Psikolog. Buse Başköylü /
SAĞLIKTA ŞİDDETE, CİNAYETE NE ZAMAN SON VERECEĞİZ?
05 Ekim 2018 Cuma, 07:00

Bu haftaki yazımda depresif belirtilerin mevsimsel olarak artışından bahsedecektim ancak geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı bir olaya değinmek istiyorum. Geçtiğimiz gün İstanbul’da özel bir hastanede çalışan psikiyatrist Fikret Hacıosman eski bir hastası tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayata veda etti. Günümüzde sağlık cinayetlerinden ne ilki ne de sonuncusu.

Maalesef ki dünyamızda sağlık çalışanlara gereken önem verilmiyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman’ın ölümü ise ruh sağlığı çalışanlarını oldukça büyük bir üzüntüye boğdu. Hastanın, bu cinayeti işlemedeki gerekçesi doktorunun kendisiyle dalga geçmesiydi. Günümüzde ruh sağlığı çalışanlarından ne yazık ki mucizeler bekleniyor. Sihirli bir dokunuşla anında çözüm isteniyor. Bu gerçekleşmediğinde ise ruh sağlığı çalışanları yetersiz görülüyor.

Bu yetersizlik duygusu ise kişide öfkeye neden oluyor. Çözüme anında ulaşmak isteyen kişiler, uzun sürede oluşan psikiyatrik rahatsızlıkların uzun süreli çözümlerini duyduklarında psikiyatristleri, psikologları, psikoterapistleri suçlama girişiminde bulunuyor. Çirkin karalamalar ve suçlamalar ne yazık ki üzerimize bir etiket gibi yaşıyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman cinayetinde de durum bundan ibaret. Doktorların veya ruh sağlığı çalışanlarının hayatı günümüzde pamuk ipliğine bağlı oldu. Hastanın bir anlık gafleti, öfkesi cinayetle sonuçlanan birçok vakaya şahit olduk. Psikiyatrik müdahaleler oldukça emek gerektiren, hasta ve doktor arasındaki işbirliğine dayanan bir süreçtir.

Hastalıkların ve tedavinin sorumluluğu tamamiyle doktora ait değildir. Psikiyatristler için geçerli olan bu durum tüm ruh sağlığı çalışanları için geçerlidir. Sorumluluk tedavi edene ait olduğu kadar hastaya da aittir. Bu nedenle mucizeler beklememek, sihirli dokunuşların zihinsel bir kurgudan ibaret olduğunu kabul etmek gerekir.  Ruh sağlığınız diğer tüm rahatsızlıklarınız kadar önem arz etmektedir ve tedavi süreci oldukça fazla emek gerektirmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yardım alınması gerekliliği unutulmamalıdır. Sağlık sektörü çalışanlarına saygının, verilen önemin arttığı günler görmek dileğiyle.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55