CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2018, Cumartesi
Diğer Yazıları

Son yıllarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik saldırılar arttı. Son örneği Mersin'de yaşandı. Çirkin mesajların sahibi ise Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki oldu.

Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki Atatürk’e alenen hakaret ederek: “Birisinin babasının ve kendisinin doğum yeri Selanik ise Selanik’lidir. Kimse Türk, Atatürk demesin, orijinali Yunan. Türk’e benzemiyor. Keşke Atatürk olmasaydı” demiştir.

AKP'li Hasan Baki'nin bu mesajları büyük tepki çekti ve Baki hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açtı. AKP,  tepkiler üzerine Baki'nin istifasını istedi. Baki istifa etti.

CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, AKP'li Hasan Baki'nin paylaşımlarına tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Ülkemizin, özgürlük ve demokrasiye kavuşmasını sağlayan, egemenliği Dolmabahçe Sarayı'ndan alıp TBMM’ye veren devlet adamımızın, bu şekilde aşağılanmasını kabul etmek mümkün değildir. Gençliğin bu noktaya gelmesine neden olanların oturup düşünmesi gerekir. Bu ve benzeri zihniyetlerin, Türkiye’yi nereye götürmek istediklerinin bir işaretidir.”

Ne acıdır ki, bu davaya bakan MahkemeAtatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki hakkında beraat kararı verdi.

Beraat kararına karşı Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil tepki gösterdi ve “Türkiye Devleti ve Türk Mahkemeleri, Atatürk’ün Yunan olduğunu mu düşünüyor?” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi olarak, öncelikle Atatürk’e alenen hakaret eden Anamur AKP Gençlik Kolları Başkanı Hasan Baki’yi kınıyoruz. Yerel Mahkemenin vermiş olduğu “Beraat kararı”nın derhal temyiz edilmesini ve bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz.

Bilinmelidir ki; Atatürk olmasaydı biz bugün bu topraklarda yoktuk. Atatürk olmasaydı,Türkiye Cumhuriyeti Devleti olamayacağı gibi Türk Nesli de olamayacaktı. Türk nesli hayatını Atatürk’e borçludur.

Bugün "Atatürk‘süz bir Türkiye, Atatürk'süz bir tarih" yaratma gayretlerinde olanlara ve Atatürk’ün manevi mirasına alenen hakaret edenlere 1981 de UNESCO'nun 152 ülkenin oybirliğiyle yapmış olduğu uluslararası Atatürk tanımını yeniden anımsatmakta yarar görüyoruz:"Atatürk kimdir? Atatürk, Uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı yapmamış eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu'dur."

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Ah Güzel İstanbul
Ahmet Acaroğlu
Suyun akışı önemlidir
Psikolog. Buse Başköylü
OYUNCAK SEÇİMİNDE CİNSİYET ÖNEMLİ Mİ?
NURAN İKİZ
Polen deyip geçmeyin
ERCAN KERMAN
Koca Sinan’ın heykeli
Recep Çınar
Ömür tükenir, demir soğumaz!
ERTAN ÇEKİÇ
Teknoloji ile felsefe
CELİL ÖZCAN
Köy Enstitülerinin kuruluşu kutlu olsun!
EKREM KANTUR
Malüllük maaş hesabı neden farklı?
M. ENİS ŞENSEVER
SINIR–LI/ SIZ–BİRLİKTE-LİK GRUP SERGİSİ
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Numan Özgür METİN
Kötü ruhların kovalandığı festival; Kukerlandia
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Zafer Dereli
Memurlar e-devlet üzerinden sendikalara üye olabilmeli
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar