CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Son yıllarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik saldırılar arttı. Son örneği Mersin'de yaşandı. Çirkin mesajların sahibi ise Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki oldu.

Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki Atatürk’e alenen hakaret ederek: “Birisinin babasının ve kendisinin doğum yeri Selanik ise Selanik’lidir. Kimse Türk, Atatürk demesin, orijinali Yunan. Türk’e benzemiyor. Keşke Atatürk olmasaydı” demiştir.

AKP'li Hasan Baki'nin bu mesajları büyük tepki çekti ve Baki hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açtı. AKP,  tepkiler üzerine Baki'nin istifasını istedi. Baki istifa etti.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, AKP'li Hasan Baki'nin paylaşımlarına tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Ülkemizin, özgürlük ve demokrasiye kavuşmasını sağlayan, egemenliği Dolmabahçe Sarayı'ndan alıp TBMM’ye veren devlet adamımızın, bu şekilde aşağılanmasını kabul etmek mümkün değildir. Gençliğin bu noktaya gelmesine neden olanların oturup düşünmesi gerekir. Bu ve benzeri zihniyetlerin, Türkiye’yi nereye götürmek istediklerinin bir işaretidir.”

Ne acıdır ki, bu davaya bakan MahkemeAtatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki hakkında beraat kararı verdi.

Beraat kararına karşı Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil tepki gösterdi ve “Türkiye Devleti ve Türk Mahkemeleri, Atatürk’ün Yunan olduğunu mu düşünüyor?” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi olarak, öncelikle Atatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki’yi kınıyoruz. Yerel Mahkemenin vermiş olduğu “Beraat kararı”nın derhal temyiz edilmesini ve bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.

Bilinmelidir ki; Atatürk olmasaydı biz bugün bu topraklarda yoktuk. Atatürk olmasaydı,Türkiye Cumhuriyeti Devleti olamayacağı gibi Türk Nesli de olamayacaktı. Türk nesli hayatını Atatürk’e borçludur.

Bugün "Atatürk‘süz bir Türkiye, Atatürk'süz bir tarih" yaratma gayretlerinde olanlara ve Atatürk’ün manevi mirasına alenen hakaret edenlere 1981 de UNESCO'nun 152 ülkenin oybirliğiyle yapmış olduğu uluslararası Atatürk tanımını yeniden anımsatmakta yarar görüyoruz:"Atatürk kimdir? Atatürk, Uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı yapmamış eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu'dur."

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)