Numan Özgür METİN
Açık hava müzesi balat
Yayın Tarihi: 02 Ekim 2018, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba  değerli okuyucular bu yazımda İstanbul`un en eski semtlerinden biri olan Balat hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Tarihin en güzel zamanlarına bir yolculuk yapmak isteyenler için, bu güzel sürprizlerle dolu  semte doğru yola çıkmanın tam zamanı. Balat gerçekten açık hava müzesi gibi Balat sokaklarında çocukların oynadığı, iki ev arasına gerilmiş iplere asılı çamaşırlarla dikkat çeken, yaşlı ama yaşam dolu bir semt. Osmanlı zamanında Yahudilerin yerleşim yeri olarak biliniyor bu tarihi semt, o günlerin izlerini hala sokaklarında bulunan sinagoglar, kiliseler ve camilerle günümüze taşıyor. Balat Fatih ilçesinin Haliç kıyısında İstanbul’un tam kalbinde bulunuyor. Balat yokuşlu sokakları, cumbalırengarenk evleri ile yerli yabancı pek çok turisti kendine hayran bırakıyor.

Balat benim İstanbul’da en çok sevdiğim semtlerin başında gelmektedir. Fırsat buldukça fotoğraf makinemle Balat’ın bol yokuşlu, dar ve merdivenli sokaklarında gezmek, beni bambaşka dünyalara götürüyor. Balat sokaklarında gezerken dikkatimi çeken şeylerden birisi de Balat sokaklarındaki mezatlar Balatta birçok mezat dükkanı var açık arttırma usulü eski antika eşyaları satın almanız mümkün antika eşya satan dükkanlarda eskiye dair herşeyibulabilirsiniz.

Değişik şirin konsept  kafelerinde oturup çay, kahvenizi içebilir sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Balat son birkaç yılda her geçen gün daha popüler hale gelmeye başladı. Hafta sonları  özellikle çok kabalalık oluyor. Balat sokaklarının en çok fotoğraflanan köşelerinden biri, UNESCO Kültür Mirası kapsamında restore edilmişrengarenk sıralar halinde dizilmiş tarihi cumbalı evleriyle merdivenli yokuş. Burasınıseviyorum  burayı arayıp bulacağım diye sokak sokakgezmiştim. Eline fotoğraf makinesini, telefonunu alan burada birkaç kare çekmeden gezisini bitirmez.

Hafta içleri her daim sakin ama hafta sonları anca erken saatlerde buradaysanız sokağı bomboş yakalarsınız. Öğlene kaldınız mı çok kalabalık oluyor. Balat’ın sokaklarını gezinsürprizlerle dolu sokaklarında kaybolun fotoğraf çekmeyi seviyorsanız vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Her ne kadar ön yargılarımız Balat semtinin varoş semti olduğu ya da Balat tehlikelidir ya orada ne işin var? İmajı sergilese de Balat gezisi yaptıktan sonra tüm bu  düşüncelerinizdeğişecektir.

Gündüzleri  ise ben herhangi bir tehlikeyle karşılaşmadım. Zaten bir çok insan fotoğraf çekmeye geldiği için etraf kalabalık oluyor ama siz yine de çok ıssız sokaklara tek başınıza girmeyin. İstanbul`u seviyorum çünkü İstanbul fotoğrafçılara adeta açık hava fotoğrafçılık kursu veriyor. Balat’ta renkli evlerden tutun kırık dökük binalar tüm fotoğrafçıların  dikkatiniçekiyor.

Geçen gün gittiğimde düğün fotoğrafı çekilmeye gelen bir çift bile görmüştüm. Tabi son zamanlarda medyatik açıdan da çok tercih edilen balat sokakları birçok dizi ve filmlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca fotoğraf kulüpleri ve seyahat acenteleri sıklıklaBalat turları yapıyor.Renkli sokakları, insanın içini ısıtan küçük değişik konsept kafeleri, eski İstanbul’u hala yaşatan o güzel insanlarıyla Balat İstanbul’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Her köşesi tarih dolu eski İstanbul’un tam kalbinde olan semt, içinde bir çok tarihi yapıyı barındırıyor.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK