Numan Özgür METİN
Açık hava müzesi balat
Yayın Tarihi: 02 Ekim 2018, Salı
Diğer Yazıları

Merhaba  değerli okuyucular bu yazımda İstanbul`un en eski semtlerinden biri olan Balat hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Tarihin en güzel zamanlarına bir yolculuk yapmak isteyenler için, bu güzel sürprizlerle dolu  semte doğru yola çıkmanın tam zamanı. Balat gerçekten açık hava müzesi gibi Balat sokaklarında çocukların oynadığı, iki ev arasına gerilmiş iplere asılı çamaşırlarla dikkat çeken, yaşlı ama yaşam dolu bir semt. Osmanlı zamanında Yahudilerin yerleşim yeri olarak biliniyor bu tarihi semt, o günlerin izlerini hala sokaklarında bulunan sinagoglar, kiliseler ve camilerle günümüze taşıyor. Balat Fatih ilçesinin Haliç kıyısında İstanbul’un tam kalbinde bulunuyor. Balat yokuşlu sokakları, cumbalırengarenk evleri ile yerli yabancı pek çok turisti kendine hayran bırakıyor.

Balat benim İstanbul’da en çok sevdiğim semtlerin başında gelmektedir. Fırsat buldukça fotoğraf makinemle Balat’ın bol yokuşlu, dar ve merdivenli sokaklarında gezmek, beni bambaşka dünyalara götürüyor. Balat sokaklarında gezerken dikkatimi çeken şeylerden birisi de Balat sokaklarındaki mezatlar Balatta birçok mezat dükkanı var açık arttırma usulü eski antika eşyaları satın almanız mümkün antika eşya satan dükkanlarda eskiye dair herşeyibulabilirsiniz.

Değişik şirin konsept  kafelerinde oturup çay, kahvenizi içebilir sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Balat son birkaç yılda her geçen gün daha popüler hale gelmeye başladı. Hafta sonları  özellikle çok kabalalık oluyor. Balat sokaklarının en çok fotoğraflanan köşelerinden biri, UNESCO Kültür Mirası kapsamında restore edilmişrengarenk sıralar halinde dizilmiş tarihi cumbalı evleriyle merdivenli yokuş. Burasınıseviyorum  burayı arayıp bulacağım diye sokak sokakgezmiştim. Eline fotoğraf makinesini, telefonunu alan burada birkaç kare çekmeden gezisini bitirmez.

Hafta içleri her daim sakin ama hafta sonları anca erken saatlerde buradaysanız sokağı bomboş yakalarsınız. Öğlene kaldınız mı çok kalabalık oluyor. Balat’ın sokaklarını gezinsürprizlerle dolu sokaklarında kaybolun fotoğraf çekmeyi seviyorsanız vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Her ne kadar ön yargılarımız Balat semtinin varoş semti olduğu ya da Balat tehlikelidir ya orada ne işin var? İmajı sergilese de Balat gezisi yaptıktan sonra tüm bu  düşüncelerinizdeğişecektir.

Gündüzleri  ise ben herhangi bir tehlikeyle karşılaşmadım. Zaten bir çok insan fotoğraf çekmeye geldiği için etraf kalabalık oluyor ama siz yine de çok ıssız sokaklara tek başınıza girmeyin. İstanbul`u seviyorum çünkü İstanbul fotoğrafçılara adeta açık hava fotoğrafçılık kursu veriyor. Balat’ta renkli evlerden tutun kırık dökük binalar tüm fotoğrafçıların  dikkatiniçekiyor.

Geçen gün gittiğimde düğün fotoğrafı çekilmeye gelen bir çift bile görmüştüm. Tabi son zamanlarda medyatik açıdan da çok tercih edilen balat sokakları birçok dizi ve filmlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca fotoğraf kulüpleri ve seyahat acenteleri sıklıklaBalat turları yapıyor.Renkli sokakları, insanın içini ısıtan küçük değişik konsept kafeleri, eski İstanbul’u hala yaşatan o güzel insanlarıyla Balat İstanbul’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Her köşesi tarih dolu eski İstanbul’un tam kalbinde olan semt, içinde bir çok tarihi yapıyı barındırıyor.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER