Psikolog. Buse Başköylü /
Çocuklarda öfke ne zaman problem olmaktadır?
30 Kasım 2018 Cuma, 07:00

Yetişkinler olarak hepimiz zaman zaman öfkelenir, zaman zaman ise öfkemizi kontrol etmekte zorlanırız. Ancak çocuklar için bu durumu çoğu yetişkin hoş karşılamamaktadır. Bir çocuğun öfkelenmesi her daim bir problem gibi algılanmakta ve öfkesi her zaman durdurulmaya çalışılmaktadır. Çocuklarda öfkenin problem olarak adlandırılabilmesi için bazı faktörler gerekmektedir. Eğer öfke bir sorun haline geldi ise de ebeveynleri oldukça zorlayan bir konu haline gelmektedir.  Bu haftaki köşe yazımda bu faktörlerden bahsedeceğim.

Çocuklar, biz yetişkinler gibi duygularını rahatlıkla adlandırıp anlamlandıramayabilmektedirler. Doğru anlamlandıramadıkları duygularını ise kimi zaman doğru yollarla doyuramayabilmektedirler. Bir çocuğun mutlu olmasını, heyecanlanmasını nasıl istiyorsak öfkeyi de yaşaması gereken duygulardan biri olarak kabul ediyoruz aslında. Öfkenin problem haline gelmesi için ilk faktör, gelişime uygun olmayan öfkedir. Örneğin 1.5 yaşta açlığa ve yüksek sese öfke, ağlama krizleri normal olarak karşılanabilecekken, 6 yaşındaki bir çocuğun bu gibi durumlarda öfke nöbeti geçirmesi soru işareti oluşturmalıdır. 4 yaşını geçmesine rağmen sıklıkla öfkelenen bir çocukta da öfke problemi düşünülebilir.

Yazıma ilk başlarken belirttiğim gibi hepimiz zaman zaman öfkelenebiliriz. Çocuklarda öfkenin bir problem haline gelmesindeki ikinci faktör ise öfke nöbetlerinin ne sıklıkta olduğudur. Eğer bir çocuk günde 3-4 kez öfkeleniyor ve haftada 3-4 kez de öfke nöbeti geçiriyor ise, bu uzun zamandır devam ediyorsa burada da bir soru işareti düşünülebilir. Çünkü bu sıklıkta öfkelenen bir çocuk genellikle öfkeye meyillidir ve en ufak şeylerde dahi öfke nöbeti geçirebilir demektir.

Çocuklar duygularını nasıl yönlendireceklerini ve hatta nasıl boşaltacaklarını tam olarak bilemiyor olabilirler. Ancak öfkenin problem olarak adlandırılmasındaki bir diğer faktör ise çocuğun kendine veya çevresine zarar verici eylemlerde bulunuyor olmasıdır. Çocuk öfkelendiğinde, öğretmeninin saçını çekiyor, annesine tekme atıyor, başını duvarlara vuruyorsa burada bir öfke probleminden bahsedebiliriz.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55