Psikolog. Buse Başköylü /
Helikopter Ebeveyn Olabilir Misiniz?
19 Ekim 2018 Cuma, 07:00

Helikopter ebeveyn terimi ilk başta size garip gelebilir. Ancak helikopter ebeveynler hepimizin çevresinde sıklıkla karşılaştığı ebeveyn türleridir. Bu terim 1960'lı yıllarda bir çocuğun ailesini tasvir etmek için kullandığı bir terimdir. Birçok ebeveyni tanımlıyor oluşu nedeniyle ise günümüze kadar gelmiştir. Hatta çağımızda büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Bu terim çocuğunun etrafında fır dönen aileleri temsil ediyor. Helikopter ebeveynlik genel hatlarıyla mükemmeliyetçi, aşırı korumacı, kontrolcü aileleri temsil etmektedir. Çocuğunun etrafında pervane olan aileler, bunu oldukça iyi niyetle yapmaktadırlar. Ancak bu pervane oluş çocuğa özgürlük alanı bırakmadığından problemlere yol açabilmektedir.

Helikopter ebeveynlerin çocukları genellikle aileleri tarafından aşırı ilgi görürler ve bu çocuklar başka ortamlarda aynı düzey ilgiyi bulamadıklarında tahammülsüzlük geliştirirler. Bu aileler genellikle çocuklarının ayrı bir birey olduğunu kabullenmekte güçlük çekerler. Çocuklarını fazla içselleştirirler. Çocuklarının tek karar vermesine fırsat tanımazlar.

Bu aileler aynı zamanda çocuklarından yüksek bir akademik başarı beklerler. Bu beklenti çocuğun potansiyelinden oldukça yüksektir. Bu beklentiyi karşılayamayan çocuk aile tarafından sorgulanır, sorgulanma endişesiyle sınavlara dair olan kaygısı artar. Bu çocuklar ailenin istekleri ve kendi istekleri arasında sıkışmış çocuklardır. Özgüven problemi, helikopter ebeveynlerin çocuklarında oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Çünkü hayatta çocuğun yerine karar veren biri her daim vardır ve çocuğun kendini önemli hissetmesi neredeyse imkansızdır.

Helikopter ebeveynler çocuklarına yalnızca çocuklukta değil yetişkinlikte de zarar verebilmektedir. İş görüşmesine ebeveyni ile giden kişiler ya da evlilik kararını ailesine bırakan kişiler helikopter ebeveyne maruz kalmış kişiler olabilir. Helikopter ebeveynlik özgüven problemleri, sorumluluklardan kaçış, tek başına karar verememe, sosyal iletişimde beceriksizlik gibi sorunlara yol açtığı gibi kaygı bozuklukları ve depresyona kadar uzanan sorun listesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle çocuğu üzerinde aşırı korumacı, çocuğu yerine karar veren, çocuğu ile ilgili durumlarda “biz” diye konuşan ebeveynler helikopter ebeveyndir diyebiliriz ve bu ailelerin aile terapisine gitmeleri çözüm olabilir.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55