Psikolog. Buse Başköylü
Helikopter Ebeveyn Olabilir Misiniz?
Yayın Tarihi: 19 Ekim 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Helikopter ebeveyn terimi ilk başta size garip gelebilir. Ancak helikopter ebeveynler hepimizin çevresinde sıklıkla karşılaştığı ebeveyn türleridir. Bu terim 1960'lı yıllarda bir çocuğun ailesini tasvir etmek için kullandığı bir terimdir. Birçok ebeveyni tanımlıyor oluşu nedeniyle ise günümüze kadar gelmiştir. Hatta çağımızda büyük bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Bu terim çocuğunun etrafında fır dönen aileleri temsil ediyor. Helikopter ebeveynlik genel hatlarıyla mükemmeliyetçi, aşırı korumacı, kontrolcü aileleri temsil etmektedir. Çocuğunun etrafında pervane olan aileler, bunu oldukça iyi niyetle yapmaktadırlar. Ancak bu pervane oluş çocuğa özgürlük alanı bırakmadığından problemlere yol açabilmektedir.

Helikopter ebeveynlerin çocukları genellikle aileleri tarafından aşırı ilgi görürler ve bu çocuklar başka ortamlarda aynı düzey ilgiyi bulamadıklarında tahammülsüzlük geliştirirler. Bu aileler genellikle çocuklarının ayrı bir birey olduğunu kabullenmekte güçlük çekerler. Çocuklarını fazla içselleştirirler. Çocuklarının tek karar vermesine fırsat tanımazlar.

Bu aileler aynı zamanda çocuklarından yüksek bir akademik başarı beklerler. Bu beklenti çocuğun potansiyelinden oldukça yüksektir. Bu beklentiyi karşılayamayan çocuk aile tarafından sorgulanır, sorgulanma endişesiyle sınavlara dair olan kaygısı artar. Bu çocuklar ailenin istekleri ve kendi istekleri arasında sıkışmış çocuklardır. Özgüven problemi, helikopter ebeveynlerin çocuklarında oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Çünkü hayatta çocuğun yerine karar veren biri her daim vardır ve çocuğun kendini önemli hissetmesi neredeyse imkansızdır.

Helikopter ebeveynler çocuklarına yalnızca çocuklukta değil yetişkinlikte de zarar verebilmektedir. İş görüşmesine ebeveyni ile giden kişiler ya da evlilik kararını ailesine bırakan kişiler helikopter ebeveyne maruz kalmış kişiler olabilir. Helikopter ebeveynlik özgüven problemleri, sorumluluklardan kaçış, tek başına karar verememe, sosyal iletişimde beceriksizlik gibi sorunlara yol açtığı gibi kaygı bozuklukları ve depresyona kadar uzanan sorun listesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle çocuğu üzerinde aşırı korumacı, çocuğu yerine karar veren, çocuğu ile ilgili durumlarda “biz” diye konuşan ebeveynler helikopter ebeveyndir diyebiliriz ve bu ailelerin aile terapisine gitmeleri çözüm olabilir.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Ah Güzel İstanbul
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
Recep Çınar
Ömür tükenir, demir soğumaz!
ERTAN ÇEKİÇ
Teknoloji ile felsefe
CELİL ÖZCAN
Köy Enstitülerinin kuruluşu kutlu olsun!
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Memurlar e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmeli
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar