Hüseyin Erkin
Tarihi Elektrik Fabrikası “Enerji Müzesi”
Yayın Tarihi: 09 Kasım 2018, Cuma
Diğer Yazıları

1929 tarihinde Edirnenin elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla tesis edilen ‘’Elektrik Fabrikası’’zamanın  teknolojisine uygun olarak motor soğutma suyu ihtiyacı için Tunca Nehri yakınına konuşlandırılmıştır. Uzun yıllar Edirnenin elektrik ihtiyacını karşılayan fabrika şehrin gelişmesi ve gelişen teknoloji sonrasında devre dışı kalmıştır. Lakin tüm tarihi yapılarda olduğu gibi bir müddet amacı dışında kullanılmış ve sonra kendi haline terkedilerek bakımsız bir şekilde terkedilmiştir. Gelişmiş medeni  devletlerde olduğu gibi 1914 de  Alibeyköy Deresi yakınında ‘’İstanbul Silahtarağa Elektrik Santralı’’kurulmuştur.

1953 yılına kadar İstanbulun elektriğini karşılamış ve 1983 yılına kadar ulusal elektrik şebekesine enerji vermiştir. Bilgi Üniversitesinin devraldığı Silahtarağa Santralının makine dairelerinin bulunduğu binalar ENERJİ MÜZESİNE dönüştürülerek önemli bir imkan yaratılmıştır. Pejmürde bir şekilde olan Edirne Elektrik Fabrikası da Belediye Başkanlığınca aslına uygun olarak fiziki mekanı restore edilerek NİKAH SALONU olarak kullanıma açılmıştır. Öncelikle sayın Belediye başkanına bu tarihi elektrik fabrikasını n restorasyonu için teşekkür ediyorum. Restorasyona başlangıçta ve halen bazı kesimlerce buranın Nikah Salonu yapılmasına karşı çıkılmaktadır. Gerekçe olarak Elektrik Fabrikasının bulunduğu mekanın İslam mezarlığı olduğu, bu alana yakın sahanın da Tatariler eski mezarlığı olduğu iddiaları….gösterilerek polemik yaratılmaktadır. Yıllar önce bu Elektrik Fabrikası buraya yapılıyor, yakınına Futbol Sahası yapılıyor, Seddeler yapılıyor…kimseden ses çıkmıyor şimdi gündeme geliyor.

Bu alanlarda söz edilentarihsel önemli zatların mezarları olsa geçmişte ortaya konarak gerekli önlemler alınırdı. Kaldı ki bu konu polemik yapılmadan tarihsel süreç incelenerek, varsa belgeler ortaya çıkarılabilir. Edirne  tarihi geçmişiyle önemli  zenginliklere sahiptir.Özellikle Tunca Nehri kıyılarına yerleşmiş Osmanlı dönemi  yapı  kalıntıları ve önemli kişi mezarları…hakkında  bilgi ve belgeler zamanında  muhafaza ve kontrol edilemediğinden arşivlerin takibi yapılamamıştır. 1878 yılında bir bölümü cephanelik olarak kullanılan Edirne Sarayı, cephanelik düşmanın eline geçmesin diye infilak ettirilerek Edirne Sarayı tahrip olmuştur.

1966 yıllarında  yapılan Tunca  seddeleri  inşaatında da Sarayın bazı bölümleri ve nehir kıyısındaki  tarihsel değerlerde tahrip olmuş yada toprak altında kalmıştır. Benzer şekilde Kaleiçi semtinde 20.yy dan itibaren yapılaşma ile bu semtte ortalama bir metreden fazla toprak dolgu oluşmuştur. Bunları neden hatırlattım, çünkü maalesef Edirne tarihinin geçmişten günümüze hemen hemen her konuda  tarihsel bir envanteri düzenlenerek gelecek nesillere taşınamamıştır.Temennimiz‘’Tarihi Elektrik Fabrikasının Restarasyonu’’ tarihsel envanter için bir milat olur ve bundan sonra Belediye – T. Üniversitesi – Kültür Müdürlüğü – İl Özel İdaresi…sorumlu kurumlar  bu amaçla bir Stratejik Plan hazırlama girişimi yapıp buna bir ivme kazandırabilirler.

Elektrik Fabrikasının aslına uygun motor ve jenaratörleri ve elektro mekanik parçaları  düzenlenerek(asılları tedarik edilemezse bile markalarına dış gövdeleri modellenerek sergilenebilir)‘’Elektrik Fabrikası Enerji Müzesi’’ olarak düzenlenirse Edirneye çok daha büyük bir katma değer sağlayacaktır. Nikah Salonunun, Buçuk Tepede inşa  edilen Kültür Merkezinde yapılması çok daha isabetli olur düşüncesindeyim.Unutulmuş ve kötü durumdaki  tarihi elektrik Fabrikasının Restorasyonu  üzerinden gereksiz ve yanlış polemikler yapılması Edirneyi üzmektedir. Temennimiz, yeni seçilecek Belediye başkan ve meclis üyeleri il Genel meclis üyeleri Edirnenin tarihsel önemini  baz alarak hazırlayacakları projelerle  ve ‘’Tarihsel Değerler Stratejik Planıyla’’ geleceğe envanter taşınması başlangıcını yapabilirler.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ESKİ MISIR
NURAN İKİZ
Şiddet Salgını…
Selçuk Duranlar
SEFALET ENDEKSİ
Numan Özgür METİN
BURAM BURAM TARİH KOKAN ŞEHİR FİLİBE
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
SAĞLIK DEPOSU HURMA
TURAN ŞALLI
 ‘ÇİN PAZARINDA ÇİNGENE PAZARLIĞI’
Ahmet Acaroğlu
DİLİNİZ KOPSUN / SOYUNUZ KURUSUN 
Recep ÇINAR
Zararın neresinden dönülürse kardır!    (3)  
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
Şükrü Akıllı
HAKSIZ KAZANÇ KAPILARI VE SOYGUN DÜZENİ
OLCAY DAL
Ne çektin be Baba Kolej!
CELİL ÖZCAN
EMPERYALİZME KARŞI SAVAŞAN ÜÇ FİDAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ
Zafer Dereli
SAĞLIK ALANINDA 2.LİSANS BÖLÜMÜNE ÖĞRENİM DURUMU TAYİNİ YAPILIR MI?
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
FİNANSAL TEKNOLOJİ
Ertan Çekiç
POZİTİF DÜŞÜNME YOLLARI
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
Geleneklerimize Sahip Çıkalım Nevrûz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER