HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Geçen ay ailemin soyağacını takip etmek üzere Ukrayna’ya gittim. Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi’nde savaşarak şehit düşen Osmanlı 15. Kolordusu askerlerinin şehitliğini buldum. Şehitliğin içinde bulunduğu haline üzüldüm. Türkiye’de çok fazla bilinmeyen Galiçya Cephesi ve şehitliğin durumunu anlatabilmek için yolum Manavgat’a düştü. Manavgat’ta Kırım Türkleri Derneği Şubesi’ni de ziyaret ettim. Dernek başkanı Zeynegül Algül ile görüştüm. Algül, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da birçok aktivistin gözaltına alındığını veya öldürüldüğünü ifade ederek, yaşanan dramın sona erdirilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.  Birinci Dünya Savaşı’n Galiçya Cephesi’nde savaşarak şehit düşen Osmanlı 15. Kolordusu askerlerinin şehitliğini buldum. Şehitlik için herkes üzerine düşen görevi yapması gerekir.

Ben de Kırım Tatar Türküyüm. Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Kırım Türkleri Derneği Manavgat Şube Başkanı Zeynegül Algül, 37 yıldır Kırım davasına hizmet verdiğini söyledi. Konuşmamızdan aldığın notlar şöyle:

“Türkiye genelinde en eski aktivistlerden en eski yoldaşlardan birisiyim. Şuanda İstanbul’dan soydaşımız derneğimize misafir olarak geldi. Türkiye genelinde 45 derneğiz biz 45 dernek Kırım için bütün mücadelemizi veriyoruz. Hem kültürümüzü bizden sonraki nesillere Kırımda neler varsa örf, adet, geleneklerimiz Türkiye’de ki soydaşlarımıza bunları anlatmayı öğretmeyi çocuklarımıza geleneklerimizi ezberletmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda da toparlanıp Kırımda kalan soydaşlarımıza nasıl yardımlarda bulunabiliriz? Okuyan çocuklara, kurbandaki kurban yardımlarıyla, fitre zekatlarımızla oradaki yaşayan soydaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Rusya 3 yıl önce Kırımı işgali işgal etti çünkü hakkı olmadığı bir yere yalanlarla, dolanlarla, hileyle Kırım tekrar işgal edildi şuanda Kırım'daki soydaşlarımızın hiç rahatı huzuru yok. Aktiristlerimizi oradaki Kırım Milli Meclisin Milletvekillerini, Temsilcilerini hapise attı çoğu vatandaşımız kayıp, çoğunun ölü bulunduğu, nerede nasıl öldürüldüğü belli değil bir çalı dibinde bir çukurun içerisinde… Tutuklayıp götürdü Rus polisleri arkasından birkaç gün sonra ölüsü bulundu bir tanesinin bir yıldır hiçbir şekilde izine dahi rastlanmıyor. Bu Rus devletinin barbarlığıyla asırlardır Kırımı işgal etmenin, kırımı elde etmenin çabasıyla Rus yine rahat durmadı kırımı işgal etti. Biz devletimizden Türkiye Cumhuriyetinden şuanda ki hükümetten en az bir Suriye’ye verdiği önem kadar Kırım'a da önem vermesini bekliyoruz. Ama bizler anka kuşu gibi bir tane de kalsak yine o küllerimizden doğacağız. Dünyanın her tarafında Kırım tatarı var dünyanın her yerinde derneklerimiz var. Biz ne tatarı unutturacağız ne Kırımı unutacağız”

Benim  babaannem de  Kırım Tatarlarından.  Hatta Kırım Tatarlarında bir çok ünlü de var. Bunlar: Cüneyt Arkın, Ahmet Davutoğlu, Nurettin Canikli, Halil İnalcık, Aziz Nesin, Profesör Üşümezoğlu, Erol Evgin. Ukrayna Liviv şehrinde akrabalarımı buldum. Kırım adasına daha gidemedim inşallah oraya da gidebilirim. 10 bin tane tatar var Liovda 1 milyon nüfus var 362 kilise var bir tane cami yok ve Kırım Türkleri 200 girilla yani asgari ücretin altındaki bir parayla geçimini sağlamaya çalışıyorlar. Bölük börçükler.

Bir kısım Kırımlılar güçlü, bir kısımlar güçsüz fakat birbirleri arasında koordinasyon yok. Müslümanlar uyanık gözlere bütünleşmiş gönüllere sahip olduğunuz sürece gelecek sîzindir. İdareci de insandır. Gözüyle görmediği bir şeyin gerçeğini bilemez kendisine söylenenlerde doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı haklı ve haksızı ayıramazlar. Bundan dolayı Kırım Türkleri ve tüm yurt dışındaki Türklerle yakinen ilgilenilmelidir ki onlar da ümidini idarecilerden, Türk yöneticilerden kesmesinler. Bugün dünya üzerinde yaşayan İslam toplulukları aralarına sızan kötü emelli kişilerin tahriklerine ve de aldatmalarına kapılarak birbirlerini İslam’a uymamakla suçlamışlardır. Oysa bütün bir insanlık Hz. Adem ve Hz. Havva’dan meydana gelmiştir. Fert fert benim olmadığım yerde hiç kimse yoktur diyerek inançlı ve şuurlu Müslümanların Allah rızası için birbirlerini sevmeleri ve Allah rızası için birbirlerine yardım etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir yerde hiçbir zaman Müslüman’ım diyen diğer din kardeşine dargın durması ona eziyet vermesi üzüntü vermesi doğru sayılmaz. Amelde itilafları olabilir herkes bildiği kadarıyla Rabbı olan Allah’a kulluk edecektir bu yapılırken Müslüman diğer Müslüman kardeşine kırıcı olmamalıdır.

Yazımı bir Tatar şiiri ile bitiriyorum.

Kırım'dan gelir Tatar,

İnci alır, cevahir satar.

Pehlivan hasmını kündeye getirdiğinde Tatar,

Rakibi manda öküzü bile olsa sırt üstü atar.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Nemelazım!      
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
İKİ KAVUNA BİR BİRA
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURMAK
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK