neyi ne zaman yapması gerektiğini, neyi yapmaması gerektiğinde açık ve net olarak bilmelidir. Ödül ve ceza sistemi derinine inerek incelenmeli, uygulanacaksa sistematik olarak uygulanmalıdır. Çocuk ağlamasın diye istediği anında gerçekleştirilmemelidir. Eğer çocuğun aleyhine bir durum söz konusuysa ve çocuk ısrarcı olmaya devam ediyorsa bu net olarak belirtilmelidir. Eğer çocuğun ısrarcı tutumunun ardından ağlama nöbeti geliyorsa sakinleşmesi beklenerek sakinleştikten sonra bu durum karşılıklı konuşulabilir.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55