Numan Özgür METİN
TRAKYA`NIN ASIRLIK EĞLENCESİ "PAVLİ"
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım Trakya`nın asırlık eğlencesi olan "Pavli" hakkında olacak.

Pavli Panayırı Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde düzenleniyor. Osmanlı`dan bu yana kurulan panayır Eylül ayının ikinci haftası perşembe günü başlayıp 4 gün sürmektedir. Pavli halk arasında Pomak bayramı diye de biliniyor.Tren yolunun hemen karşısında bulunan  alabildiğine geniş bir çayırlıkta kuruluyor panayır. Romen`i, göçmeni  şehirlisi, yerlisi, yaşlısı, genci, köylüsü, turisti burada buluşuyor. Bu yıl 13-16 eylül tarihlerinde düzenlenen panayırın son günü bende gezmek ve fotoğraf çekmek için gittim.Pavli panayırı Trakya’nın en büyük panayırlarından biri olma özelliğine sahip bu yıl109. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırınageçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıldayoğun bir katılımın olduğunu gözlemledim.

Panayırın tam ortasında bulunan lunaparkta zincirli salıncak gondol, halka atma, kaleye şut atma, dönme dolap, çarpışan arabalar gibi bir çok oyun alanlarıvar burası renkli görüntülere sahne oluyor. Lunapark genci, yaşlısı tüm vatandaşların ilgisini çekiyor. Buraya satış yapmak için gelen esnafın çeşitliliği bir yana geldikleri iller de çeşitlidir. Panayır süresince bir çok çevirmeci, köfteci panayırda yer almakta. Çevirmecilerin bulunduğu kısımlarda davulcu, zurnacı, kemancı, klarnetçi gruplar halinde masaları dolaşarak hem çalıp hem söylüyorlar.Panayırda üzerleri tenteler ile örtülmüş  tezgahlarda giyim kuşam yiyecek, içecek, alet edevat kısacası iğneden ipliğe  ne ararsanızher şeyi bulabilirsiniz.

Panayırın kurulduğu alan daha panayır kurulurken civar köylerden traktörleriyle gelenlerin römorkları sıra halinde yan yana diziliyor.Bu römorklarpanayır boyunca burada kalıyor. Trakya’nın farklı bölgelerinden gelen çoluk çocuk, genci yaşlısı bir çok insan panayır boyunca tüm alanda römorklarda konaklayıp gece geç saatlere kadardoyasıya eğleniyor.

Pavli panayırı basının olduğu kadar son yıllarda panayır fotoğrafçıların da odağında. Çünkü burası fotografçılara  renkli kareler sunuyor.Fotoğrafçılar en güzel kareleri yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Özellikle insan portreleri çekmeyi seviyorsanız tam size göre bir yer akşamüzeri lunaparkta zincirli salıncak, balerin ve gondolu uzun pozlama yaparak değişik kareler eldeedebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden ama özellikle İstanbul’dan bir çok fotoğraf kulübüve dernek buraya geliyor. Eğer Pavliye gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum eminim çok eğleneceksiniz. Tarihe tanıklık eden panayır her yıl renkli görüntülere sahne oluyor gerçekten görülmeye değer.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
GIDA İSRAFI
Yaver Tetik
Merkezi sistem katı yakıtlı sıcak sulu kalorifer kazanlarından nasıl enerji tasarrufu sağlanır? (3)
Psikolog. Buse Başköylü
Ergenlik huzursuzluğu mu, depresyon mu?
NURAN İKİZ
Hayatın değeri
Zafer Dereli
Disiplin cezasına itiraz etmedim, dava açabilir miyim?
Şükrü Akıllı
Selimiye ve yemiş kapanı hanında Vakıflar açıklaması
ERCAN KERMAN
Zihin egzersizi
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)
MURADİYE AKCAN
TRAFİKTE ZORBALIK MI HOŞGÖRÜ MÜ?
EKREM KANTUR
SGK’da malül ve engelli aylığı
Ahmet Acaroğlu
UĞURLAR OLSUN OZAN ARİF
Numan Özgür METİN
Sapanca-Maşukiye-Kartepe doğa turu
ERTAN ÇEKİÇ
Güzel konuşma sanatı
M. ENİS ŞENSEVER
Türkiye’de psikolojik edilgenliği kırmak
Recep Çınar
Şehir ve İnsan
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Teoman Özçuhacı
İP’E TAKVİYE HAMLESİ TELAŞ YARATTI
CELİL ÖZCAN
ATATÜRK’E HAKARET ETMEK DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR.
Burhan Aytekin
Bulgaristan Gezi Notlarım-3
HAMİT PUHALOĞLU
Kırım'dan gelir bir Tatar