NURAN İKİZ /
Aklın hızı!..
05 Ekim 2018 Cuma, 07:00

‘Aklın yolu birdir.’, ‘Aklıma gelen, başıma geldi.’,  ‘Bir deli kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz.’, ‘Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş.’,  ‘Akıl akıldan üstündür.’

Akılla ilgili bu tip sözler bukadar değil tabii. Daha da çok var…

Daha önceki yazımda belirtmiştim. Akıl ile ilgili bir yazı kaleme alacağım diye. Şimdi sırası geldi. Dilimizde hemen hemen en çok kullandığımız kelimelerden biri akıl. Bir sohbet sırasında bile ‘Aaa bak aklıma ne geldi?’ der ve o aklımıza geleni bütün ayrıntılarıyla karşımızdakine anlatırız.  Hatta anlatırken yine aklımıza gelen başka bir olaya da geçtiğimizi olur.

Biri size “Hastaydım, ziyaretime bile gelmedin.” veya “ Artık hiç uğramaz oldun” diye sitemde bulunsa ilk ağzınızdan çıkacak bahane sözü “Vallahi hep aklımdaydı, ama olmadı işte.” olmaz mı?..

Bir yerde okumuştum. En hızlı hareket eden ‘Akıl’ imiş. Gerçekten de doğru. Bir yazı yazarken veya yine bir şeyler düşünürken aklınıza yıllar önce yaşadığınız, ama sevinçli, ama hüzün verici bir olay geliverir. Ardından o olay size başka bir olayı hatırlatıp anlık bir zaman içinde o olayın mekânına ışınlanır aklınız. Eğer yürürken aklınızla seyahat ediyorsanız, bir veya iki adım atışınızda kimbilir daha önce ziyaret ettiğiniz kaç şehire gider, orada yaşadıklarınızla başbaşa kalırsınız. Bunları daha da çoğaltmak mümkün değil mi?...

Bir okul arkadaşınıza rastlarsınız, hasret giderirken aklınız sizi okul yıllarınıza götürür. Ne kadar çok olayı hatırlatır. Arkadaşlarınızla yaptığınız 1 Nisan şakalarınızı, sınav heyecanınızı, boş derslerdeki boşvermişliğinizi, öğretmenlerinizin hangisinin ne kadar not kısırı, ne kadarının bol notu olduğu düşüncelerinizde at koşturur adeta… Anlatılan fıkralar, şakalaşmalar aklınızda seramoniye geçer sanki…

Akılla ilgili bukadar  yazımak yeter derken okulların yeni açıldığı şu günlerde birkaç okul fırkrası iyi gider düşüncesindeyim.

Biyoloji Sınavı

Biyoloji dersinden yapılacak sınav için sınıftaki herkez acayip çalışmış, notlar fotokopiler havada uçuşmuş. Daha sonra sınavın yapılacağı gün gitmişler bir de bakmışlar, ortada kâğıt kalem yok, sadece sıra sıra mikroskoplar.
Hoca da başlarında bekliyorken demiş ki, "Bu mikroskaplarda lam'da bir böceğin bacağı var; sınavınız bacağından böceği tanımak"
Tabi hemen itirazlar  gelmiş ama fayda etmemiş, hoca dediği dedik.

Öğrenciler mikroskopların başına geçmiş. Ama bir şey yapamıyorlar. En sonunda biri dayanamamış, kapıyı çarpıp çıkmış.
Hoca aynı Hababam Sınıfı tavrında arkasından seslenmiş "Kimsin ulan sen, kapıyı çarpıp çıkıyorsun?"
Kapı hafifçe aralanmış ve bir bacak uzanmış" Tanısana hadi lân, tanısana kim olduğumu?.."

Ahlak Dersi

Küçük Salamon, okuldan iki gözü iki çesme dönmüstü.

Babası, niye ağladığını sorunca hıçkıra hıçkıra cevap verdi:
- Öğretmen ahlak nedir diye sordu, bilemediğim için bana sıfır verdi.
- İyi etmiş. Öğreneydin, dedi babası. Gel sana anlatayım, dinle. Meselâ, bir müsteri geldi dükkâna, mal aldı. Giderken de içi para dolu cüzdanını unuttu. İste ahlak burada başlar. Bu cüzdanı ne yapacağım? Yalniz kendime mi saklayacağim yoksa ortağımla mı paylaşacağım?..

 

Annem izin vermiyor

 

Öğretmen okulda sormuş:

-Kim cennete gitmek istiyor?

Herkes parmak kaldırmış. Sadece Temel parmak kaldırmamış.

Öğretmeni sormuş:

-Temel sen cennete gitmek istemiyor musun?

Temel:

-İstemezmiyim öğretmenim. İstiyorum ama annem bana okuldan çıkınca hiçbir yere gitmeden eve gelmemi söyledi. Onun için kusura bakmayın. Annem göndermiyor.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55