Recep Çınar
Dünya hayatı, Hak ile Batılın mücadelesidir
Yayın Tarihi: 07 Aralık 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Karşılıksız çekler, senetler, borcunu vaktinde ödeyemediği için acz edilenler… sık sık ekonomi haberlerine konu olduğu gibi; hırsızlık, uyuşturucu, katliam… haberleri de yaşama gölge düşürüyor.

Yine son günlerin gündeminde borçlarını öde/ye/memesi sonucu iflas ve konkordato haberleri medyada sıkça yer alıyor. Toplumumuzda ekonomik sıkıntı ve borç - alacak ilişkilerinin bozulması  sonucu güven sorunu yaşanıyor.

Bu günkü yazımda Peygamberimiz (sav)’in, kendisine henüz risalet gelmeden önce toplum içinde bulunduğu faziletli insanların bir araya gelerek hayırlı iş için yeminleşmesi manasına gelen “Hılful Fudul”  hakkındaki bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Ma'nevi karanlığın giderek koyulaştığı günlerde Mekke’de Kureyş'in  ileri gelenlerinden As İbnVail, ticaret için Yemen'den Mekke'ye gelen bir tüccarın mallarını satın almıştı. Parasını ödememiş ve ödeyeceğe de benzemiyordu! Yemenlinin  tüm çabaları ise fayda vermedi. Yalnızlığın, sahipsizliğin ve gurbet ellerde oluşun ne demek olduğunu şimdi daha iyi anlıyordu. Kendisine sahip çıkan bir kimseyi de bulamamıştı. Çaresizlikten Kâbe’nin yanında bulunan bir dağa çıktı ve yüksek sesle uğradığı haksızlığı dile getirerek yardım edecek Mürüvvet ehline ihtiyacını haykırdı.

Bir insanın uğradığı haksızlık karşısında, haksızlığa uğradığı beldede elinden tutacak, kendisine yardım edecek, hakkını alacak, adaletin temini için haklının yanında yer alacak kimse de bulamadı. Çaresizlikten haykırışı o belde için hiçte iyi bir durum değildi.  Onun çaresizlik içinde haykırışı Resulullah'ın amcası Zübeyr'e  çok tesir etmişti. Hemen harekete geçti ve Kureyş'in ileri gelenlerini  toplantıya çağırdı. Davetine icabet edenlerle birlikte toplandılar. Bir araya gelenler yaşananları müzakere ettikten sonra aralarında ahitleştiler, zalime karşı mazlumun yanında yer alacaklar ve bir bütün olarak hareket edecekler. Böylece gasp edilen hakkı hak sahibine iade edeceklerdi. Bir daha da Mekke'de zulme uğrayan insanlar çaresizlik duymayacak, çalacak kapıları, yardım alacak insanları olacaktı. Bu birlikteliğe "faziletli insanların yeminleşmesi" manasına gelen  “Hılful  Fudul” adı verildi. .Kurulan cemiyet ilk olarak haksızlığı yapan As İbnVâil'in kapısını çaldı. Ondan Yemenlinin malını alarak sahibine iade ettiler. Peygamberimiz (sav) de amcası ile birlikte bu cemiyetin içinde yer almıştı. O günlerde henüz 20 yaşlarındaydı. 

Şimdi bu noktada düşünülmesi gereken hakikat şudur; O gün Mekke'de yaşanan haksızlıklar bugün dünyanın her yerinde yaşanıyor. Haksızlığa ve vahşice saldırılara uğrayan insanların birçoğu, kendilerine yardım edecek kimse çıkmayacağını düşündükleri için çaresizlikten feryat bile edemiyorlar.

İşte, Adaletin tesis edilmesi için “Adil bir Sistemin/Düzenin” kurulması şarttır. Milli Görüş, yarım asırdır bu yüksek gayeler için mücadele eden insanların karargâhıdır. Bu kurulan “Hılful Fudul” aslında sadece bir kişinin sorununun çözülmesi için değil sağlam bir yapı, bir sistem kurularak haksızlığa uğramış tüm insanların haklarını almak içindir. Bu, Allah’ın insana yüklediği en yüce görevlerdendir.

Hak, değişmeyen doğru. Her türlü şartlarda doğru olan. İslam “Hak”tır, Allah yapısıdır, Kıyamete kadar da böyle olacaktır. O’nun garantörü Allah’tır.

Batıl ise her zaman yanlış olandır, insan yapısıdır.  İşte bu iki zıt kutup insanlık tarihi ile başlamış ve kıyamete kadar devam edecek.

Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim Enfal Suresi 39. ayette; “Yeryüzünde fitne (her türlü kötülük) ortadan kalkıncaya ve Din (Düzen) tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla (fitne çıkaranlarla) mücadele edin…” buyurur. Yani, Dünya Hak ile Batılın mücadelesidir!

Yol belli, çözüm belli. Bize düşen kötülüklerin kalkması, iyilik ve güzelliklerin hâkim olması için Peygamberi metotla mücadeledir. İnsanlara gerçekleri güzellikle anlatmaktır. Unutmayalım ki, İslam “iddia” değil “ikna” dinidir.

Dostça kalın…

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar