Psikolog. Buse Başköylü
SAĞLIKTA ŞİDDETE, CİNAYETE NE ZAMAN SON VERECEĞİZ?
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2018, Cuma
Diğer Yazıları

Bu haftaki yazımda depresif belirtilerin mevsimsel olarak artışından bahsedecektim ancak geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı bir olaya değinmek istiyorum. Geçtiğimiz gün İstanbul’da özel bir hastanede çalışan psikiyatrist Fikret Hacıosman eski bir hastası tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayata veda etti. Günümüzde sağlık cinayetlerinden ne ilki ne de sonuncusu.

Maalesef ki dünyamızda sağlık çalışanlara gereken önem verilmiyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman’ın ölümü ise ruh sağlığı çalışanlarını oldukça büyük bir üzüntüye boğdu. Hastanın, bu cinayeti işlemedeki gerekçesi doktorunun kendisiyle dalga geçmesiydi. Günümüzde ruh sağlığı çalışanlarından ne yazık ki mucizeler bekleniyor. Sihirli bir dokunuşla anında çözüm isteniyor. Bu gerçekleşmediğinde ise ruh sağlığı çalışanları yetersiz görülüyor.

Bu yetersizlik duygusu ise kişide öfkeye neden oluyor. Çözüme anında ulaşmak isteyen kişiler, uzun sürede oluşan psikiyatrik rahatsızlıkların uzun süreli çözümlerini duyduklarında psikiyatristleri, psikologları, psikoterapistleri suçlama girişiminde bulunuyor. Çirkin karalamalar ve suçlamalar ne yazık ki üzerimize bir etiket gibi yaşıyor. Psikiyatrist Fikret Hacıosman cinayetinde de durum bundan ibaret. Doktorların veya ruh sağlığı çalışanlarının hayatı günümüzde pamuk ipliğine bağlı oldu. Hastanın bir anlık gafleti, öfkesi cinayetle sonuçlanan birçok vakaya şahit olduk. Psikiyatrik müdahaleler oldukça emek gerektiren, hasta ve doktor arasındaki işbirliğine dayanan bir süreçtir.

Hastalıkların ve tedavinin sorumluluğu tamamiyle doktora ait değildir. Psikiyatristler için geçerli olan bu durum tüm ruh sağlığı çalışanları için geçerlidir. Sorumluluk tedavi edene ait olduğu kadar hastaya da aittir. Bu nedenle mucizeler beklememek, sihirli dokunuşların zihinsel bir kurgudan ibaret olduğunu kabul etmek gerekir.  Ruh sağlığınız diğer tüm rahatsızlıklarınız kadar önem arz etmektedir ve tedavi süreci oldukça fazla emek gerektirmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak yardım alınması gerekliliği unutulmamalıdır. Sağlık sektörü çalışanlarına saygının, verilen önemin arttığı günler görmek dileğiyle.

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)