Numan Özgür METİN /
TRAKYA`NIN ASIRLIK EĞLENCESİ "PAVLİ"
20 Eylül 2018 Perşembe, 07:00

Merhaba değerli okuyucular bu yazım Trakya`nın asırlık eğlencesi olan "Pavli" hakkında olacak.

Pavli Panayırı Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde düzenleniyor. Osmanlı`dan bu yana kurulan panayır Eylül ayının ikinci haftası perşembe günü başlayıp 4 gün sürmektedir. Pavli halk arasında Pomak bayramı diye de biliniyor.Tren yolunun hemen karşısında bulunan  alabildiğine geniş bir çayırlıkta kuruluyor panayır. Romen`i, göçmeni  şehirlisi, yerlisi, yaşlısı, genci, köylüsü, turisti burada buluşuyor. Bu yıl 13-16 eylül tarihlerinde düzenlenen panayırın son günü bende gezmek ve fotoğraf çekmek için gittim.Pavli panayırı Trakya’nın en büyük panayırlarından biri olma özelliğine sahip bu yıl109. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırınageçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıldayoğun bir katılımın olduğunu gözlemledim.

Panayırın tam ortasında bulunan lunaparkta zincirli salıncak gondol, halka atma, kaleye şut atma, dönme dolap, çarpışan arabalar gibi bir çok oyun alanlarıvar burası renkli görüntülere sahne oluyor. Lunapark genci, yaşlısı tüm vatandaşların ilgisini çekiyor. Buraya satış yapmak için gelen esnafın çeşitliliği bir yana geldikleri iller de çeşitlidir. Panayır süresince bir çok çevirmeci, köfteci panayırda yer almakta. Çevirmecilerin bulunduğu kısımlarda davulcu, zurnacı, kemancı, klarnetçi gruplar halinde masaları dolaşarak hem çalıp hem söylüyorlar.Panayırda üzerleri tenteler ile örtülmüş  tezgahlarda giyim kuşam yiyecek, içecek, alet edevat kısacası iğneden ipliğe  ne ararsanızher şeyi bulabilirsiniz.

Panayırın kurulduğu alan daha panayır kurulurken civar köylerden traktörleriyle gelenlerin römorkları sıra halinde yan yana diziliyor.Bu römorklarpanayır boyunca burada kalıyor. Trakya’nın farklı bölgelerinden gelen çoluk çocuk, genci yaşlısı bir çok insan panayır boyunca tüm alanda römorklarda konaklayıp gece geç saatlere kadardoyasıya eğleniyor.

Pavli panayırı basının olduğu kadar son yıllarda panayır fotoğrafçıların da odağında. Çünkü burası fotografçılara  renkli kareler sunuyor.Fotoğrafçılar en güzel kareleri yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Özellikle insan portreleri çekmeyi seviyorsanız tam size göre bir yer akşamüzeri lunaparkta zincirli salıncak, balerin ve gondolu uzun pozlama yaparak değişik kareler eldeedebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden ama özellikle İstanbul’dan bir çok fotoğraf kulübüve dernek buraya geliyor. Eğer Pavliye gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum eminim çok eğleneceksiniz. Tarihe tanıklık eden panayır her yıl renkli görüntülere sahne oluyor gerçekten görülmeye değer.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55