HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Geçen ay ailemin soyağacını takip etmek üzere Ukrayna’ya gittim. Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya Cephesi’nde savaşarak şehit düşen Osmanlı 15. Kolordusu askerlerinin şehitliğini buldum. Şehitliğin içinde bulunduğu haline üzüldüm. Türkiye’de çok fazla bilinmeyen Galiçya Cephesi ve şehitliğin durumunu anlatabilmek için yolum Manavgat’a düştü. Manavgat’ta Kırım Türkleri Derneği Şubesi’ni de ziyaret ettim. Dernek başkanı Zeynegül Algül ile görüştüm. Algül, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da birçok aktivistin gözaltına alındığını veya öldürüldüğünü ifade ederek, yaşanan dramın sona erdirilmesi için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.  Birinci Dünya Savaşı’n Galiçya Cephesi’nde savaşarak şehit düşen Osmanlı 15. Kolordusu askerlerinin şehitliğini buldum. Şehitlik için herkes üzerine düşen görevi yapması gerekir.

Ben de Kırım Tatar Türküyüm. Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra yaşananlardan endişe duyduklarını ifade eden Kırım Türkleri Derneği Manavgat Şube Başkanı Zeynegül Algül, 37 yıldır Kırım davasına hizmet verdiğini söyledi. Konuşmamızdan aldığın notlar şöyle:

“Türkiye genelinde en eski aktivistlerden en eski yoldaşlardan birisiyim. Şuanda İstanbul’dan soydaşımız derneğimize misafir olarak geldi. Türkiye genelinde 45 derneğiz biz 45 dernek Kırım için bütün mücadelemizi veriyoruz. Hem kültürümüzü bizden sonraki nesillere Kırımda neler varsa örf, adet, geleneklerimiz Türkiye’de ki soydaşlarımıza bunları anlatmayı öğretmeyi çocuklarımıza geleneklerimizi ezberletmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda da toparlanıp Kırımda kalan soydaşlarımıza nasıl yardımlarda bulunabiliriz? Okuyan çocuklara, kurbandaki kurban yardımlarıyla, fitre zekatlarımızla oradaki yaşayan soydaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Rusya 3 yıl önce Kırımı işgali işgal etti çünkü hakkı olmadığı bir yere yalanlarla, dolanlarla, hileyle Kırım tekrar işgal edildi şuanda Kırım'daki soydaşlarımızın hiç rahatı huzuru yok. Aktiristlerimizi oradaki Kırım Milli Meclisin Milletvekillerini, Temsilcilerini hapise attı çoğu vatandaşımız kayıp, çoğunun ölü bulunduğu, nerede nasıl öldürüldüğü belli değil bir çalı dibinde bir çukurun içerisinde… Tutuklayıp götürdü Rus polisleri arkasından birkaç gün sonra ölüsü bulundu bir tanesinin bir yıldır hiçbir şekilde izine dahi rastlanmıyor. Bu Rus devletinin barbarlığıyla asırlardır Kırımı işgal etmenin, kırımı elde etmenin çabasıyla Rus yine rahat durmadı kırımı işgal etti. Biz devletimizden Türkiye Cumhuriyetinden şuanda ki hükümetten en az bir Suriye’ye verdiği önem kadar Kırım'a da önem vermesini bekliyoruz. Ama bizler anka kuşu gibi bir tane de kalsak yine o küllerimizden doğacağız. Dünyanın her tarafında Kırım tatarı var dünyanın her yerinde derneklerimiz var. Biz ne tatarı unutturacağız ne Kırımı unutacağız”

Benim  babaannem de  Kırım Tatarlarından.  Hatta Kırım Tatarlarında bir çok ünlü de var. Bunlar: Cüneyt Arkın, Ahmet Davutoğlu, Nurettin Canikli, Halil İnalcık, Aziz Nesin, Profesör Üşümezoğlu, Erol Evgin. Ukrayna Liviv şehrinde akrabalarımı buldum. Kırım adasına daha gidemedim inşallah oraya da gidebilirim. 10 bin tane tatar var Liovda 1 milyon nüfus var 362 kilise var bir tane cami yok ve Kırım Türkleri 200 girilla yani asgari ücretin altındaki bir parayla geçimini sağlamaya çalışıyorlar. Bölük börçükler.

Bir kısım Kırımlılar güçlü, bir kısımlar güçsüz fakat birbirleri arasında koordinasyon yok. Müslümanlar uyanık gözlere bütünleşmiş gönüllere sahip olduğunuz sürece gelecek sîzindir. İdareci de insandır. Gözüyle görmediği bir şeyin gerçeğini bilemez kendisine söylenenlerde doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı haklı ve haksızı ayıramazlar. Bundan dolayı Kırım Türkleri ve tüm yurt dışındaki Türklerle yakinen ilgilenilmelidir ki onlar da ümidini idarecilerden, Türk yöneticilerden kesmesinler. Bugün dünya üzerinde yaşayan İslam toplulukları aralarına sızan kötü emelli kişilerin tahriklerine ve de aldatmalarına kapılarak birbirlerini İslam’a uymamakla suçlamışlardır. Oysa bütün bir insanlık Hz. Adem ve Hz. Havva’dan meydana gelmiştir. Fert fert benim olmadığım yerde hiç kimse yoktur diyerek inançlı ve şuurlu Müslümanların Allah rızası için birbirlerini sevmeleri ve Allah rızası için birbirlerine yardım etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir yerde hiçbir zaman Müslüman’ım diyen diğer din kardeşine dargın durması ona eziyet vermesi üzüntü vermesi doğru sayılmaz. Amelde itilafları olabilir herkes bildiği kadarıyla Rabbı olan Allah’a kulluk edecektir bu yapılırken Müslüman diğer Müslüman kardeşine kırıcı olmamalıdır.

Yazımı bir Tatar şiiri ile bitiriyorum.

Kırım'dan gelir Tatar,

İnci alır, cevahir satar.

Pehlivan hasmını kündeye getirdiğinde Tatar,

Rakibi manda öküzü bile olsa sırt üstü atar.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
14 Mart Tıp Bayramı
ERCAN KERMAN
Panayır
Psikolog. Buse Başköylü
Kadınlar günü
Ahmet Acaroğlu
Demokrasimizi çürütmeyelim!
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
NURAN İKİZ
Tarihe ışıkla cazibe
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Recep Çınar
Çalabilirmişiz!
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun
ERTAN ÇEKİÇ
Deneme yanılma ve öğrenme
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar