Psikolog. Buse Başköylü /
Doğum Sonrası Depresyonu (Postpartum Depresyon)
02 Kasım 2018 Cuma, 07:00

Anne olmak birçok kadının arzu ettiği ve hayalini kurduğu bir durumdur. Çoğu kadının anneliğe dair oluşturduğu şemaları mevcuttur.  En iyi anne olabilmek, çocuğuna güzel bir hayat sunabilmek, ideal çocuk yetiştirebilmek birçok kadının küçük yaşlardan itibaren hayalini kurduğu durumlardır. Ancak kadınların yüzde 15 i, yıllarca hayalini kurduğu “anne” sıfatını kazandığında beklediğinin aksi tepkiler verebilmektedir. Postpartum depresyonda;  çocuğunu reddetme, suçluluk hissi, depresif belirtiler görülebilmektedir ve durumu yaşayan kadın sayısı sanılandan oldukça fazladır.

Doğum sonrası depresyonu, belirtileri depresyonla örtüşen ancak semptomların doğum sonrasında görülmesiyle seyreden duygudurum bozukluğu çeşididir. Postpartum depresyonda belirtiler hamilelik döneminde de başlayabilmektedir, özellikle hamileliğin son zamanlarında belirtiler şiddetlenmektedir. Ancak doğum sonrasında da devam etmelidir ki doğum sonrası depresyon düşünülebilsin. Doğum sonrası depresyon kadınların büyük bir kısmında görülmektedir. Genel hatlarıyla depresif olma, isteksizlik, keyifsizlik, çökkün ve mutsuz olma söz konusudur. Postpartum depresyonun en sık görülen ve kadınlar tarafından dile getirilen belirtileri bunlar olsa da birçok belirtisi daha bulunmaktadır. Sebepsiz ağlama nöbetleri, suçluluk hissetme, ilgi kaybı, yalnız kalma isteği, evden çıkmak istememe, enerji kaybı, cinsel ilgide azalma, uyku ve iştahın bozulması diğer belirtilerdendir. Bunların dışında kadınları en rahatsız eden belirti ise bebeğine istediği duyguları besleyememektir. Hayalini kurduğu gibi bir anne olamadığını düşünen kadınlar suçluluk hissiyle donanmaktadır. Yıllarca “iyi anne olmak” eylemini görev edinerek bunu arzulayan kadın doğum sonrası depresyonla birlikte  bebeğine yeterince ilgi göstermemekten, onun ihtiyaçlarını giderememekten yakınır.

Peki çocuğunu ilk kucağına aldığında annelik sevgisini hissedemeyen, hayal kırıklığına uğrayan ve doğum sonrası depresyonu yaşayan anneler ne yapmalı? Öncelikle bu durumu birçok kadının yaşadığı unutulmamalıdır. Bazı kadınlar asla iyileşemeyeceklerini düşünmektedirler. Ancak bu doğru değildir. Bu süreç iyileşebilecek bir süreçtir. Eğer süreçle baş edemiyorsanız bir uzmandan yardım almak fayda sağlayabilir. Postpartum depresyonda psikoterapiler oldukça yüksek oranda fayda sağlamaktadır. Uzmana gitmek dışında da duyguların paylaşılması ve konuşulması gerekmektedir. Duygusal geçişlerin ne ifade ettiği, o an ne düşünüldüğü gibi konular en yakında olan kişi “eş” ile paylaşılmalıdır. Bunun haricinde günlük tutmak terapötik olarak oldukça iyileştirici bir etkiye sahiptir. Halk arasında “içini dökmek” olarak tabir ettiğimiz bu durum kişiyi oldukça fazla rahatlatmaktadır. Mükemmel olmaya çalışmamak gereklidir. Mükemmel eş, mükemmel anne olmak mecburiyeti kişiyi yıpratmakta, psikolojik olarak zayıflatmaktadır. Mükemmel eş ve anne olabilme arzusu kadınlara her daim yetersiz hissettireceğinden yalnızca doğum sonrası değil tüm hayat boyunca depresyona sürükleyici olabilmektedir.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55