Numan Özgür METİN
MASALLAR DİYARI KAPADOKYA
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım masallar diyarı Kapadokya hakkında izlenimlerimi paylaşacağım. Kapadokya birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çeken bu bölge, benim en çok fotoğraflamak ve gezmek istediğim yerlerden. Kapadokya'ya gittiğiniz ilk anda oranın büyüsüne kapılıyorsunuz.Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği muhteşem bir yerdir.

Halkıda sıcak kanlı yardımsever güzel insanlar. Kapadokya’yı doyasıya gezmek için bence 3-4 gün ayırmak gerekir. Ben 20-21 ekimde 2 gün 1 gece konaklamalı kültür turuyla masallar diyarı Kapadokya’ya gittim.Güvercinlik vadisi, Peri bacaları, Avanos, Ihlara vadisi,Göreme, Asmalı konak gereçten görülmeye değer yerler güvercinlik vadisinde bir sürü güvercin var ayrıca harika bir manzara burada sizi bekliyor peri bacalarını bu noktadan izlemek çok güzel burada nazar boncukları bağlanmış ağacın önünde fotoğraf çektirmek için insanlar adeta bir birleriyle yarışıyor.Göreme açık Hava Müzesi’nin hemen başlangıcındaki küçük jandarma karakolunu görebilirsiniz peribacasında karakol bir çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmekte. Göreme açık hava müzesi çok güzel peri bacalarının farklı oluşumlarını görüp Kapadokya’nın müthiş manzarasına tanık olabilirsiniz.Burada belirli yerlerde durmuş develeri göreceksiniz. İsteyen belirli bir ücret karşılığında develerle fotoğraf çektirebiliyor.Birde en çok merak ettiğim yer Ihlara vadisi maalesef yoğun yağış nedeniyle gezme fırsatım olmadı.Ihlara Vadisi’ne giriş ücretli fakat müze kartınız varsa burada geçerli oluyor. Avanos, çömlek sanatının geliştiği önemli yerlerden biridir.

Çömlek atölyesinde çömlek  ustasının  çarkta çömlek yapımını bizlere uygulamalı olarak gösterdi ve bu sanat hakkında bizleri bilgilendirdi. Buradan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.Asmalı Konak dizisinin çekildiği konağı ziyaret etmeden olmaz tabi konak hala yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kapadokya’yaimkanınız varsa kesinlikle gidin derim ben çok keyif aldım sonbaharda gezmek başka güzel oluyor. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza almanızı tavsiye ediyorum.

Burada görmek ve fotoğraflamak istediğim sabah erken saatlerde başlayan balon turlarıydı. Sabah erken saatte kalkıp otelimizin penceresinden balonları izlemeye başladım sonra makinemi alıp hemen vadiye çıkıp yüksek bir yerden çekime başladım çok hoş bir görüntüydü izlemek harika bir keyif gerçekten erken kalkmaya kesinlikle değer yaklaşık bir saat boyunca gökyüzünde rengarenk balonlarınmuhteşem görüntüsünü izleyip fotoğrafladım. Kapadokya’ya geldiğinizde yapılacak en güzel aktivitelerden biri tabi ki sabah erkenden kalkıp  balon turu yapmak Kapadokya’da atv turları, at turu, vadi yürüyüşleri ve daha nicesi ile zengin biraktivite merkezidir.Kapadokya’nın en meşhur yemeklerinden birisi testi kebabıdır.

Toprak çömleklerde yapılan bu etler oldukça leziz çömlekte servis ediliyor size küçük bir çekiç veriliyor çömleği siz kırıyorsunuz denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.Birde Kapadokya’da üretilen şarapları denemenizi öneririm zaten size şarap fabrikalarında tadımlık ikramda bulunuyorlar. Kapadokya gerçekten çok güzel ben ilerleyen zamanda imkanım olursa tekrar gitmek istiyorum burada gezilecek gerçekten çok güzel yerler var ve en az 3-4 gün ayırmak lazım diye düşünüyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK