Şükrü Akıllı
‘Edirne Sevdamızdır’
Yayın Tarihi: 30 Ekim 2018, Salı
Diğer Yazıları

‘Edirne Sevdamızdır’ diyen Eski Belediye Başkanı, Araştırmacı yazar,   Edirne Yerel Tarih Grubu kurucusu GÜNGÖR MAZLUM ile “Edirneli tarih araştırmacısı ve yazar Oral ONUR’un 5’İnci ölüm yıldönümüne atfen Edirne üzerine konuştuk.

Sayın Başkanım Merhaba, Röportajımıza 5 yıl önce 29 Ekimde aramızdan ayrılan Edirneli tarihçi, Araştırmacı yazar, Edirne aşığı, Edirne sevdalısı rahmetli Oral Onur ile başlamak istiyorum. Siz onu iyi tanıyanlardan birisiniz? Sizin ağzınızdan onu biraz daha tanıyabilir miyiz?

Siz de onu güzel ve özlü sözlerle tanımladınız. Değerli büyüğümüz Oral Onur beş yıl önce  84 yaşında aramızdan ayrıldı. Öncelikle rahmetle anmak istiyorum. Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Edirneli olarak Oral Onur’u tanıyordum. Belediye Başkanlığı dönemimde onu çok yakından tanıma şansına eriştim. Edirne’de doğmuş, eğitimini almış, yaşamı boyunca Edirne tarihini incelemiş, araştırmış, fotoğraflamış, yazmış, Edirne’yi düşünmüş, düşünce ve önerilerini her zeminde dile getirmiş, Kültürel varlıklarımızın korunması cabalarını sürdürmüş, Edirne için yaşamış, Edirne sevdalısı bir insandı. Bu çalışmalarından dolayı 2010 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine Edirne için üstün hizmet madalyası da verilmiştir.

Belediye Başkanlığım sürecinde tarihi bilgilerinden, Araştırmalarından yararlandık. Fikirleri ile bizlere katkı sağlamıştır. Hatırlayacaksınız siz de o çalışmaların içerisinde oldunuz Belediyede görev yaptığınız yıllarda. Atatürk 21 Aralık 1930 da Cumhurbaşkanı iken Edirne’ye gelerek beş gün incelemelerde bulunmuş ve bugünkü Belediye binasında misafir edilmiştir. Atamızın şehrimize gelişi ile anma ve kutlama törenlerini ilk defa 1978 de başlatmamıza, Oral Onur vesile olmuştur. Katkı sunmuştur. Karaağaç’takiLozan anıtının yapılması fikri de ondan çıkmıştır.

Samimiyetimle ifade etmeliyim ki, Edirne tarihine, Kültürüne ilgimi çeken kişidir Oral abi. 35 yılı aşkın bir süre vefatına kadar samimiyetimiz, dostluğumuz devam etti. Her gün mutlaka görüşürdük. Arkadaşlarımızla hoş sohbetlerimiz olurdu. Onunla zaman  zaman ikimiz Edirne kültür gezilerine de çıkardık. Çok faydalı olurdu. Eksikliğini derinden hissediyorum.

Oral Onur’un 200 civarında araştırma ve kitaplarının ailesi tarafından Belediyeye verildiğini duymuştum. Bu konudaki gelişmeleri siz daha iyi bilirsiniz?

Evet, Oral Abinin oğlu Altay Onur ile Belediye Başkanı Gürkan arasında bir telefon görüşmesi olmuş. Babasının 170 adet Edirne Araştırma ve kitaplarını, Dergi, broşür ve dokümanları Kent Müzesinde Babası adına düzenlenecek bir bölümde sergilenmek üzere bağışlamak istediğini bildirmiş. Sayın Belediye Başkanı da memnuniyetle kabul etmiş. Beni de davet ettikleri 25 Nisan 2018 tarihindeki toplantıda bu kitap ve diğer belgeler teslim edildi. Belediye Başkanımız da bunları Kent Müzesinde yerini alacağını ve  29 Ekimde(Oral Onurun ölüm gününde) küçük bir anma töreni yapılarak halkın istifadesine sunulacağını ifade etmişti.

Hani bir söz vardır “Ehli hünerin kadrini bilmek te hünerdir” diye. Edirne için önemli hizmetleri olmuş ve ebediyete intikal etmiş Oral Onur ve diğer şahsiyetler ölüm günlerinde hiç olmasa küçük anma törenleri ile hatırlanmalı, anılmalı diye düşünüyorum. Ancak bu hususlarda olumlu bir yaklaşım sergilendiğini maalesef göremiyoruz. Yerel Basınımızın bir temsilcisi olarak röportajınızın ilk bölümünde Oral Onur’a yer vermenizden dolayı size teşekkür ediyorum.

Bir başka konuya geçmek istiyorum.  Yaşamınız boyunca Edirne için çalışıyorsunuz, araştırıyorsunuz, yazıyorsunuz. Siz de bir Edirne sevdalısısınız. Edirne sevdamızdır sözünü sizden çok duydum. Bu bağlamda Edirne Yerel Tarih Grubu kurucusu olduğunuzdan yola çıkarak, bu Grubun kuruluş amacını, ilkelerini anlatır mısınız.

Pek tabii, Yine söyleyeyim, Edirne sevdamızdır. Tarihi ve kültürel özellikleriyle, çağdaş, Cumhuriyet ve Atatürk ilke ve değerlerine bağlı toplum yapısıyla bu kenti çok seviyorum. Hizmet etmekten de her zaman onur duymuşumdur. Yerel Tarih Grubunun kuruluşu da bu duygulardan kaynaklandı. Rahmetli Valimiz Fahri Yücel’i de rahmetle anıyorum. Onun tensipleri ile 17 yıl önce kuruldu grubumuz.

Edirne bir kültür ve tarih kenti. Bu değerlerden hareketle tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak, Korumak, toplumu bilgilendirmek ve yeni nesillere aktarmak amacıyla kuruluşumuzu gerçekleştirdik.

İlkelerimize gelince, Etnik, Din, Kadın-Erkek, Siyasal Ayrımcılık asla yapmıyoruz. Ve şövenişt duygularla tarihe bakmıyoruz. Bilimsel olarak, tarihi çarpıtmadan yani tarihe tarih olarak bakıyoruz. O nedenle bu güne kadar bizim aramızda en ufak bir ihtilaf yaşanmamıştır.

Çalışmalarınız hakkında bilgiler almak istiyorum.

Edirne Yerel Tarih grubu olarak iki kitap yazdık. Birincisi 16 yıl hem Edirne Millet Vekilliği ve hem de Bakanlık yapmış Merhum İlhami ERTEM ile ilgiliydi. Edirne’ye önemli hizmetleri olan biri. Kitapla birlikte onun adına bir de panel düzenledik. İkinci kitabımız da yine  Edirne’yeönemli hizmetleri olan Dr. Sadet YARDIM için hazırlandı. Onun anısına da bir yemek tertipledik.

Edirne’ye hizmetleri olan çok sayıda büyüğümüz için de paneller düzenledik. Radyo Televizyon programları hazırladık. Yapmaya da devam ediyoruz.

Edirne Sohbetleri adı ile her ayın son Perşembe günü saat 17-18 saatleri arasında başlamak suretiyle grup üyelerimizle ve halkımızın da katılımı ile toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda Edirne ile ilgili bir konu seçiyoruz. Bu konuda bilgisi, donanımı, sözü , kültürü olan kişileri konuşmacı olarak davet ediyoruz. Sunumdan sonra sorular soruluyor. Cevaplar veriliyor. Bilgilendirici güzel bir sohbet oluyor. Ha..şunu da belirtmeden geçmeyeyim. Bu sohbet toplantılarımızı Edirne Lisesinden Mezunlar derneğinin Sultan oteli yanındaki toplantı salonunda yapıyoruz. Orası 70-80 kişiliktir. Katılım fazla olursa başka toplantı yapma olanaklarımız da var.

Çalışmalarımız arasında zaman zaman kültürel gezilerimiz de oluyor. Örneğin geçen yıl Edirne tabyalarını gezdik, çok ta güzel olmuştu. Siz de bu konuda Köşenizde tabyalarla ilgili güzel bir yazı kaleme almıştınız.

Edirne Sohbetleri Toplantılarına katılımdan memnun musunuz? Çalışmalarınızda harcamalarınızı nasıl finanse ediyorsunuz?

Toplantıları gün öncesinden Üyelerimize telefonla, Basın yoluyla halkımıza, ayrıca sosyal medya üzerinden de duyurmaya çalışıyoruz. Katılımın daha fazla olmasını arzu ederiz. Daha fazla insanımız yararlansın isteriz. Gençlerimizi aramızda görmek isteriz. Biz gönüllülerin oluşturduğu bir kuruluşuz. Bütçemiz yok. Sunum yapan arkadaşlarımız da gönüllü olarak katılıyorlar.Masraflarımız olsa da bireysel olarak karşılamaya çalışıyorum. Sevdamız Edirne olunca bu çalışmaları  severek yürütmenin gayreti içersindeyiz.

Araştırmacı kimliğinizin yanı sıra kitap ta yazıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla dört kitap yazdınız. Yeni bir kitap hazırlığınız var mı?

Suskun Güvercin, Kırık kanatlar kitabımı roman türünde yazdım. Edirne Yahudilerini araştırmaya dayalı olarak yazdım. Son kitabım Ihlamurlar Açarken’i belgesele dayalı, roman türünde kaleme aldım. Yeni kitap çalışmam da var. Onu da Şeyh Bedrettin’den başlayarak günümüze kadar Edirne için emekleri, üstün çalışmaları olan, kısacası iz bırakanları isim isim tanıtarak bu kitabımı yayın kültürüne ve Edirneye kazandırmak istiyorum.

1977 seçimlerinde Edirne Belediye Başkanı seçildiniz. Dürüst, Disiplinli, Çalışkan kimliğinizle Sosyal Demokrat belediyeciliğe prestij kazandırdınız. Ben de Sizinle çalışmaktan gurur duydum. Göreviniz bitince sizi siyaset sahnesinde göremedik. Kendinizi Edirne’ye yukarıda belirtilen işlere adadınız. Siyasete dönmeyi düşünüyormusunuz?

 

Övgülerinize teşekkür ederim. Siz de Belediye Başkanlığım süresinde Özel Kalem Müdürlüğümü, Basın ve Halkla ilişkilerimi başarı ile yürüttünüz. Biliyorsunuz 12 Eylül darbesi ile görevden alındık, siyaset yapmamıza Konsey yasak getirdi. Yıllarca siyasetten uzak kaldık. Yeni döneme geçilince de herkes arkadaşları ile gruplaşarak politikaya girdi. O aşamadan sonra bizim başarılı olmamız zordu. İsmet İnönü’nün bir sözü vardır.” Politika-Siyaset Arkadaşla, Savaş ta silahla yapılır”demiştir. O nedenle ben de siyasetten uzak kalmayı yeğledim. Kendime yeni bir rota çizdim. Edirne’ye hizmet sadece  siyasetle olmuyor. Ben bu şekilde Edirne’ye, Halkıma hizmet etmekten de çok mutluyum. Ben siyaseti C.H.P. de yaptım. Her zaman da partimin yanında oldum. Bugün gel deseler Ağabey olarak emirlerinde olurum. Olmuşumdur. Tecrübelerimizle her zaman katkı sunarım. Ama artık yaşımız da kemale erdi. Gençlerimiz çalışsınlar. Bu nedenlerle aktif siyaseti düşünmüyorum.

Röportajımıza son vermeden önce eklemek istediklerinizi alabilirmiyim?

Edirneli olmaktan, Edirne’de yaşamaktan, Edirne’ye hizmet etmekten mutluyum, gururluyum. Edirne’yi çok seviyorum. Oral Onur abimizle başladık onun bir sözü ile bitirelim. Yaşlılarımız caanımmm Edirne derlerdi. Oral Abi de CANIM EDİRNE MEMLEKET DEĞİL BİR TARİH KİTABI derdi. Mezar taşında da bu söylemi yazılıdır. Ben de bu şekilde söyleyerek sözlerimi tamamlayayım. Bana bu söyleşi ile düşüncelerimi halkımızla paylaşma imkanı verdiğiniz için size ve Yenigün gazetesi çalışanlarına selam ve sevgilerimle teşekkür ediyorum.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Uğur Mumcu!
Selçuk Duranlar
HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR !
Derya Kurbay
Part 1: yeşil ve huzur..
TURAN ŞALLI
Eski Fevzipaşa İlkokulu tarihi binası kaderine terk edilmesin
Tülay Çağlarer
Hileli ve zehirli ürünler soframızda
ERCAN KERMAN
Dökülen sarı yağlıboya
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Ahmet Acaroğlu
Elazığ Depremi ve düşündürdükleri
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER