Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2018, Salı
Diğer Yazıları

Şumlu şehir merkezinden ayrılarak 20 Km uzaklıkta bulunan Stara Pliska ya gidildi. Gece, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Müdürü Vertsislav Venkov Edirne den gelen basın mensuplarına yemek verdi. Yemek yenen, kaldığımız tesisler Bulgar tarihini yansıtan bir mekandı. Yemek sonrası Bulgaristan’ın sorunlarıyla ilgili Vetsislav Venkov bilgi verdi. Sabah gece kaldığımız tesisleri gezdim ve edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.

Pliska Şehri

Bulgaristan ilk devleti 681 yılında kurulduğun başkent Pliska olmuştur.Daha sonraları şehir yıkıma uğrasada kale ve kaleye yakın konumda yer alan kalıntıları halen yer almaktadır.Zamanla yapılan yenileme çalışmaları konusu kaleden kalan taşlarla yerinden eski görünüme getirilmeye çalışılmıştır

Preslav Şehri

Pliska şehrinden sonar Ülkenin 2. başkenti Preslav şehri olmuştur. Şehir zamanının Avrupa’daki en önemli ve muhteşem bir şehir olarak bilinmektedir

Pliska, muharebelerinin yapıldığı yerleşim yeri ve birinci Bulgar İmparatorluğu’nun ilk başkentidir. Günümüzde Bulgaristan’da bulunan bir antik şehirdir.

Pliska Savaşı Bizans tarihindeki en ağır yenilgilerden birisidir.

Pliska pusulası;Pusula üzerinde Türklere ait yönleri gösteren Tamgalar yer almaktadır.

Tesislerin yanında ki açık hava müzesinde Kiril Alfabesinin harfleri heykel olarak yapılmış ve üst katta Bulgaristan’ın Krallarının heykelleri bulunuyordu.

Alfabe Kalesi

Pliska Kalesinin bir bölümün de Ermeni Heykeltıraşın Bulgar alfabenin 30 harfini değişik bir şekilde kombinasyonlamıştır. Harflerle birlikte de tasvir edilmiştir. Kalenin içerinde bir de galeri yer almakta ücretsiz burayı da gezebilirsiniz.

Bulgar Alfabesi, Bulgaristan'ın kullanmış olduğu resmi dillerinin oluşturduğu alfabedir. Slav dillerine ait olduğu için, 9. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bulgar Alfabesinde bulunan birçok harf, Yunan Alfabesinden esinlenerek yapılmıştır. Bu dil yazıya dökülerek, cümlelerin oluşturulduğu ilk Slav dili olduğu için, 862 yılında oluşturulmuştur.

Bulgar Alfabesi, Kiril Alfabesinden esinlenerek yapılmıştır.

Bulgar Alfabesi, üç aşamadan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Şu an kullanılan ve Modern Bulgar Alfabesi olarak bilinen alfabenin oluşması 16. yüzyıla dayanmaktadır. Modern Bulgar Alfabesinde 30 adet kelime bulunmaktadır. Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarca olmasına rağmen, çoğunlukla Türkçe ve Romanca da sıklıkla konuşulmaktadır. Okuma ve yazma oranı çok düşük olmasından dolayı, yapılan göçler sayesinde bu oran biraz artmıştır. 7 ila 15 yaş arası eğitim mecburi eğitim olmaktadır. Rusça ile hemen hemen aynı olan, sadece birkaç harfin değişik olmasından kaynaklı olarak Slav dilleri arasında en eski olan diller olmaktadır.

Kaldığımız tesisleri gezdikten sonra TC Burgas Konsolosunun davetine katılmak üzere yola koyulduk.

Yeni yapılan Burgas Limanında, Bulgaristan TC Burgas Başkonsolosu Nuray İnantepe ve Burgas Liman Müdürdü Dian Dimov girişte bizleri karşıladı

Bulgaristan Burgas Başkonsolosu Nuray İnantepe, “Avrupa Birliği’nin desteğiyle Burgas-İğneada-İstanbul deniz yolu hattının açılması amacıyla proje düzenlendiğini ifade etti. Proje ile Burgas ile İğneada arası yaklaşık 20 dakika olacağının” müjdesini verdi.

Burgas Liman Müdürdü Dian Dimov, “Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve turizmin canlandırılması amacıyla yeni bir projeye adım atıyor. Bulgaristan’ın en büyük kentlerinden biri olan Burgas limanından hızlı gemi yolculuğu ile İğneada ve İstanbul’a gidecek ve geri dönecek seferler düzenlenmesi amacıyla başlatılan projeyle ilgili” açıklamalarda bulundu.

Görüşmelerden sonra kısa bir sürede olsa altı yıl önce geldim Burgas şehrini gezme imkanını yaşadım.

Geziyle ilgili geniş bir yorumlarımı daha sonra ki bir tarihte bildireceğimi bildirir. Yeni bir yazımda buluşmak üzere hoşça kalın.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
14 Mart Tıp Bayramı
ERCAN KERMAN
Panayır
Psikolog. Buse Başköylü
Kadınlar günü
Ahmet Acaroğlu
Demokrasimizi çürütmeyelim!
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
NURAN İKİZ
Tarihe ışıkla cazibe
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Recep Çınar
Çalabilirmişiz!
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Sağlık çalışanlarının bayramı kutlu olsun
ERTAN ÇEKİÇ
Deneme yanılma ve öğrenme
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar