Psikolog. Buse Başköylü
Çocuklarda öfke ne zaman problem olmaktadır?
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Yetişkinler olarak hepimiz zaman zaman öfkelenir, zaman zaman ise öfkemizi kontrol etmekte zorlanırız. Ancak çocuklar için bu durumu çoğu yetişkin hoş karşılamamaktadır. Bir çocuğun öfkelenmesi her daim bir problem gibi algılanmakta ve öfkesi her zaman durdurulmaya çalışılmaktadır. Çocuklarda öfkenin problem olarak adlandırılabilmesi için bazı faktörler gerekmektedir. Eğer öfke bir sorun haline geldi ise de ebeveynleri oldukça zorlayan bir konu haline gelmektedir.  Bu haftaki köşe yazımda bu faktörlerden bahsedeceğim.

Çocuklar, biz yetişkinler gibi duygularını rahatlıkla adlandırıp anlamlandıramayabilmektedirler. Doğru anlamlandıramadıkları duygularını ise kimi zaman doğru yollarla doyuramayabilmektedirler. Bir çocuğun mutlu olmasını, heyecanlanmasını nasıl istiyorsak öfkeyi de yaşaması gereken duygulardan biri olarak kabul ediyoruz aslında. Öfkenin problem haline gelmesi için ilk faktör, gelişime uygun olmayan öfkedir. Örneğin 1.5 yaşta açlığa ve yüksek sese öfke, ağlama krizleri normal olarak karşılanabilecekken, 6 yaşındaki bir çocuğun bu gibi durumlarda öfke nöbeti geçirmesi soru işareti oluşturmalıdır. 4 yaşını geçmesine rağmen sıklıkla öfkelenen bir çocukta da öfke problemi düşünülebilir.

Yazıma ilk başlarken belirttiğim gibi hepimiz zaman zaman öfkelenebiliriz. Çocuklarda öfkenin bir problem haline gelmesindeki ikinci faktör ise öfke nöbetlerinin ne sıklıkta olduğudur. Eğer bir çocuk günde 3-4 kez öfkeleniyor ve haftada 3-4 kez de öfke nöbeti geçiriyor ise, bu uzun zamandır devam ediyorsa burada da bir soru işareti düşünülebilir. Çünkü bu sıklıkta öfkelenen bir çocuk genellikle öfkeye meyillidir ve en ufak şeylerde dahi öfke nöbeti geçirebilir demektir.

Çocuklar duygularını nasıl yönlendireceklerini ve hatta nasıl boşaltacaklarını tam olarak bilemiyor olabilirler. Ancak öfkenin problem olarak adlandırılmasındaki bir diğer faktör ise çocuğun kendine veya çevresine zarar verici eylemlerde bulunuyor olmasıdır. Çocuk öfkelendiğinde, öğretmeninin saçını çekiyor, annesine tekme atıyor, başını duvarlara vuruyorsa burada bir öfke probleminden bahsedebiliriz.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
14 Mart Tıp Bayramı
ERCAN KERMAN
Panayır
Psikolog. Buse Başköylü
Kadınlar günü
Ahmet Acaroğlu
Demokrasimizi çürütmeyelim!
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
NURAN İKİZ
Tarihe ışıkla cazibe
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Recep Çınar
Çalabilirmişiz!
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun
ERTAN ÇEKİÇ
Deneme yanılma ve öğrenme
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar