CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Son yıllarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik saldırılar arttı. Son örneği Mersin'de yaşandı. Çirkin mesajların sahibi ise Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki oldu.

Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki Atatürk’e alenen hakaret ederek: “Birisinin babasının ve kendisinin doğum yeri Selanik ise Selanik’lidir. Kimse Türk, Atatürk demesin, orijinali Yunan. Türk’e benzemiyor. Keşke Atatürk olmasaydı” demiştir.

AKP'li Hasan Baki'nin bu mesajları büyük tepki çekti ve Baki hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açtı. AKP,  tepkiler üzerine Baki'nin istifasını istedi. Baki istifa etti.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, AKP'li Hasan Baki'nin paylaşımlarına tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Ülkemizin, özgürlük ve demokrasiye kavuşmasını sağlayan, egemenliği Dolmabahçe Sarayı'ndan alıp TBMM’ye veren devlet adamımızın, bu şekilde aşağılanmasını kabul etmek mümkün değildir. Gençliğin bu noktaya gelmesine neden olanların oturup düşünmesi gerekir. Bu ve benzeri zihniyetlerin, Türkiye’yi nereye götürmek istediklerinin bir işaretidir.”

Ne acıdır ki, bu davaya bakan MahkemeAtatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki hakkında beraat kararı verdi.

Beraat kararına karşı Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil tepki gösterdi ve “Türkiye Devleti ve Türk Mahkemeleri, Atatürk’ün Yunan olduğunu mu düşünüyor?” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi olarak, öncelikle Atatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki’yi kınıyoruz. Yerel Mahkemenin vermiş olduğu “Beraat kararı”nın derhal temyiz edilmesini ve bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.

Bilinmelidir ki; Atatürk olmasaydı biz bugün bu topraklarda yoktuk. Atatürk olmasaydı,Türkiye Cumhuriyeti Devleti olamayacağı gibi Türk Nesli de olamayacaktı. Türk nesli hayatını Atatürk’e borçludur.

Bugün "Atatürk‘süz bir Türkiye, Atatürk'süz bir tarih" yaratma gayretlerinde olanlara ve Atatürk’ün manevi mirasına alenen hakaret edenlere 1981 de UNESCO'nun 152 ülkenin oybirliğiyle yapmış olduğu uluslararası Atatürk tanımını yeniden anımsatmakta yarar görüyoruz:"Atatürk kimdir? Atatürk, Uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı yapmamış eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu'dur."

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar