Şükrü Akıllı
YA ATATÜRK OLMASAYDI
Yayın Tarihi: 10 Kasım 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Bugün 10 Kasım, Türk milletinin 80 yıl önce ATA’sını kaybetmesiyle mateme büründüğü gün. Milletine az zamanda büyük hizmetler eden, Ülkesini Ordusu  ve halkı ile birlikte işgalden kurtaran, minarelerden yeniden ezan sesinin duyulmasını sağlayan, bir ulus yaratarak modern Türkiye Cumhuriyetini kuran, Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 80’nci yıl dönümünde; Onun ve Silah arkadaşlarının aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Bugüne kadar Atatürk'ü anlatmaya ne kürsülerdeki konuşmalar,ne kitaplardaki sayfalar,ne gazetelerdeki köşeler yeterli olamamıştır.

Yalnız Türk milletinin değil Özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin saygı duyduğu, önderi olduğu bir insandı O.

Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan Özgür Türkiye'nin doğması, yeni Türkiye’nin Özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri korunması

Atatürk'ün ve Türk halkının işidir. Gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmasaydı, Dünya

Haritasında, memleketine yepyeni bir sınır çizmeseydi, İleri görüşlülüğü ile Radikal inkılapları yapmasaydı, Bir milleti uçurumun kenarından sarsılmaz azmi ile kurtarmasaydı kısacasıAtatürk olmasaydı bugünkü Türkiye de olmazdı. Yurdumuzu, Özgürlüğümüzü, her şeyimizi Ona borçluyuz.

Atatürk, Türkiye’nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları ülkemizin Avrupa devleti olmasını sağladı. Çünkü yönünü Batıya çevirdi. Eskimiş bilimlerle kafasını yormadı, Geriye değil ileriye baktı,

Asker olarak Büyük fakat devlet adamı olarak daha büyük olan Ata'mız Ortadoğu bataklığının bugünkü durumunu yıllar önce görebilen bir siyasi dahiydi.

Dünya Devletlerinin Osmanlı'yı hasta adam ilan etmesiyle başlayan İşgal, ayaklanmalar, toprak kayıpları ile mülk elden gitti ve çöktük. Çöküş süreci sonunda bize kala kala Anadolu kalmıştı. Çanakkale hariç Kurtuluş savaşına kadar hemen hemen her savaştan yenilgi ile çıktık. Atatürk gibi bir mucizenin ortaya çıkmasıyla Padişahlık, Saltanat yok edilmiş, Askeri zaferlerle verilen büyük mücadele sonunda, Lozan antlaşmasıyla ülke tapusu alınmış ve yeni bir sürece girilmişti. Ancak ülke bitap düşmüştü.

Bakınız, 29 Ekim 1923 günü cumhuriyetin ilan edilmesinin ertesi günü Atatürk, Başbakan İsmet İnönü'ye "Sevgili Paşam" diye hitap ettiği mektubunda ülkenin acıklı genel durumunu şöyle anlatıyor." Bize geri, Borçlu ve hastalıklı bir vatan miras kaldı. Yoksul bir köylü devletiyiz, Dört mevsim  kullanılabilir kara yollarımız yok denecek kadar az.4000 km. kadar demir yolu var, Bir metresi bile bizim değil üstelik yetersiz. Denizciliğimiz acınacak durumda. Köylümüzü topraklandırmalı,Bir çift öküz ile saban vererek çiftçi yapmalıyız. Doğudaki aşiret, bey, ağa düzeninden halkı kurtarmalıyız. Sığır vebası hayvancılığımızı öldürüyor. Salgın hastalıklardan insanlarımız ölüyor.Doktor sayımız 337,Sağlık memuru 434,Ebe sayısı 136,Pek az şehirde eczane var.Bit ciddi sorun.Bebek ölüm oranı %60, Telefon, motor, Makine yok. Sanayi ürünlerini, buğdayı dışarıdan alıyoruz. Kiremidi bile ithal ediyoruz. Elektrik yalnız İstanbul ve İzmir’in bazı semtlerinde var. Düşmanın yaktığı köy sayısı 830,Yanan bina sayısı 114.408 Ülkeyi neredeyse yeniden kurmamız gerekiyor. İktisadi hayatımız da, Eğitim durumumuz da içler acısı. Zorunlu okuma yaşındaki çocuklarımızın ancak dörtte birini okutabiliyoruz. Halkın eğitim sorunu hiç çözülmemiş. Kültür eserleri kaçırılmış, kaçırılmaya devam ediliyor.Bütçe ve gelirimiz yetersiz.Bağımsızlığın sürekli olması için iktisadi bağımsızlık temel ilkemiz olmalı.

Cumhuriyete uygun bir anayasaya gerek var. Yılmamak ucuz ve geçici çarelerle yetinmemek.

Halkı kurtarmak için sorunları çözmek, Kalkınmak, İlerlemek, Milli egemenliğe dayalı uygar ve özgür bir toplum oluşturmak, Yüzyılın düzeyine yetişmek, kısacası çağdaşlaşmak ve bu büyük  ideali tam olarak başarmak zorundayız.Yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız. Kaderin bizim Kuşağımıza yüklediği kutsal bir görev bu. Allah yardımcımız olsun”. Diyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

İşte Osmanlı'dan böyle bir vatan alınmıştı. Bağımsızlığın ilan edilmesiyle birlikte 1923-1938 arasında 15 yıl kalkınma oranı bir daha tekrar edilemeyecek kadar büyük olmuştur.

Atatürk'ün eşsiz liderliği, ileri görüşlülüğü, askeri ve siyasi dehasıyla başlatılan devrimler, Ekonomik ve Sanayileşmenin yanı sıra kamu iktisadi teşebbüslerinin kurulmasıyla ve çağdaşlaşma konusunda akla gelebilecek her alandaki başarılar bu günlere taşınmıştır.

Bitik bir ülkeyi yeniden inşa eden,Kalkındıran ve dünyanın saygıyla önünde eğildiği bir büyük önder için karalama gayretine giren, Onun başarılarından rahatsız olan, Adını silmeye unutturmaya çalışan,Atatürk sevgisini söküp atmak isteyen, Gaflet ve delalet içinde olanlar tarihin karanlık sayfalarında kaybolup gidecekler ama ATATÜRK'ün ölümsüzlüğü nesiller boyu devam edecektir.Türk Ulusu var olduğu sürece Ata’sını Şükranla anacak, Sevgisini sel gibi çoğaltacak,Unutmayacak ve unutturmayacaktır.

Nurlar içinde yatsın.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
KAPANAN BİR DÖNEM
CELİL ÖZCAN
HİLAFETE VE SALTANATA İZİN VERMEYECEĞİZ!
Levent Büdüş
 KELİMELERDEN KORKMAK
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150  SIR!
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
NURAN İKİZ
Her şeyin başı sağlık
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DENİZ TİCARETİMİZ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER