Psikolog. Buse Başköylü
SAĞLIKTA ŞİDDETE, CİNAYETE NE ZAMAN SON VERECEĞİZ?
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Bu haftaki yazımda depresif belirtilerin mevsimsel olarak artışından bahsedecektim ancak geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı bir olaya değinmek istiyorum. Geçtiğimiz gün İstanbul’da özel bir hastanede çalışan psikiyatrist Fikret Hacıosman eski bir hastası tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayata veda etti. Günümüzde sağlık cinayetlerinden ne ilki ne de sonuncusu.

Maalesef ki dünyamızda sağlık çalışanlara gereken önem verilmiyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman’ın ölümü ise ruh sağlığı çalışanlarını oldukça büyük bir üzüntüye boğdu. Hastanın, bu cinayeti işlemedeki gerekçesi doktorunun kendisiyle dalga geçmesiydi. Günümüzde ruh sağlığı çalışanlarından ne yazık ki mucizeler bekleniyor. Sihirli bir dokunuşla anında çözüm isteniyor. Bu gerçekleşmediğinde ise ruh sağlığı çalışanları yetersiz görülüyor.

Bu yetersizlik duygusu ise kişide öfkeye neden oluyor. Çözüme anında ulaşmak isteyen kişiler, uzun sürede oluşan psikiyatrik rahatsızlıkların uzun süreli çözümlerini duyduklarında psikiyatristleri, psikologları, psikoterapistleri suçlama girişiminde bulunuyor. Çirkin karalamalar ve suçlamalar ne yazık ki üzerimize bir etiket gibi yaşıyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman cinayetinde de durum bundan ibaret. Doktorların veya ruh sağlığı çalışanlarının hayatı günümüzde pamuk ipliğine bağlı oldu. Hastanın bir anlık gafleti, öfkesi cinayetle sonuçlanan birçok vakaya şahit olduk. Psikiyatrik müdahaleler oldukça emek gerektiren, hasta ve doktor arasındaki işbirliğine dayanan bir süreçtir.

Hastalıkların ve tedavinin sorumluluğu tamamiyle doktora ait değildir. Psikiyatristler için geçerli olan bu durum tüm ruh sağlığı çalışanları için geçerlidir. Sorumluluk tedavi edene ait olduğu kadar hastaya da aittir. Bu nedenle mucizeler beklememek, sihirli dokunuşların zihinsel bir kurgudan ibaret olduğunu kabul etmek gerekir.  Ruh sağlığınız diğer tüm rahatsızlıklarınız kadar önem arz etmektedir ve tedavi süreci oldukça fazla emek gerektirmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yardım alınması gerekliliği unutulmamalıdır. Sağlık sektörü çalışanlarına saygının, verilen önemin arttığı günler görmek dileğiyle.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar