Numan Özgür METİN /
MASALLAR DİYARI KAPADOKYA
25 Ekim 2018 Perşembe, 07:00

Merhaba değerli okuyucular bu yazım masallar diyarı Kapadokya hakkında izlenimlerimi paylaşacağım. Kapadokya birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çeken bu bölge, benim en çok fotoğraflamak ve gezmek istediğim yerlerden. Kapadokya'ya gittiğiniz ilk anda oranın büyüsüne kapılıyorsunuz.Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği muhteşem bir yerdir.

Halkıda sıcak kanlı yardımsever güzel insanlar. Kapadokya’yı doyasıya gezmek için bence 3-4 gün ayırmak gerekir. Ben 20-21 ekimde 2 gün 1 gece konaklamalı kültür turuyla masallar diyarı Kapadokya’ya gittim.Güvercinlik vadisi, Peri bacaları, Avanos, Ihlara vadisi,Göreme, Asmalı konak gereçten görülmeye değer yerler güvercinlik vadisinde bir sürü güvercin var ayrıca harika bir manzara burada sizi bekliyor peri bacalarını bu noktadan izlemek çok güzel burada nazar boncukları bağlanmış ağacın önünde fotoğraf çektirmek için insanlar adeta bir birleriyle yarışıyor.Göreme açık Hava Müzesi’nin hemen başlangıcındaki küçük jandarma karakolunu görebilirsiniz peribacasında karakol bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmekte. Göreme açık hava müzesi çok güzel peri bacalarının farklı oluşumlarını görüp Kapadokya’nın müthiş manzarasına tanık olabilirsiniz.Burada belirli yerlerde durmuş develeri göreceksiniz. İsteyen belirli bir ücret karşılığında develerle fotoğraf çektirebiliyor.Birde en çok merak ettiğim yer Ihlara vadisi maalesef yoğun yağış nedeniyle gezme fırsatım olmadı.Ihlara Vadisi’ne giriş ücretli fakat müze kartınız varsa burada geçerli oluyor. Avanos, çömlek sanatının geliştiği önemli yerlerden biridir.

Çömlek atölyesinde çömlek  ustasının  çarkta çömlek yapımını bizlere uygulamalı olarak gösterdi ve bu sanat hakkında bizleri bilgilendirdi. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağı ziyaret etmeden olmaz tabi konak hala yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kapadokya’yaimkanınız varsa kesinlikle gidin derim ben çok keyif aldım sonbaharda gezmek başka güzel oluyor. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ediyorum.

Burada görmek ve fotoğraflamak istediğim sabah erken saatlerde başlayan balon turlarıydı. Sabah erken saatte kalkıp otelimizin penceresinden balonları izlemeye başladım sonra makinemi alıp hemen vadiye çıkıp yüksek bir yerden çekime başladım çok hoş bir görüntüydü izlemek harika bir keyif gerçekten erken kalkmaya kesinlikle değer yaklaşık bir saat boyunca gökyüzünde rengarenk balonlarınmuhteşem görüntüsünü izleyip fotoğrafladım. Kapadokya’ya geldiğinizde yapılacak en güzel aktivitelerden biri tabi ki sabah erkenden kalkıp  balon turu yapmak Kapadokya’da atv turları, at turu, vadi yürüyüşleri ve daha nicesi ile zengin biraktivite merkezidir.Kapadokya’nın en meşhur yemeklerinden birisi testi kebabıdır.

Toprak çömleklerde yapılan bu etler oldukça leziz çömlekte servis ediliyor size küçük bir çekiç veriliyor çömleği siz kırıyorsunuz denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.Birde Kapadokya’da üretilen şarapları denemenizi öneririm zaten size şarap fabrikalarında tadımlık ikramda bulunuyorlar. Kapadokya gerçekten çok güzel ben ilerleyen zamanda imkanım olursa tekrar gitmek istiyorum burada gezilecek gerçekten çok güzel yerler var ve en az 3-4 gün ayırmak lazım diye düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55