Recep Çınar /
Mahalli seçimlere giderken!
10 Ekim 2018 Çarşamba, 07:00

Mevsim itibariyle havalar soğumaya/serinlemeye başlasa da siyaset ısınıyor. Mart 2019’da yapılacak Mahalli seçimlere 6 ay kadar bir zaman kaldı. Partiler, gerek Genel Merkez düzeyinde gerekse İller düzeyinde yerel seçim hazırlıklarını startını verdiler. Konu henüz aday adayları tespit aşamasında.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan, sınıfını geçmiş ‘büyük başkan(!)’ edasıyla yeni bir seçime hazırlanıyor. Mahalleleri ziyaret ediyor, selfiler çekiyor, mahallelerin dertlerini dinliyor (!) -4,5 yıldır neredeydi ise- Yaşam Merkezleri, İnteraktif Çocuk Müzesi, ‘dinazor’, Eğitim Kampüsü' nden… söz ediyor. Geçtiğimiz hafta da aday adaylığını açıkladı.

Yandaş medya Gürkan’ın aday adaylığını “BÜYÜK BAŞKAN” şeklinde verdi. Büyük Başkan’ın ölçü ve sıfatları neyse!

Politika hep böyledir, “kimse yoğurdum ekşi” demez. Geçmişi de tez unutur. Boşuna dememişler; “Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür” diye!

2014 Mahalli seçimleri öncesi Recep Gürkan yine böyle bir takım vaatlerle sahaya iddialı bir şekilde inmişti. Hatırlayın, seçim öncesi “Edirne’nin birleştirici gücü, Edirne Bildirisi”nde tam 33 tane projenin(!) sözünü veriyordu.

Neydi bunlar?

* İşsizlik sorununun öncelikleri arasında olacağından, Altyapı sorununu kökünden çözmeye,

* Çöplük sorununun biteceğinden, otoparkın sorun olmaktan çıkacağına,

* Medeniyetimize yakışır şehir tuvaletlerinin inşasından, Hafif raylı ulaşım sistemine,

* 25 Kasım stadyumunun Kent Parkı yapılacağından, Edirne’nin ‘Seralar’ ile tanışacağına,

* Turizm Otogarı yapılmasından, Kültür Merkezi inşasına,

* İbadethanelerin çevre düzenleme ve temizliğinden, Eğitim Kurumlarının çevre temizliğine,

* Ve daha neleeer neler…

Peki, verilen vaatlerin hangisi yerine getirildiı, hangi sorun çözüldü?

* Altyapı mı? Muhtarlar bile “alt yapımız artık dayanmıyor” diye feryat ediyor.

* Su sorunu mu? Tek katlı binalar bile ‘Hidrofor’ kullanmadan gerekli suyu alamıyor. Hemen her gün şehrin çeşitli yerlerinde su patlakları.

* Yeni çöplük yapıldı. Ama nasıl çalıştırılıyor? Ayrıştırma bölümü çalışıyor mu? Eski çöplük yerinin rezaleti hala sürüyor. Mahallelerdeki çöp rezaleti ne zaman son bulacak? Belediye’nin yapamadığı temizlik işlerini ‘Temizlik gönüllüleri’ bir kamyon çöp toplayarak Edirne’nin temizlikte nerede olduğunu gösterdi!

* Tuvaletlerimiz yetmiyordu, seyyar tuvalet yaptık ve şehrimizin “Altın Üçgeni”ne koyarak “Altın Üçgen”i az kaldı, “Tuvalet Üçgeni”ne dönüştürüyorduk. Neyse ki, gösterilen tepkiler Belediye’yi, bu ucubeyi kaldırmaya mecbur etti. Meğerse o yer WC için depo olarak seçilmiş(!) Koskoca şehirde depo için yer yokmuş gibi!

* Turizm Otogarı nerede? Onu bırakın da, şehirlerarası Otogarımız ne durumda?

* İbadethanelerin, Eğitim kurumlarının çevresi temizlenecekti, hem de periyodik olarak! (Fotoğraflarda durum çok net görülüyor, hem de şehir merkezinden!)

Bir şey yapılmadı diyemeyiz. Ama yapılanlar verilen sözlerin yanında, devede kulak misali!

Edirne, Belediyesi, hizmet konusunda 81 İl Belediyesi arasında sanırım ancak son sıralarda yer bulabilir. Hizmet diye yapılanların çoğu rutin, makyaj ve günü savma kabilinden. Dünya standartlarında kaç yolumuz, kaldırımımız var? Düzgü çalışan altyapımız var? Çöp, Çamur, Çukur konusunda ne değişti? Çarşı - Pazar rezalet. “Geleceğimiz” dediğimiz çocuklarımızı 3-5 metre karelik balkonlara veya beton mekânlara mahkûm olmaktan mı kurtardık? Yeşil alanlarımızı mı koruduk, hizmete sunduk? Kişi başına düşen yeşil alan miktarımız Avrupa ülkesi şehirlerin ancak yüzde 10’u kadar. Mevcut yeşil alanların da bir kısmı ‘rant’a dönüştürüldü. Turizm konusunda şehre ne kazandırdık? Enver Şengül Bey, 11 Eylül tarihli köşesinde “Eskişehir’in güzelliği, Edirne’nin Çirkinliği” konusundaki farkı fotoğraflarla ortaya koyuyor.

Bu konu, elbette bir köşe yazısına sığmaz. Seçimlere daha 6 ay kadar bir zaman olduğuna göre yeri geldikçe yine değineceğiz.

Dostça kalın…

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55