Numan Özgür METİN
TRAKYA`NIN ASIRLIK EĞLENCESİ "PAVLİ"
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım Trakya`nın asırlık eğlencesi olan "Pavli" hakkında olacak.

Pavli Panayırı Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde düzenleniyor. Osmanlı`dan bu yana kurulan panayır Eylül ayının ikinci haftası perşembe günü başlayıp 4 gün sürmektedir. Pavli halk arasında Pomak bayramı diye de biliniyor.Tren yolunun hemen karşısında bulunan  alabildiğine geniş bir çayırlıkta kuruluyor panayır. Romen`i, göçmeni  şehirlisi, yerlisi, yaşlısı, genci, köylüsü, turisti burada buluşuyor. Bu yıl 13-16 eylül tarihlerinde düzenlenen panayırın son günü bende gezmek ve fotoğraf çekmek için gittim.Pavli panayırı Trakya’nın en büyük panayırlarından biri olma özelliğine sahip bu yıl109. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırınageçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıldayoğun bir katılımın olduğunu gözlemledim.

Panayırın tam ortasında bulunan lunaparkta zincirli salıncak gondol, halka atma, kaleye şut atma, dönme dolap, çarpışan arabalar gibi bir çok oyun alanlarıvar burası renkli görüntülere sahne oluyor. Lunapark genci, yaşlısı tüm vatandaşların ilgisini çekiyor. Buraya satış yapmak için gelen esnafın çeşitliliği bir yana geldikleri iller de çeşitlidir. Panayır süresince bir çok çevirmeci, köfteci panayırda yer almakta. Çevirmecilerin bulunduğu kısımlarda davulcu, zurnacı, kemancı, klarnetçi gruplar halinde masaları dolaşarak hem çalıp hem söylüyorlar.Panayırda üzerleri tenteler ile örtülmüş  tezgahlarda giyim kuşam yiyecek, içecek, alet edevat kısacası iğneden ipliğe  ne ararsanızher şeyi bulabilirsiniz.

Panayırın kurulduğu alan daha panayır kurulurken civar köylerden traktörleriyle gelenlerin römorkları sıra halinde yan yana diziliyor.Bu römorklarpanayır boyunca burada kalıyor. Trakya’nın farklı bölgelerinden gelen çoluk çocuk, genci yaşlısı bir çok insan panayır boyunca tüm alanda römorklarda konaklayıp gece geç saatlere kadardoyasıya eğleniyor.

Pavli panayırı basının olduğu kadar son yıllarda panayır fotoğrafçıların da odağında. Çünkü burası fotografçılara  renkli kareler sunuyor.Fotoğrafçılar en güzel kareleri yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Özellikle insan portreleri çekmeyi seviyorsanız tam size göre bir yer akşamüzeri lunaparkta zincirli salıncak, balerin ve gondolu uzun pozlama yaparak değişik kareler eldeedebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden ama özellikle İstanbul’dan bir çok fotoğraf kulübüve dernek buraya geliyor. Eğer Pavliye gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum eminim çok eğleneceksiniz. Tarihe tanıklık eden panayır her yıl renkli görüntülere sahne oluyor gerçekten görülmeye değer.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Numan Özgür METİN
Edirne Lavanta Tarla Günleri
ERTAN ÇEKİÇ
Öğrenmeyi etkileyen faktörler
ERCAN KERMAN
Kuru sabunlar-kurusa bunlar
Recep Çınar
Üç Öküzün Hikâyesi!
Psikolog. Buse Başköylü
Panik Bozukluk
Teoman Özçuhacı
Bayramdaki Avrupa gezisinden notlar
NURAN İKİZ
Basında dil
Tülay Çağlarer
Ramazan ayının geleneği: Mahya
Zafer Dereli
Doğum sonrası iznimi ve yarı çalışma izni kullandım, aylıksız iznim etkilenir mi?
CELİL ÖZCAN
“Yeni askerlik yasa tasarısı” derhal geri çekilmelidir…
Ahmet Acaroğlu
Sayın valim çare sizsiniz
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Resim Sanatında Cloisonnisme
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
Burhan Aytekin
Nevruz
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
Şükrü Akıllı
Ülkemi yoran bir seçim daha
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
MUSTAFA ÇETİN
ALEVİLİK VE TOPLUMSAL BİRLİK
Selçuk Duranlar
Karbon ayak izi (2)