Numan Özgür METİN
TRAKYA`NIN ASIRLIK EĞLENCESİ "PAVLİ"
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2018, Perşembe
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazım Trakya`nın asırlık eğlencesi olan "Pavli" hakkında olacak.

Pavli Panayırı Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde düzenleniyor. Osmanlı`dan bu yana kurulan panayır Eylül ayının ikinci haftası perşembe günü başlayıp 4 gün sürmektedir. Pavli halk arasında Pomak bayramı diye de biliniyor.Tren yolunun hemen karşısında bulunan  alabildiğine geniş bir çayırlıkta kuruluyor panayır. Romen`i, göçmeni  şehirlisi, yerlisi, yaşlısı, genci, köylüsü, turisti burada buluşuyor. Bu yıl 13-16 eylül tarihlerinde düzenlenen panayırın son günü bende gezmek ve fotoğraf çekmek için gittim.Pavli panayırı Trakya’nın en büyük panayırlarından biri olma özelliğine sahip bu yıl109. Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırınageçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıldayoğun bir katılımın olduğunu gözlemledim.

Panayırın tam ortasında bulunan lunaparkta zincirli salıncak gondol, halka atma, kaleye şut atma, dönme dolap, çarpışan arabalar gibi bir çok oyun alanlarıvar burası renkli görüntülere sahne oluyor. Lunapark genci, yaşlısı tüm vatandaşların ilgisini çekiyor. Buraya satış yapmak için gelen esnafın çeşitliliği bir yana geldikleri iller de çeşitlidir. Panayır süresince bir çok çevirmeci, köfteci panayırda yer almakta. Çevirmecilerin bulunduğu kısımlarda davulcu, zurnacı, kemancı, klarnetçi gruplar halinde masaları dolaşarak hem çalıp hem söylüyorlar.Panayırda üzerleri tenteler ile örtülmüş  tezgahlarda giyim kuşam yiyecek, içecek, alet edevat kısacası iğneden ipliğe  ne ararsanızher şeyi bulabilirsiniz.

Panayırın kurulduğu alan daha panayır kurulurken civar köylerden traktörleriyle gelenlerin römorkları sıra halinde yan yana diziliyor.Bu römorklarpanayır boyunca burada kalıyor. Trakya’nın farklı bölgelerinden gelen çoluk çocuk, genci yaşlısı bir çok insan panayır boyunca tüm alanda römorklarda konaklayıp gece geç saatlere kadardoyasıya eğleniyor.

Pavli panayırı basının olduğu kadar son yıllarda panayır fotoğrafçıların da odağında. Çünkü burası fotografçılara  renkli kareler sunuyor.Fotoğrafçılar en güzel kareleri yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Özellikle insan portreleri çekmeyi seviyorsanız tam size göre bir yer akşamüzeri lunaparkta zincirli salıncak, balerin ve gondolu uzun pozlama yaparak değişik kareler eldeedebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden ama özellikle İstanbul’dan bir çok fotoğraf kulübüve dernek buraya geliyor. Eğer Pavliye gitmediyseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum eminim çok eğleneceksiniz. Tarihe tanıklık eden panayır her yıl renkli görüntülere sahne oluyor gerçekten görülmeye değer.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER