Psikolog. Buse Başköylü
İSTEKLERİNİ AĞLAYARAK YAPTIRAN ÇOCUKLAR
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Çocukların davranışları, ebeveynlerinin tutumlarına göre şekillenebilmektedir. Bu davranışlar ebeveynler tarafından olumlu nitelendirilebildiği gibi olumsuz olarak da nitelendirilebilmektedir. Sürekli ağlayan, ağlayarak da isteklerini yaptıran çocuklar ise ebeveynleri çoğunlukla zorlamaktadır. Ebeveynler bu durumdan oldukça rahatsız olsalar da çoğunlukla çocuğun ısrarcı davranışlarına, ağlama nöbetlerine dayanamayıp isteklerini yerine getirmektedir. 

Bebeklikte istekler ve ihtiyaçlar ağlama şeklinde ebeveyne iletilmektedir. Ancak 3 yaş civarında bu ağlamalar yerini sözel iletişime bırakmalıdır. Çocuk, kuralları öğrenmeli ve kurallara uyma davranışını da gösterebilmelidir. Ancak bazı ebeveynler net ve kesin kurallar koymak konusunda veya bunları uygulamak konusunda istikrarlı olamayabilmektedir. Bu da çocukta sınırların oluşmamasına sebep olmaktadır.

0-6 yaş arasında gelişimin çok hızlı olması nedeniyle çocuklar çok hızlı öğrenmektedirler. Bu nedenle kuralları kolaylıkla öğrenebildikleri gibi birçok davranışı da kazanabilmektedirler. Ailesinin ağladığında, bağırdığında isteklerini yerine getirdiğini gören ve zamanla öğrenen çocuk bunu ebeveyne karşı bir güç olarak kullanabilmektedir. İstediği bir durum gerçekleşmediğinde ağlamaya, bağırmaya, vurmaya başvuran bir çocuk söz konusuysa kesin ve net olmayan kuralcı ebeveyn tutumundan bahsetmek mümkün olabilir. Çocuklar yalnızca sözel olarak değil gözleyerek de öğrenebilmektedir bu unutulmamalıdır. 

Çocuk eğitiminde ebeveynlerin ortak tutumu çok önemlidir. Ebeveynlerin tutumu kadar çocuğa bakım sağlayan, çocukla uzun süreli vakit geçiren her aile bireyinin ortak tutumu önemlidir. Anneannesine, babaannesine, dedesine gittiğinde sınırsız tablet kullanımına izin verilen bir çocuğun annesi veya babası tableti sınırlamaya çalıştığında öfke nöbeti, ağlama krizi geçirmesi çok da şaşırılacak bir durum değildir. Bu nedenle çocuk gelişiminde ve eğitiminde ortak tutum çok önemlidir.

Sonu gelmez ısrarların, ağlamaların önüne geçmek için ailenin sert olmayan ancak kesin çizgilerle belirlenmiş kural çizelgesi olmalıdır. Çocuk neyi ne zaman yapması gerektiğini, neyi yapmaması gerektiğinde açık ve net olarak bilmelidir. Ödül ve ceza sistemi derinine inerek incelenmeli, uygulanacaksa sistematik olarak uygulanmalıdır. Çocuk ağlamasın diye istediği anında gerçekleştirilmemelidir. Eğer çocuğun aleyhine bir durum söz konusuysa ve çocuk ısrarcı olmaya devam ediyorsa bu net olarak belirtilmelidir. Eğer çocuğun ısrarcı tutumunun ardından ağlama nöbeti geliyorsa sakinleşmesi beklenerek sakinleştikten sonra bu durum karşılıklı konuşulabilir.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar