Psikolog. Buse Başköylü
Çocuklarda öfke ne zaman problem olmaktadır?
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Yetişkinler olarak hepimiz zaman zaman öfkelenir, zaman zaman ise öfkemizi kontrol etmekte zorlanırız. Ancak çocuklar için bu durumu çoğu yetişkin hoş karşılamamaktadır. Bir çocuğun öfkelenmesi her daim bir problem gibi algılanmakta ve öfkesi her zaman durdurulmaya çalışılmaktadır. Çocuklarda öfkenin problem olarak adlandırılabilmesi için bazı faktörler gerekmektedir. Eğer öfke bir sorun haline geldi ise de ebeveynleri oldukça zorlayan bir konu haline gelmektedir.  Bu haftaki köşe yazımda bu faktörlerden bahsedeceğim.

Çocuklar, biz yetişkinler gibi duygularını rahatlıkla adlandırıp anlamlandıramayabilmektedirler. Doğru anlamlandıramadıkları duygularını ise kimi zaman doğru yollarla doyuramayabilmektedirler. Bir çocuğun mutlu olmasını, heyecanlanmasını nasıl istiyorsak öfkeyi de yaşaması gereken duygulardan biri olarak kabul ediyoruz aslında. Öfkenin problem haline gelmesi için ilk faktör, gelişime uygun olmayan öfkedir. Örneğin 1.5 yaşta açlığa ve yüksek sese öfke, ağlama krizleri normal olarak karşılanabilecekken, 6 yaşındaki bir çocuğun bu gibi durumlarda öfke nöbeti geçirmesi soru işareti oluşturmalıdır. 4 yaşını geçmesine rağmen sıklıkla öfkelenen bir çocukta da öfke problemi düşünülebilir.

Yazıma ilk başlarken belirttiğim gibi hepimiz zaman zaman öfkelenebiliriz. Çocuklarda öfkenin bir problem haline gelmesindeki ikinci faktör ise öfke nöbetlerinin ne sıklıkta olduğudur. Eğer bir çocuk günde 3-4 kez öfkeleniyor ve haftada 3-4 kez de öfke nöbeti geçiriyor ise, bu uzun zamandır devam ediyorsa burada da bir soru işareti düşünülebilir. Çünkü bu sıklıkta öfkelenen bir çocuk genellikle öfkeye meyillidir ve en ufak şeylerde dahi öfke nöbeti geçirebilir demektir.

Çocuklar duygularını nasıl yönlendireceklerini ve hatta nasıl boşaltacaklarını tam olarak bilemiyor olabilirler. Ancak öfkenin problem olarak adlandırılmasındaki bir diğer faktör ise çocuğun kendine veya çevresine zarar verici eylemlerde bulunuyor olmasıdır. Çocuk öfkelendiğinde, öğretmeninin saçını çekiyor, annesine tekme atıyor, başını duvarlara vuruyorsa burada bir öfke probleminden bahsedebiliriz.

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)