NURAN İKİZ
Kitap okuma keyfi…
Yayın Tarihi: 02 Kasım 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Geçen gün bir bankanın önünden geçerken dikkatimi çekti. ATM cihazının önünde oluşan kuyruğun sonlarında, öğrenci olduğunu sandığım bir genç, çantasından çıkardığı bir kitabı okuyordu. Bu görüntü hoşuma gitti. Böyle pozisyonlarda kitap okuyanı görünce biraz yadırgar olduk. Bulgaristan’da çobanların bile ağaç altına oturup kitap okuduğu anlatılırdı. Duyduğumuzda şaşırırdık buna... Bu alışkanlıkları daha halâ devam ediyor mu bilemem.

Bizim kendimizde de kitap alışkanığını yerleştirmek için bazı meraklı lise öğretmenleri, öğrencileriyle meydanlarda, Saraçlar Caddesi’nde toplu olarak oturup kitap okuması gerçekleştirirler, bu basın tarafından da haberleştirilirdi. Hatta bir defasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da bu etkinliğe katılmış bir süre kitap okumuştu, kitap okumanın keyifli olduğunu göstermek adına...

Yine Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarı da kitap okumaya yönelmemiz için bir organizasyondu. İlgilenenlerin arasında çocukların ve gençlerin olması bu yöndeki ümitleri yeşerten bir olguydu bence...

Son olarak önceki gün gazetemizde de yer alan kitap okumayla ilgili bir haber vardı. Edirne’de her ay bir kitap okuduktan sonra toplanıp okunan kitap hakkında değerlendirmeler yapan Edirne Kitap Okur Grubu tarafından kitap takası etkinliği düzenleneceği belirtiliyordu haberde.

Edirne Kitap Okur Grubu üyesi Fatih Altun öncülüğünde gerçekleştirilecek etkinlikte kitapseverler kitaplarını takas edeceği bildiriliyordu. Altun, etkinliği bugünlerde yapacaklarını ifade edip “Yaklaşık iki senedir değişik zamanlarda gerçekleştirdiğimiz kitap takası etkinliğinin bir yenisini daha yapıyoruz. Daha önceki bir kitap takasını, açık havada kitap okuma etkinliği ile birleştirerek yapmıştık ve çok keyifli olmuştu. Ancak bu defa havalar dışarıda okumaya pek uygun değil. Onun için etkinliğimizi Kaleiçi’ndeki Eskiz Atölye Cafe’de yapacağız’’ diye ekliyordu. Dilerim bu etkinliklerin yararı dokunur da kitap okuma keyfini yaşayanların sayısı gün geçtikçe artar.

Bilindiği gibi kitap okumak bir toplumun, bir ülkenin gelişmişliğinin en temel göstergelerinden biri olduğu olgusu bir gerçek...

Bütün bunların ardıdan aklıma ülke olarak kitap okumada hangi noktadayız? diye bir soru geldi.

Bunu anlamak için istatistikî bilgileri araştırdım. İlk gözüme çarpan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevinde de bulunan Mehmet Şimşek’in, Türkiye'de kitap okuma oranının binde 1 şeklindeki açıklaması oldu. Demek toplum olarak kitap okumaya pek de meyilli olduğumuz söylenemez, ama aslında ülke genelinde de durum pek farklı olmadığı belli.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin yaptığı bir araştırmadan ülkelerle ilgili rakamlar paylaşayım.

Yunanistan’da sistematik kitap okuyanların oranı %7,8 imiş. Bu sıralamanın başında gelen İzlanda’da aynı oran %35,1. Lüksemburg ve Finlandiya’da %24,4, Almanya’da %22,1.

Yunanistan’da yılda en az bir kitap okuyanların oranı ise %48,8. İzlanda, Norveç, İsveç gibi ülkelerde aynı oran %80, hatta %90’ların üzerinde seyrediyormuş.

En çok kitap okuyan ülke hangisi? Sorusuna verilen yanıta şaşıracaksınız. Ortalama bir Hintli haftada 10-11 saat arası kitap okuyormuş. Bir Çinli’nin haftada 10 saate yakın kitap okuduğu bilgisi listede yer alıyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşının kitap okuma oranı aftalık 6 saat 30 dakikalık okuma süresiyle Dünya ortalamasına oldukça yakın. Ülkemizde ise yetişkin bir bireyin haftalık kitap okumaya ayırdığı süre 5 saatin biraz üzerinde. Listede en üstlerde yer alması beklenen Japonya ise bizi şaşırtıyor. Çalışkanlığıyla bilinen Japonlar haftada yalnızca 4 saatini kitap okumaya ayırıyormuş.

Tabii ki kitap okumak bir alışkanlık işi. Bunun keyfine varana ne mutlu… Kitap okuyamamaya neden olarak hepimizin onlarca bahane sıralayabileceğini tahmin etmek pek zor değil. “Hiç vaktim yok” dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, günümüzde iş güç derken çoğumuza zamanın yetmediği kesin. Ama kitap okumak için zamanın olmamasını söylemek sadece arkasına sığındığımız bir bahane.

Neden mi? Çok değil hergün 15-20 dakikamızı ayırsak yılda 9-12 kitap anlamına gelir. Cep telefonlarında, sosyal medyada geçirdiğimiz zaman, bilgisayar oyunları… Ya televizyonda izlediğimiz dizilerin süresi… Bunları bir hesap edin bakalım…

Daha fazla kitap okuma keyfi yaşamanız dileği ile…

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Bal kabağının tam zamanı
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Psikolog. Buse Başköylü
15 tatilde çocuklarla yapılabilecekler
Yaver Tetik
Enerji verimliliği nedir, neden önemlidir? (5)
NURAN İKİZ
Kıssadan hisse
Zafer Dereli
Personel müracatları başladı
Şükrü Akıllı
Poşet ve çevre tahribatı
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
EKREM KANTUR
Asgari ücrette yeni değişiklikler
Ahmet Acaroğlu
Doğu Türkistan kan ağlıyor
Numan Özgür METİN
Eskişehir gezisi notlarım
ERTAN ÇEKİÇ
Okumanın önemi
M. ENİS ŞENSEVER
Toplumda Sanat
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
ERCAN KERMAN
GERÇEĞE SAYGI
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar
Recep Çınar
“Beka” sorunu mu, iktidarı kaybetme sorunu mu?