Recep Çınar /
Tedbir kuldan, takdir Allah’tan!
06 Aralık 2018 Perşembe, 07:00

Geçtiğimiz hafta Edirne bir sel felaketi yaşadı. Bir can kaybı ve pek çok maddi zararlar meydana geldi. Edirne derken sadece merkez değil elbette. Bazı İlçe ve Köylerimiz de aynı felaketi yaşadı. Oğulpaşa köyünde hayatını kaybeden hemşerimize Allah rahmet eylesin. Felakete maruz kalanlara da geçmiş olsun. Tabi sel felaketini sadece biz yaşamadık, Türkiye’nin birçok bölgesinde yaşandı.

Bazı açıklamalara göre Edirne’de metre kareye düşen yağış miktarı 128 metre küp. Hatta bazı İlçe ve Köylerde bu rakam iki yüze kadar çıkmış.

Her felaketin ardından olduğu gibi, son yaşanan sel felaketinin ardından da genelde sonuç konuşuldu/ yazıldı.

Bu bir tabii afet, eyvallah. Ona diyecek bir şeyimiz yok. Ama bunun bir de sebepleri var!

Son 50-60 yıl öncesinde Edirne ve çevresinde arazi durumlarını hatırlayanlar vardır. Yeni yerleşime açılan bölgelerdeki jeolojik durum neydi, nasıldı? Nerelerde, ne kadar dere yatakları vardı? Bu yataklar ne oldu? İmar kurallarına ne kadar riayet edildi? İmar planları yapılırken kurallara mı uyuldu, yoksa ‘rant’ mı öncelendi!

Bu sadece Edirne’de değil, genelde tüm ülkemiz için geçerli.

Hal böyle iken biz, ne Allah’ın kurallarına ne de kendi koyduğumuz kurallara uymuyoruz!                         

Mesela, birçok dere yatakları ya bakımı yapılmayıp kapandı veya kapatarak imara açtık. Altyapımız metrekareye düşecek 100 kilo yağışı kaldıracak durumda olup 130 kilo düşmüşse, mesele yok! O durumda zarar olsa da az zararla atlatılır. Ama bizde altyapı 100 değil 50 kiloyu bile taşıyacak durumda değil! Hal böyle olunca durum felakete dönüşüyor. 

İmar kurallarını/yasalarını kale almadan ekim alanlarını imara açtık. Dere yataklarını ortadan kaldırdık, böylece  “denge”yi bozduk ve tabii afetlerin zararı ikiye, dörde… katlamasını tetikledik!

Alt yapımız berbat. Biz hala “sen mi yapacaksın ben mi yapacağım”ın münakaşasını yapıyoruz. Tarihi birçok yapımızı rant için tarumar ettik.

30.04.2014 Tarihinde toprak  koruma ve arazi kullanımı kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun şöyle; 

Kanun No. 6537                                                                                               

MADDE 1 – 3/7/2005 tarihli ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun                    

1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 1 – Bu Kanunun amacı; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi, tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını sağlayacak usul ve esasları belirlemektir.”

MADDE 2 – 5403 sayılı Kanunun 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 2 – Bu Kanun; arazi ve toprak kaynaklarının bilimsel esaslara uygun olarak sınıflandırılması, tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin asgari büyüklüklerinin belirlenmesi ve bölünmelerinin önlenmesi, arazi kullanım planlarının hazırlanması, koruma ve geliştirme sürecinde toplumsal, ekonomik ve çevresel boyutlarının katılımcı yöntemlerle değerlendirilmesi, amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması ile görev, yetki ve sorumluluklara ilişkin usul ve esasları kapsar.”

Ecdadımız ne diyor; “Tedbir Kul’dan, takdir Allah’tan. Sen tedbirini al, Allah’a tevekkül et!”                  

Rabbimiz Kur’a-ı Kerim’de; “Göğü Allah yükseltti ve mîzanı (dengeyi) O koydu. Sakın dengeyi bozmayın” diye ikaz eder bizleri,  Rahmân suresi 8. Ayette.

Biz, yine de kendi bildiğimizi okuruz!

Dostça kalın…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55