ERCAN KERMAN
Zararına satış
Yayın Tarihi: 05 Kasım 2018, Pazartesi
Diğer Yazıları

Alipaşa Çarşısı’nın alt kapısından çıktığınızda sağa dönerseniz Direk Çarşısı’ndan Kaleiçi’ne doğru gidersiniz. Düz giderseniz Balık Pazarı Caddesi’ne çıkarsınız. Sola dönerseniz Saraçlar Caddesi sizi karşılar. İşte Saraçlar Caddesi’ne çıkmadan önceki sokakta seyyar satıcılara arabalarıyla satış imkânı tanınmıştır. Benim çocukluğumda Susesi Ticaretin babaları İsmail amca da orada tezgâh açardı. Tezgâhında eski paralar bulunduğunu hatırlıyorum.

Bir de tam Saraçlar çıkışında Yekta amca vardı. Her gün Ziraat Müdürlüğü’nden gelen mevsimine göre elma, armut gibi meyvaları satar, geçimini öyle sağlardı. Çocuk aklımla tam değerlendiremiyorum ama Yekta amcaya halk, sanki biraz hoşluk varmış gibi bakardı. Sebebine gelince;

Yekta amcanın beline bağladığı önlüğün iki cebi vardı. Birine elmaların parasını, diğerine armutların parasını toplardı. Öğleden sonra ikide bir bu paraları sayardı.

Diyelim sabahleyin elmalara 60 TL. verdi. O para çıktığı anda dampinge başlardı.

Sabahtan beri 4 liraya sattığı elma hemen 3 liraya düşer. Biraz sonra alış fiyatının da altında satarak elmaları, armutları bitirir, evine giderdi. Halk 3 liraya aldığı elmayı 1 liraya satmasına akıl erdiremez, biraz kafadan kontak gibi algılardı. Halbuki sermaye çıktıktan sonra kâr gözüyle bakarak düşünseler anlayacaklardı. Yekta amcanın kalan malları evine götürecek imkânı veya saklayacak yeri de olmayabilir.

Modern ekonomide de yılsonlarına doğru bilhassa giyim mağazaları kademeli indirimler uygulayarak envanterlerini sıfırlarlar. Yeni yıla yepyeni ürünlerle girerler.

Bir önceki yıldan kalma serisi kırık mallar dükkânda yer işgal edecektir. O köşede 5 bin Euro diğer köşede 10 bin Euro tapon olarak durup duracaktır. İyisi mi alış fiyatını dikkate almayıp gerekirse zararına onları temizlemektir.

Bizde de birkaç yıl önce BOYNER buna benzer bir uygulama yaptı. Doğru hatırlıyorsam fiyatları her hafta yüzde beş indirdi. Sezon başında 600 liraya satılan takım elbiseyi 10 liraya bile alabilirdiniz. Tabii o arada satılmazsa.

Züccaciye işi yaptığm yıllarda ben bu tür zorlukları çektim. Takımın bir parçası kırıksa o takımı kimse almaz. Bir köşede durup kalırdı.

Altılı fincan takımı mefhumunu Yahudiler’in icat ettiği söylenir. Beş olsa kesinlikle olmazdı. Halkın beynine nasıl çakıldıysa bir türlü değiştiremezdik. Neyse son yıllarda ikili, dörtlü fincan takımları da satılmaya başladı.

Her yazımda bir mesaj da olurdu. Bu haftaki yazı düz bir yazı gibi oldu.

Bu haftanın mesajı da hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir. Onun bir de arka yüzü vardır. Bir de o açıdan bakılmalıdır.

Tıpkı Yekta amcanın elmaları niye zararına sattığını anlamaya çalışmamız gibi…

Bu günlerde çok konuşulan enflasyonla topyekûn mücadeleye Yekta amcalar lazım…

Kalın Sağlıcakla…

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?