Recep Çınar /
Dünya hayatı, Hak ile Batılın mücadelesidir
07 Aralık 2018 Cuma, 07:00

Karşılıksız çekler, senetler, borcunu vaktinde ödeyemediği için acz edilenler… sık sık ekonomi haberlerine konu olduğu gibi; hırsızlık, uyuşturucu, katliam… haberleri de yaşama gölge düşürüyor.

Yine son günlerin gündeminde borçlarını öde/ye/memesi sonucu iflas ve konkordato haberleri medyada sıkça yer alıyor. Toplumumuzda ekonomik sıkıntı ve borç - alacak ilişkilerinin bozulması  sonucu güven sorunu yaşanıyor.

Bu günkü yazımda Peygamberimiz (sav)’in, kendisine henüz risalet gelmeden önce toplum içinde bulunduğu faziletli insanların bir araya gelerek hayırlı iş için yeminleşmesi manasına gelen “Hılful Fudul”  hakkındaki bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Ma'nevi karanlığın giderek koyulaştığı günlerde Mekke’de Kureyş'in  ileri gelenlerinden As İbnVail, ticaret için Yemen'den Mekke'ye gelen bir tüccarın mallarını satın almıştı. Parasını ödememiş ve ödeyeceğe de benzemiyordu! Yemenlinin  tüm çabaları ise fayda vermedi. Yalnızlığın, sahipsizliğin ve gurbet ellerde oluşun ne demek olduğunu şimdi daha iyi anlıyordu. Kendisine sahip çıkan bir kimseyi de bulamamıştı. Çaresizlikten Kâbe’nin yanında bulunan bir dağa çıktı ve yüksek sesle uğradığı haksızlığı dile getirerek yardım edecek Mürüvvet ehline ihtiyacını haykırdı.

Bir insanın uğradığı haksızlık karşısında, haksızlığa uğradığı beldede elinden tutacak, kendisine yardım edecek, hakkını alacak, adaletin temini için haklının yanında yer alacak kimse de bulamadı. Çaresizlikten haykırışı o belde için hiçte iyi bir durum değildi.  Onun çaresizlik içinde haykırışı Resulullah'ın amcası Zübeyr'e  çok tesir etmişti. Hemen harekete geçti ve Kureyş'in ileri gelenlerini  toplantıya çağırdı. Davetine icabet edenlerle birlikte toplandılar. Bir araya gelenler yaşananları müzakere ettikten sonra aralarında ahitleştiler, zalime karşı mazlumun yanında yer alacaklar ve bir bütün olarak hareket edecekler. Böylece gasp edilen hakkı hak sahibine iade edeceklerdi. Bir daha da Mekke'de zulme uğrayan insanlar çaresizlik duymayacak, çalacak kapıları, yardım alacak insanları olacaktı. Bu birlikteliğe "faziletli insanların yeminleşmesi" manasına gelen  “Hılful  Fudul” adı verildi. .Kurulan cemiyet ilk olarak haksızlığı yapan As İbnVâil'in kapısını çaldı. Ondan Yemenlinin malını alarak sahibine iade ettiler. Peygamberimiz (sav) de amcası ile birlikte bu cemiyetin içinde yer almıştı. O günlerde henüz 20 yaşlarındaydı. 

Şimdi bu noktada düşünülmesi gereken hakikat şudur; O gün Mekke'de yaşanan haksızlıklar bugün dünyanın her yerinde yaşanıyor. Haksızlığa ve vahşice saldırılara uğrayan insanların birçoğu, kendilerine yardım edecek kimse çıkmayacağını düşündükleri için çaresizlikten feryat bile edemiyorlar.

İşte, Adaletin tesis edilmesi için “Adil bir Sistemin/Düzenin” kurulması şarttır. Milli Görüş, yarım asırdır bu yüksek gayeler için mücadele eden insanların karargâhıdır. Bu kurulan “Hılful Fudul” aslında sadece bir kişinin sorununun çözülmesi için değil sağlam bir yapı, bir sistem kurularak haksızlığa uğramış tüm insanların haklarını almak içindir. Bu, Allah’ın insana yüklediği en yüce görevlerdendir.

Hak, değişmeyen doğru. Her türlü şartlarda doğru olan. İslam “Hak”tır, Allah yapısıdır, Kıyamete kadar da böyle olacaktır. O’nun garantörü Allah’tır.

Batıl ise her zaman yanlış olandır, insan yapısıdır.  İşte bu iki zıt kutup insanlık tarihi ile başlamış ve kıyamete kadar devam edecek.

Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim Enfal Suresi 39. ayette; “Yeryüzünde fitne (her türlü kötülük) ortadan kalkıncaya ve Din (Düzen) tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla (fitne çıkaranlarla) mücadele edin…” buyurur. Yani, Dünya Hak ile Batılın mücadelesidir!

Yol belli, çözüm belli. Bize düşen kötülüklerin kalkması, iyilik ve güzelliklerin hâkim olması için Peygamberi metotla mücadeledir. İnsanlara gerçekleri güzellikle anlatmaktır. Unutmayalım ki, İslam “iddia” değil “ikna” dinidir.

Dostça kalın…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55