Recep Çınar /
Yaşanabilir şehirler!
07 Kasım 2018 Çarşamba, 06:00

Mahalli seçimler yaklaşırken Siyasi Partilerin seçmenin karşısına ne gibi, nasıl projelerle çıkacakları yavaş yavaş belirlenmeye başladı.

Yapılan araştırmalar, bir şehrin yaşanabilir olduğunun en önemli ölçülerinden biri yeşil alan miktarının olduğunu gösteriyor. Diğer birisi ise kaldırımların yüksekliği.

Araştırmalar, yeşil alanlar ile stresin ve strese dayalı psikolojik hastalıkların azalması arasında pozitif ilişki olduğunu da gösteriyor. Çalışmalarda, yine yeşil alanlar ile depresyon, öfke ve saldırganlığın azalması arasında pozitif anlamlı ilişki bulunduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca araştırmalar yeşil alanlar ile fizyolojik esenlik, yani mizah duygusu, vücudun etkili işleyişi, nabız sayısı, kalp atım hızı, kan basıncı arasında pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir.

Yeşil alanlar, insan sağlığı ve hayat kalitesi ile de ilişkili. Araştırmalar yeşil alanların daha iyi sağlık sonuçları, kendine güven ve duygu durumunun iyileşmesi ve refah seviyesi ile ilişkili olduğunu da göstermektedir. Yine, yeşil alanlar ile fiziksel aktivite arasında pozitif ilişki olduğu ve yeşil alanların fiziksel aktiviteyi teşvik ettiğini de göstermektedir.

Araştırmalarda, fiziksel aktivitenin insan sağlığına birçok faydasının bulunduğuna da dikkat çekiliyor. Örneğin, araştırmalar fiziksel aktivitenin kalp hastalıkları gibi ruh sağlığı hastalıklarını azalttığını gösteriyor.Ayrıca, yeşil alanda yapılan fiziksel aktivitenin ruh ve beden sağılığı açısından yeşil olmayan bir ortamda yapılan fiziksel aktiviteye göre daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Ayni araştırmalarda, ruh sağlığı sorunu yaşayan bireylerin intihar eğilimlerinin ruh sağlığı yaşamayan ya da daha az yaşayan bireylere göre daha fazla olduğu belirtiliyor.

Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde politikacılar ve halk sağlığı uzmanları yeniden yeşil alanların insan sağlığı üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmaktadır. Araştırmalara göre kişi başına düşen yeşil alan miktarı arttıkça, kalp krizi, doğal ölümler ve intihar olaylarının gerçekleşme oranı azalmaktadır.

Bu şunu göstermiştir ki, yeşil alanların insan ruh ve beden sağlığı üzerindeki etkisi asla küçümsenmemelidir. Ülkemizin sağlık harcamaları artık devasa boyutlara ulaşmıştır. Bunun için yeşil alanların miktarının gün geçtikçe kalabalıklaşan ve yaşanmaz hale gelen şehirlerde artırılması, uzun vadede sağlık harcamalarının azaltılmasına katkı sağlayabilir. Bu sebeple yeşil alanlar 'lüks' ya da 'basit bir alan' olarak görülmemelidir.

Peki, Edirne, insan için bu kadar önemli olan yeşil alan konusunda ne durumda ve Edirne’de kişi başına ne kadar yeşil alan düşüyor? Yukarıda belirtildiği gibi bir şehrin yaşanabilir olduğunun en önemli ölçülerinden biri yeşil alan miktarı diğeri ise yaya kaldırımlarının yüksekliği konusunda Edirne maalesef sınıfta kalıyor!

Zira Edirne’de en fazla yeşil alanı olan semtte bile kişi başına düşen miktar sadece 8 M2! Edirne’de kişi başına 1 M2 dahi düşmeyen semt var; Mithat Paşa Mahallesi! Peki, Viyana, Köln… gibi tarihi Avrupa şehirlerinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı ne kadar? Sıkı durun; 80 M2! Komşumuz Bulgaristan’da bile pek farklı değil. Kaldırımlarımız belli! Dünya standartlar 10 CM civarında bizde ise 5 ile 50 CM arasında!

İşte Saadet Partisi, insan sağlığını çok yakından ilgilendiren konulardan biri olarak yeşil alanlar konusu üzerinde ciddi bir şekilde duruyor ve Milli Görüş Belediyeciliği ile “yaşanabilir şehirler” kurmayı hedefliyor.

“1990’lı yıllarda, başta bir Dünya şehri İstanbul ve  birçok büyükşehir olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde Belediye Başkanlıklarını kazandığı şehirlerde,Belediyecilik nasıl olur, hizmet nasıl verilir... bunu gösteren ilk ve tek zihniyet olmuştur” desek, hiç de abartmış olmayız.                                                                         

Milli Görüş’ün günümüzdeki tek temsilcisi Saadet Partisi bugün de “yaşanabilir bir Türkiye ve yaşanabilir bir Edirne” için ciddi ve önemli çalışmalar yapmaktadır. Ziya Paşa ne demiş; “Ayinesi/Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz”. Ayna da ortada, yapılan işler de.

Dostça kalın…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55