Psikolog. Buse Başköylü
İSTEKLERİNİ AĞLAYARAK YAPTIRAN ÇOCUKLAR
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Çocukların davranışları, ebeveynlerinin tutumlarına göre şekillenebilmektedir. Bu davranışlar ebeveynler tarafından olumlu nitelendirilebildiği gibi olumsuz olarak da nitelendirilebilmektedir. Sürekli ağlayan, ağlayarak da isteklerini yaptıran çocuklar ise ebeveynleri çoğunlukla zorlamaktadır. Ebeveynler bu durumdan oldukça rahatsız olsalar da çoğunlukla çocuğun ısrarcı davranışlarına, ağlama nöbetlerine dayanamayıp isteklerini yerine getirmektedir. 

Bebeklikte istekler ve ihtiyaçlar ağlama şeklinde ebeveyne iletilmektedir. Ancak 3 yaş civarında bu ağlamalar yerini sözel iletişime bırakmalıdır. Çocuk, kuralları öğrenmeli ve kurallara uyma davranışını da gösterebilmelidir. Ancak bazı ebeveynler net ve kesin kurallar koymak konusunda veya bunları uygulamak konusunda istikrarlı olamayabilmektedir. Bu da çocukta sınırların oluşmamasına sebep olmaktadır.

0-6 yaş arasında gelişimin çok hızlı olması nedeniyle çocuklar çok hızlı öğrenmektedirler. Bu nedenle kuralları kolaylıkla öğrenebildikleri gibi birçok davranışı da kazanabilmektedirler. Ailesinin ağladığında, bağırdığında isteklerini yerine getirdiğini gören ve zamanla öğrenen çocuk bunu ebeveyne karşı bir güç olarak kullanabilmektedir. İstediği bir durum gerçekleşmediğinde ağlamaya, bağırmaya, vurmaya başvuran bir çocuk söz konusuysa kesin ve net olmayan kuralcı ebeveyn tutumundan bahsetmek mümkün olabilir. Çocuklar yalnızca sözel olarak değil gözleyerek de öğrenebilmektedir bu unutulmamalıdır. 

Çocuk eğitiminde ebeveynlerin ortak tutumu çok önemlidir. Ebeveynlerin tutumu kadar çocuğa bakım sağlayan, çocukla uzun süreli vakit geçiren her aile bireyinin ortak tutumu önemlidir. Anneannesine, babaannesine, dedesine gittiğinde sınırsız tablet kullanımına izin verilen bir çocuğun annesi veya babası tableti sınırlamaya çalıştığında öfke nöbeti, ağlama krizi geçirmesi çok da şaşırılacak bir durum değildir. Bu nedenle çocuk gelişiminde ve eğitiminde ortak tutum çok önemlidir.

Sonu gelmez ısrarların, ağlamaların önüne geçmek için ailenin sert olmayan ancak kesin çizgilerle belirlenmiş kural çizelgesi olmalıdır. Çocuk neyi ne zaman yapması gerektiğini, neyi yapmaması gerektiğinde açık ve net olarak bilmelidir. Ödül ve ceza sistemi derinine inerek incelenmeli, uygulanacaksa sistematik olarak uygulanmalıdır. Çocuk ağlamasın diye istediği anında gerçekleştirilmemelidir. Eğer çocuğun aleyhine bir durum söz konusuysa ve çocuk ısrarcı olmaya devam ediyorsa bu net olarak belirtilmelidir. Eğer çocuğun ısrarcı tutumunun ardından ağlama nöbeti geliyorsa sakinleşmesi beklenerek sakinleştikten sonra bu durum karşılıklı konuşulabilir.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
Edirne Sevdalıları
Recep Çınar
İnsan tipleri!
CELİL ÖZCAN
Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yılı
Psikolog. Buse Başköylü
Alt Islatmanın Psikolojik Sebepleri
Tülay Çağlarer
Edebiyatımızdan örneklerle Ramazan
Zafer Dereli
Sağlık personeli alımında mülakata hayır!!!
Teoman Özçuhacı
Perşembenin gelişi çarşambadan belli
NURAN İKİZ
Şehirler ve insanlar
Ahmet Acaroğlu
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
ERTAN ÇEKİÇ
Kelebeğin kanadı
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)