Ahmet Acaroğlu
AND OLSUN
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Andımızla ilgili koparılan fırtınaya bakılırsa konu hafife alınacak gibi değil. Bir mesele üzerinde görüş birliği oluşur, toplumsal mutabakat sağlanırsa çözüm elbette daha çabuk ve daha sağlıklı olur. Ama her konuda da böyle bir ittifakı sağlamak pek öyle kolay değildir. Ve hatta imparatorluktan ulus devlete geçiş sürecinde milli ülkülerini bile tartışmaya açan sosyal yapılarda bu hiç mümkün değildir. Önemli olan tartışmaları yaparken kullanılan dil ve bilimsel verilere dayalı,tarihsel süreci göz ardı etmeyen sağlıklı mantık dokusudur.Şimdi konuyu bu ölçüler çerçevesinde tartışmadığımız gerçeğinden yola çıkarak ben de kişisel düşüncelerimi söylemek istiyorum.

En başta sayın Cumhurbaşkanımızın kullandığı dil ve üslubu doğru bulmuyorum.”Ama onun tarzı bu zaten” diyerek yapılacak bir savunmayı da kabul etmek mümkün değildir.Değildir,çünkü o makam cumhurun tamamını kucaklama,birleştirici olma makamıdır.Ama siz zaten partili bir Cumhurbaşkanlığını oylayıp onayladıktan sonra, hakem tavrından çok hakimiyet davranışlarına da rıza göstermiş oluyorsunuz.Sayın Erdoğan,genelde sert,kırıcı,hakaret eden,bağıran,karalayan ,karşı düşünceyi hasım ilan eden bir dil ve üslup kullanıyor. Sosyal dokuya zarar veriyor bu tür yaklaşımlar.Toplum kenetlenmiyor,aksine kamplaşma ve yarılmalar derinleşiyor.İş Erdoğan’ı sevenlerle,Erdoğan’a karşı olanlara ve karşılıklı olarak nefret diline dönüşüyor.

Neymiş efendim,andımız tek parti devrinde faşizan bir zihniyetle yazılmışmış,bu sözleri Reşit Galip kızına yazmışmış,Atatürk’ü bile kızdıracak kadar dik başlı ve ırkçıymış,bizim bir tane andımız varmış ,o da İstiklal Marşı’mızmış,dinimiz ırkçılığı reddediyormuş vs.vs.Böyle diyor siyasal İslamcılar,mollalar,meleler,tarikat ve cemaat mensupları.

Varsayalım ki bunların hepsi doğrudur.Peki andımız denilen metnin hangi satırı,hangi kelimesi uygundur bu açıklamalara? Irk kelimesi mi,Türk kelimesi mi,Atatürk mü,doğruluk kelimesi mi,çalışkan olmak mı,milletimi özümden çok sevmek mi,hangisi rahatsız ediyor sizi? Biz Türküm dersek, başkası da ben kürdüm deme hakkını kazanırmış. Rahmetli N.Erbakan da “Ne Mutlu Türküm Diyene.”sözlerini kaldırmaya çalışmıştı devri iktidarında aynı düşünceyle.Bölücüler vaz mı geçti ihanetlerinden?Bitti mi bu millete düşmanlıkları?  Biz kanla irfanla kurmadık mı bu kutsal devleti? Birileri rahatsız olacak diye devletimizin adını da mı,bayrağımızı,içinde kahraman ırk kelimeleri geçiyor diye İstiklal Marşı’mızı da mı değiştireceğiz yani?!

Büyük ATATÜRK;” Milli mücadeleyi ortaya koyup Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran ve bu vatanda yaşayan herkes Türktür.” derken ırkçılık mı yapmış oluyor? Ben Türküm ama Türkçü değilim diyor Cumhurbaşkanı.Herkes istediği gibi düşünebilir ve etnik aidiyetini serbestçe dile getirebilir. Yalnız kavramları doğru okumalı,özünden saptırmamalıyız.Türkçülük; büyük Türk milletine karşılıksız hizmet etmenin,milletimizi çağdaş ülkelerin en önüne geçirebilmek için verilen amansız mücadelenin adıdır.En büyük Türkçü de hiç şüphesiz ATATÜRK’tür. Açın Ziya Gökalp’i,okuyun H.Nihal Atsız’ı,tanıyın Yusuf Akçura’yı eğer siz de en hızlı Türkçü olmazsanız bana istediğinizi söyleyin.

Binlerce sahte hadis uyduran tarikat baronları,din tüccarları,inanç sömürücüleri ,şeyh bozuntuları,Arap sevicileri, mesele Türklük olunca koro halinde İslamda ırkçılık yoktur diye saf tutanlar,”Kişi, kavmini sevmekle kınanamaz.”diyen  yüce Peygamberi tekzip,”Ben sizi kavimler halinde yarattım.”diyen Tanrı kelamını inkar cür’etini gösterebiliyorlar. Araplar söz konusu olunca ümmetçi olanlar,zulme uğrayanlar Balkanlardaki soydaşlarımız ,Kerkük’teki Türkmenler,Doğu Türkistan’daki Türkler olunca dilsiz,kör ve sağır olabiliyorlar.

Değerli okurum,mesele andımız da değil.Danıştay bir karar vermiş,uygulanır uygulanmaz.Okullarda okunur okunmaz.Allahımızın emri olmadığı gibi kanun da değil. Ben bir zihniyeti sorguluyorum.Ve ben bu zihniyetle ta üniversite yıllarımdan beri mücadele halindeyim. Daha o yıllarda ;”Önce Türk müsün,Müslüman mısın?”,”Milletten yana mısın,ümmetten yana mısın?”,”İslamiyetten önceki tarih benim tarihim,o insanlar da benim atalarım olamaz.”,”Bayrak  ırkçılığın sembolüdür.Bayrakta kelime-i şehadet olmalıdır.”tartışmaları yapan zihniyet bu zihniyet.Algılarımızı yönetenleredir isyanım. Ruh kökümüzü çürütenlere,millet varlığımızı yok etmeye çalışanlara,bize din adı altında Arap emperyalizmini dayatanlaradır isyanım.

Kim hangi gerekçeyle yasaklarsa yasaklasın ben evde yolda dağda bayırda haykırmaya devam edeceğim.TÜRKÜM,DOĞRUYUM,ÇALIŞKANIM.ATATÜRK ÜLKÜSÜNE AŞKLAVE GÖNÜLDEN BAĞLIYIM.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Ah Güzel İstanbul
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
Recep Çınar
Ömür tükenir, demir soğumaz!
ERTAN ÇEKİÇ
Teknoloji ile felsefe
CELİL ÖZCAN
Köy Enstitülerinin kuruluşu kutlu olsun!
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Memurlar e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmeli
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar