Numan Özgür METİN
MASALLAR DİYARI KAPADOKYA
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım masallar diyarı Kapadokya hakkında izlenimlerimi paylaşacağım. Kapadokya birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çeken bu bölge, benim en çok fotoğraflamak ve gezmek istediğim yerlerden. Kapadokya'ya gittiğiniz ilk anda oranın büyüsüne kapılıyorsunuz.Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği muhteşem bir yerdir.

Halkıda sıcak kanlı yardımsever güzel insanlar. Kapadokya’yı doyasıya gezmek için bence 3-4 gün ayırmak gerekir. Ben 20-21 ekimde 2 gün 1 gece konaklamalı kültür turuyla masallar diyarı Kapadokya’ya gittim.Güvercinlik vadisi, Peri bacaları, Avanos, Ihlara vadisi,Göreme, Asmalı konak gereçten görülmeye değer yerler güvercinlik vadisinde bir sürü güvercin var ayrıca harika bir manzara burada sizi bekliyor peri bacalarını bu noktadan izlemek çok güzel burada nazar boncukları bağlanmış ağacın önünde fotoğraf çektirmek için insanlar adeta bir birleriyle yarışıyor.Göreme açık Hava Müzesi’nin hemen başlangıcındaki küçük jandarma karakolunu görebilirsiniz peribacasında karakol bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmekte. Göreme açık hava müzesi çok güzel peri bacalarının farklı oluşumlarını görüp Kapadokya’nın müthiş manzarasına tanık olabilirsiniz.Burada belirli yerlerde durmuş develeri göreceksiniz. İsteyen belirli bir ücret karşılığında develerle fotoğraf çektirebiliyor.Birde en çok merak ettiğim yer Ihlara vadisi maalesef yoğun yağış nedeniyle gezme fırsatım olmadı.Ihlara Vadisi’ne giriş ücretli fakat müze kartınız varsa burada geçerli oluyor. Avanos, çömlek sanatının geliştiği önemli yerlerden biridir.

Çömlek atölyesinde çömlek  ustasının  çarkta çömlek yapımını bizlere uygulamalı olarak gösterdi ve bu sanat hakkında bizleri bilgilendirdi. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağı ziyaret etmeden olmaz tabi konak hala yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kapadokya’yaimkanınız varsa kesinlikle gidin derim ben çok keyif aldım sonbaharda gezmek başka güzel oluyor. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ediyorum.

Burada görmek ve fotoğraflamak istediğim sabah erken saatlerde başlayan balon turlarıydı. Sabah erken saatte kalkıp otelimizin penceresinden balonları izlemeye başladım sonra makinemi alıp hemen vadiye çıkıp yüksek bir yerden çekime başladım çok hoş bir görüntüydü izlemek harika bir keyif gerçekten erken kalkmaya kesinlikle değer yaklaşık bir saat boyunca gökyüzünde rengarenk balonlarınmuhteşem görüntüsünü izleyip fotoğrafladım. Kapadokya’ya geldiğinizde yapılacak en güzel aktivitelerden biri tabi ki sabah erkenden kalkıp  balon turu yapmak Kapadokya’da atv turları, at turu, vadi yürüyüşleri ve daha nicesi ile zengin biraktivite merkezidir.Kapadokya’nın en meşhur yemeklerinden birisi testi kebabıdır.

Toprak çömleklerde yapılan bu etler oldukça leziz çömlekte servis ediliyor size küçük bir çekiç veriliyor çömleği siz kırıyorsunuz denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.Birde Kapadokya’da üretilen şarapları denemenizi öneririm zaten size şarap fabrikalarında tadımlık ikramda bulunuyorlar. Kapadokya gerçekten çok güzel ben ilerleyen zamanda imkanım olursa tekrar gitmek istiyorum burada gezilecek gerçekten çok güzel yerler var ve en az 3-4 gün ayırmak lazım diye düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER